Dic-for-Comms-810x500.jpg

Prečo chce pápež František otca Jamesa Martina, Rupnikovho kolegu z vatikánskeho komunikačného úradu?

49
Kultúra smrti

Ak Vatikán veľmi potrebuje dobre riadenú komunikáciu, keďže Svätá stolica sa snaží propagovať synodu a jubileum 2025, zaradenie pátra Jamesa Martina SJ a blízkeho spojenca škandálom sužovaného pátra Marka Rupnika do vatikánskeho komunikačného oddelenia môže niektorým pozorovateľom pripadať zvláštne.

V roku 2020 oficiálne údaje zaznamenali výdavky vo výške 30 miliónov eur (32,6 milióna USD). Údaje za rok 2021 ukazujú, že dikastérium čerpalo približne €40 miliónov (43,5 milióna USD). V posledných rokoch (údaje sa od roku 2022 nezverejňujú) sa dikastérium podieľalo na vatikánskom’rozpočte 20 až 25 percentami.

Vynakladajú sa však peniaze podľa možností? Pápež František sa vo štvrtok prihovoril plenárnemu zhromaždeniu Dikastéria pre komunikáciu a počas ich stretnutia požiadal úrad, aby znížil výdavky.

Vyzval vatikánske’interné spravodajské služby, aby budovali mosty, podporovali spoločenstvo a “inklúziu, dialóg, úsilie o mier.”

Blížiace sa Jubileum 2025, povedal im František, “je veľkou príležitosťou svedčiť svetu o našej viere a našej nádeji.”Taktiež ich vyzval, aby mu pomohli “dať svetu poznať Ježišovo Srdce.”

PREČÍTAJTE SI: Ako získať plnomocné odpustky počas Jubilejného roka 2025

Pri tom všetkom je obsadenie takéhoto komunikačného oddelenia naozaj politika. Vymenovanie každého člena vatikánskeho’orgánu pre komunikáciu vysiela signál o tom, čo presne sa Vatikán snaží presadzovať.

Ale práve v tom spočíva problém.

Dikastérium sa skladá z 13 predstavených, 20 členov a 20 konzultorov. Všetky tieto osoby sa, prirodzene, zúčastnili na plenárnom zhromaždení a na pápežskej audiencii. Obzvlášť dvaja sú problematickí, pretože spájajú Vatikán s propagáciou protikatolíckej ideológie a kňazom obvineným zo sériového zneužívania vo viacerých formách.

Dikastérium čerpá obrovský rozpočet, väčší ako mnohé iné vatikánske kuriálne úrady dohromady.

Páter James Martin

Páter Martin, jezuita a prominentný LGBT aktivista, je konzultorom dikastéria od apríla 2017, teda krátko po jeho vzniku v roku 2015 prostredníctvom konsolidácie predchádzajúcich komunikačných úradov. Pápež ho vymenoval do nového dikastéria, Vatikán následne pozval Martina, aby na Svetovom stretnutí rodín 2018 v Dubline vystúpil s prejavom na tému “Skúmanie, ako môžu farnosti podporovať tie rodiny, ktorých členovia sa identifikujú ako LGBTI+.”

V roku 2022 František obnovil Martinovo’pôsobenie vo Vatikáne a vymenoval ho za konzultora na ďalšie päťročné obdobie. Počas plenárneho zhromaždenia dikastéria v tom istom roku František prihovoril skupine a pochválil Martina za jeho štýl “komunikátora”, ako aj za jeho návod na “ako sa modliť” –, ktorý je obsiahnutý v knihe z roku 2021, ktorú jezuitský kňaz napísal.

Čítajte: Pápež opätovne vymenoval pro-LGBT pátra Jamesa Martina za poradcu vatikánskeho komunikačného oddelenia

Martin’sa angažuje v dikastériu – a jeho čoraz významnejšia činnosť vo Vatikáne a u Františka – ide ruka v ruke s jeho dlhodobým pôsobením v podporovaním LGBT ideológie v rozpore s katolíckym učením a bol označený za “pravdepodobne najvýznamnejšieho aktivistu” v Cirkvi pre otázky LGBT.

