trump_suspicious_getty-810x500.jpg

Použijú demokrati politické násilie na oslabenie Trumpa, ak vyhrá znovuzvolenie?

13
Kultúra smrti

Propagandistická kampaň označujúca Donalda Trumpa za ašpiranta na diktátora, ktorý je odhodlaný použiť armádu a národný bezpečnostný aparát proti svojim politickým oponentom, nemá za cieľ ovplyvniť nadchádzajúce voľby, ale skôr formovať povolebné prostredie. Je to ústredný prvok naratívu, ktorý tým, že charakterizuje Trumpa ako tyrana (ba dokonca ho prirovnáva k Hitlerovi), vytvára podmienky pre násilie - nielen ďalší pokus o atentát na Trumpa, ale politické násilie v masovom meradle, ktorého cieľom je destabilizovať krajinu.

Ako píšem vo svojej pripravovanej knihe Zmiznutie prezidenta, výskumy Demokratickej strany a správy v médiách ukazujú, že mnohí vysokí stranícki funkcionári a operatívci sa pripravujú na možnosť Trumpovho víťazstva. V súlade s tým sa plánovanie zameriava na podkopanie nastupujúceho prezidenta dostatočným množstvom násilia, ktoré by otriaslo jeho administratívou. Prominentné povolebné scenáre predpovedajú také rozsiahle nepokoje, že novozvolený prezident bude nútený uplatniť zákon o vzbure. Keďže niektorí vysokí vojenskí predstavitelia odmietnu plniť Trumpove’rozkazy, podľa scenárov by sa ozbrojené sily USA rozdelili a Amerika by sa ocitla na okraji priepasti.

Propagandistický aparát režimu tým, že očierňuje Trumpa ako despotického šialenca, ktorého treba zastaviť skôr, než začne svoju vládu teroru, nielenže očierňuje Trumpa, ale preventívne ohrozuje aj povesť, ako aj živobytie a možno aj slobodu súčasného vojenského personálu. Ide o to, aby sa armáda postavila proti Trumpovi: Keď príde čas konať, postavíte sa na stranu demokracie alebo na stranu tyrana, ktorý považuje armádu len za nástroj na presadzovanie svojich osobných záujmov?

Napr. minulý týždeň šéfredaktor Atlantiku’Jeffrey Goldberg citoval bývalých predstaviteľov Trumpovej administratívy, ktorí tvrdili, že republikánsky kandidát pohŕda americkými’ozbrojenými silami a podľa Trumpovho’bývalého náčelníka štábu Johna Kellyho by si želal, aby mohol vzbudzovať rovnaký rešpekt, aký vzbudzoval Hitler u svojich generálov.

Nie je to prvýkrát, čo Trumpa prirovnávajú k Hitlerovi alebo čo sa Kelly, generál námornej pechoty vo výslužbe, obrátil na svojho bývalého vrchného veliteľa. Kelly bol kľúčovým zdrojom príbehu uverejneného pred voľbami v roku 2020, tiež v Atlantiku a tiež od Jeffreyho Goldberga, ktorý tvrdil, že Trump nazval amerických vojakov z&nbspdruhej svetovej vojny pochovaných na francúzskych cintorínoch “cucákmi a lúzrami.”

Pravdivosť najnovšieho Kellyho odhalenia, že Trump obdivuje Hitlera, treba, samozrejme, posudzovať s ohľadom na to, že s jeho zverejnením čakal päť rokov, aj keď je nepravdepodobné, že by malo veľký vplyv na súčasný volebný cyklus. Armáda a najmä veteráni globálnej vojny proti terorizmu v drvivej väčšine podporujú kandidáta, ktorý je proti vedeniu nekonečných a strategicky nezmyselných zahraničných vojen. Trump navyše prežil oveľa škodlivejšie výmysly – ako napríklad falošné obvinenia, že bol kompromitovaný ruskou rozviedkou – ktoré len posilnili jeho podporu.

Cieľom Hitlerovho príbehu nie je zmeniť volebné preferencie ľavicového mediálneho publika, ktoré je už pevne v protitrumpovskom stĺpci, ale skôr ospravedlniť prijatie extrémnych opatrení proti republikánskemu kandidátovi a hnutiu America First a zabezpečiť, aby sa väčšina armády postavila na stranu protitrumpovského sprisahania. Najlepšie sa teda chápe v kontexte nedávnych správ, ktoré sľubujú alebo nabádajú k násiliu po novembrovom hlasovaní.

Napr. minulý týždeň denník New York Times uverejnil dlhý rozhovor s odborníkom na fašizmus, ktorý vyhlásil, že Trump je fašista. Na to nadviazali tieto noviny ďalším dlhým článkom dvoch harvardských profesorov, ktorí vyzývali na masovú mobilizáciu v prípade Trumpovho víťazstva. V návrhu sa navrhuje, aby sa súkromný priemysel spojil s organizáciami občianskej spoločnosti, aby ostrakizoval Trumpa a jeho podporovateľov a zapojil sa do veľkých verejných protestov s cieľom vyvolať krízu. Samotná Kamala Harrisová, komentujúc Kellyho’obvinenia v Atlantic príbehu, počas mestskej rady CNN vyhlásila, že jej súper “je fašista”.