Na svojom konte má aj propagovanie obrázkov, ktoré čerpá zo série rúhavých diel homosexuálneho umelca Douglasa Blancharda a opisuje vnímanie Boha ako muža ako “poškodzujúce.” Martin navyše podporoval homosexuálne zväzky a vyzýval k tomu, aby sa otvorene homosexuálne orientovaní jedinci bozkávali počas Novus Ordo omše.

Nedávno Martin odhalil, že pozná “stovky” homosexuálnych kňazov, ktorí boli jeho “mentormi,” čo prichádza na pozadí toho, že povzbudzoval homosexuálnych kňazov, aby “sa priznali.”

Ako pravdepodobne najverejnejšia osobnosť v americkej cirkevnej sfére, ktorá propaguje ideológiu LGBT, sa Martin stal synonymom a vlastne aj lídrom pokusov o presadzovanie otázok LGBT v Cirkvi, pričom tvrdí, že Cirkev potrebuje viac “inklúzie.”

Takáto verejná úloha len vzrástla vďaka jeho nedávnej účasti na synode o synodalite, na ktorej sa zúčastnil vďaka priamemu pozvaniu pápeža.

V ostrom kontraste s názormi, ktoré Martin propaguje – hoci osobne popiera, že by odmietal cirkevné učenie – Katolícka cirkev učí že “‘homosexuálne akty sú vnútorne neusporiadané’ a “odporujú prirodzenému zákonu,” a výslovne dodáva, že “za žiadnych okolností ich nemožno schvaľovať

Kongregácia pre náuku viery’(CDF) v dokumente z roku 1986 “O pastoračnej starostlivosti o homosexuálne osoby” tiež odmieta pápežovu verziu “osvety”, keď píše, že “skutočne pastoračný prístup ocení potrebu homosexuálnych osôb vyhnúť sa blízkym príležitostiam hriechu.”

Jeho členstvo vo vatikánskom úrade, ktorý sa venuje kuratele verejného obrazu a správ o Cirkvi’vedie k jedinému záveru: totiž, že takýto aktivizmus je v Cirkvi akceptovaný ”prinajmenšom implicitne, pretože aj keď oficiálne učenie hovorí niečo iné, nie je presadzované.

LGBT aktivisti v Cirkvi i mimo nej budú vedieť, že majú v Martinovi svojho šampióna, a teda aj v tom, ako sa Cirkev snaží prezentovať.

Nataša Govekar

Ďalšou veľmi kontroverznou postavou dikastéria je Nataša Govekar, ktorý ako riaditeľ Teologicko-pastoračného oddelenia slúži ako jeden z 20 superiora.

Pôsobenie Govekar’je v dikastériu kľúčové od jeho vzniku a je zodpovedná za monitorovanie a prevádzku pápežského’Instagram a Twitter účtov. Vďaka svojej vedúcej úlohe vo Vatikáne je už dlhé roky vítaná ako hlavná rečníčka na konferenciách o katolíckej žurnalistike.

Govekar má však v Ríme ešte jednu úlohu. Je členkou Centra Aletti, kde sa zaoberá “teológiou obrazov.” Centrum Aletti sa v posledných rokoch stalo neslávne známym, keďže sa na verejnosť čoraz viac dostával škandál okolo jeho zakladateľa, otca Marka Ivana Rupnika,.

Govekar je blízkym spolupracovníkom Rupnika, spolupracoval s ním nielen na slávnych mozaikách Centra Aletti’ale je aj spoluautorom viacerých kníh s týmto kňazom.

Rupnik bol obvinený zo sexuálneho a duchovného zneužívania mnohých ľudí vrátane mníšok a mužských obetí. Bývalý jezuita bol exkomunikovaný aj za to, že pri spovedi rozhrešil sexuálneho komplica, ale následne mu bol trest zrušený. Následne mu bol trest rýchlo zrušený  pričom sa veľa špekulovalo o tom, či pápež František osobne zasiahol a exkomunikáciu rýchlo zrušil.

Po medzinárodných protestoch pápež František v októbri 2023 oznámil, že Rupnik je podlieha obnovenému vyšetrovaniu Kongregácie pre náuku viery pre zneužívanie. Dôveryhodnosť dostatočne zdokumentovaných obvinení Rupnika zo sériového zneužívania považujú jeho bývalí nadriadení za “veľmi vysokú”

O rok neskôr neboli o&nbspvyšetrovaní Vatikánu oficiálne zverejnené žiadne aktuálne informácie. Medzitým jeho obrazy podporil pápež František v júni 2023 a vatikánsky synodálny úrad v-septembri 2023, a stále zostávajú v pravidelnom používaní vatikánskym’dikastériom pre komunikáciu.

Údajné Rupnikove obete potvrdili, že jeho obrazy sú úzko spojené s jeho sexuálnym zneužívaním. Tvrdia, že Rupnik im robil sexuálne návrhy počas maľovania, po svätej omši alebo po vypočutí spovede vo svojom rímskom umeleckom centre Aletti.

Čítajte: Údajné obete otca Rupnika žiadajú ‘pravdu a spravodlivosť’ ako odpovede žiadané od Vatikánu

Bývalá členka Rupnikovej’komunity Loyola, používajúca pseudonym “Anna,” uviedla, že Rupnik využíval svoje obrazy na to, aby upútal záujem o seba a pestoval vzťahy.

Anna , ktorá sa teraz volá Gloria Brancianiová, povedala, že Rupnikova “sexuálna posadnutosť nebola mimovoľná, ale hlboko spojená s jeho koncepciou umenia a teologickým myslením.” Bol tiež obvinený, že požadoval trojicu, aby napodobnil Trojicu, a že nútil rehoľné sestry piť jeho semeno z kalicha.

Mnohí vatikánski komentátori upozorňovali na nevyhnutnú súvislosť medzi Govekárom v dikastériu a pokračujúcou propagáciou Rupnikových’obrazov zo strany Vatikánu.

V júli 2023 bolo totiž prijaté oficiálne rozhodnutie predstavených dikastéria o ďalšom používaní Rupnikových’obrazov. Ako vtedy La Croix informoval, “interne viaceré zdroje, s ktorými sa La Croix rozprával, odsúdili ‘konflikt záujmov’, ktorý by nútil vatikánske médiá poskytovať minimálnu službu v tejto chúlostivej záležitosti.”

Čítajte: Vatican to continue promoting Rupnik’s images despite link to his alleged sexual abuse

Centrum Aletti – ktorého je Govekar popredným členom – hlasno a vytrvalo obhajovalo Rupnika tvárou v tvár početným obvineniam voči jeho osobe. Naďalej tam žije, len pár metrov od Baziliky svätej Márie Major.

Ale aj niektorí medzinárodní fanúšikovia Rupnikovej’práce – ako napríklad pápežský životopisec Austen Ivereigh – boli šokovaní tým, že Vatikán’používa jeho dielo na oficiálnych spravodajských portáloch, kým je vyšetrovaný.

Dikastérium čerpá viac peňazí ako Svätá stolica’zámerné diplomatické úsilie. Jeho úlohou je byť “jediným referenčným bodom Svätej stolice’pre komunikáciu.”

Vďaka Františkovi však k personálu dikastéria’patrí jeden z najvýznamnejších obhajcov LGBT v Cirkvi a blízky spolupracovník jedného z najškandalóznejších kňazov v Ríme. Ak personál je politika – a zavedené komunikačné úrady by mali byť schopné pochopiť optiku, ktorú takýto personál predstavuje – tak aká je vlastne politika?