Tieto príbehy sú len poslednými z pokračujúcej série mediálnych správ varujúcich pred Trumpovou diktatúrou. Zasvätenec z Beltwaya Robert Kagan sa vytasil s prvým príspevkom, keď ešte pred tým, ako Trump zabalil nomináciu, napísal, že bez silnejúceho odporu proti republikánskemu kandidátovi je Amerika “len niekoľko krátkych krokov a otázka mesiacov od možnosti diktatúry.” Januárový príbeh z NBC tvrdil, že Trump skúma možnosti využitia armády na vraždenie politických súperov.

Čítajte: ‘Transgender’ demokrat zatknutý po tom, čo povedal, že chcel zastreliť Trumpa pred mítingom

Propaganda, ktorej cieľom je vytvoriť predpoklad na použitie násilia na zastavenie Trumpa, bola posilnená na najvyšších úrovniach Demokratickej strany.

Keď sa Joea Bidena reportér opýtal, či si je istý, že po voľbách v roku 2024 dôjde k pokojnému odovzdaniu moci, odpovedal: “Ak vyhrá Trump, nie, vôbec si tým nie som istý.” Potom, zdanlivo opravujúc sa, prezident povedal: “Myslím tým, ak Trump prehrá, vôbec si tým nie som istý. On to myslí vážne, čo hovorí, my ho neberieme vážne. On to myslí vážne, všetky tie veci o tom,  ‘Ak prehráme, bude krviprelievanie.’”

Biden narážal na Trumpovu marcovú poznámku o čínskych snahách vybudovať v Mexiku závody na výrobu automobilov. Vývoz týchto áut do Ameriky by podľa Trumpa viedol k “krviprelievaniu” amerického automobilového priemyslu. Bidenova kampaň, samozrejme, použila rečnícku figúru, aby Trumpa obvinila z podnecovania “politického násilia”

Reprezentant Jamie Raskin (D-MD) avizoval konkrétnejší scenár vedúci k násiliu, keď sľúbil, že Kongres odvolá Trumpa odvolaním sa na 3. článok 14. dodatku, ktorý zakazuje každému, kto sa “zúčastňuje na vzbure alebo povstaní”, zastávať federálnu funkciu. “Bude na nás,“aby sme 6. januára 2025 povedali besniacim Trumpovým davom, že“je diskvalifikovaný,” povedal Raskin. “A potom budeme potrebovať telesných strážcov pre každého v podmienkach občianskej vojny.”

Najdôležitejšie povolebné scenáre však vypracovala Rosa Brooksová, bývalá úradníčka Obamovho Pentagónu, ktorej vojnové hry na rok 2020 v rámci Transition Integrity Project (TIP) ľavicová tlač ocenila za “presnosť.”

Pred poslednými voľbami Brooksová a TIP podľa Guardian “vymysleli vtedy za vlasy pritiahnutú myšlienku, že Trump by mohol odmietnuť uznať porážku a tvrdením o rozsiahlych podvodoch pri hlasovaní poštou rozpútať temné sily, ktoré by vyvrcholili násilím. Každý nepravdepodobný detail simulácie sa naplnil v období pred útokom na americký Kapitol 6. januára 2021.”

To’je fantazijný spôsob, ako zahmlievať pravdu. TIP predpokladal, že Trump výsledky spochybní, pretože stranícki agenti vopred vedeli, že nezrovnalosti vo voľbách vyplývajúce z nových volebných postupov, ako napríklad hromadné hlasovanie poštou, ktoré majú uľahčiť podvody, budú do očí bijúce. Preto je Brooks’ová vďaka svojmu predchádzajúcemu pôsobeniu a ústrednej úlohe v sieti pozostávajúcej z médií a súčasných a bývalých predstaviteľov obrany všeobecne uznávaná ako plán ľavice na povolebné plánovanie nepredvídaných udalostí.

Pre voľby v roku 2024 sa Brooksová spojila s novinárom Bartonom Gellmanom, aby v máji a júni uskutočnili sériu vojnových hier pod záštitou projektu Democracy Futures Project (DFP), ktorý je súčasťou Brennanovho centra pre spravodlivosť na Newyorskej univerzite.

Tak ako pri vojnových hrách v roku 2020, aj v prípade týchto dvoch súperiacich tímov pracovali bývalí vládni úradníci z republikánskeho aj demokratického establišmentu. Výsledky boli oznámené s mediálnym rozmachom v polovici leta, aby pripravili ďalších úradníkov a operatívcov na pravdepodobné povolebné operácie. V ten istý deň, 30. júla – boli uverejnené štyri články v New Republic; v Guardian; v Washington Post, ktorý uverejnil Gellmanov článok; a samotná Brooksová píšuca pre Bulwark – ukázali, že Brooksovej a Gellmanov’scenáre, aspoň tie zverejnené, predpokladajú Trumpovo víťazstvo. Hrou je potom blokovanie.

Rozvrat, destabilizácia a násilie sú legitimizované naratívom poháňaným sebakritickým zrkadlením a projekciou, v ktorom takzvaní obrancovia demokracie čelia autoritárskemu Trumpovi.

Brooksová a jej kohorta ignorujú dôkazy o Bidenovom a Harrisovom’zneužívaní moci a tvrdia, že to bude Trump, kto použije federálnu vládu proti svojim oponentom. Podľa vojnových hráčov to bude Trump’CIA a ministerstvo spravodlivosti, kto bude inkasovať peniaze od predstaviteľov národnej bezpečnosti za to, že “vyjadrili obavy z politizácie spravodajských služieb a tlaku na začatie ideologicky motivovaných vyšetrovaní.”Je to Trump, kto bude používať daňový úrad na prenasledovanie neziskových organizácií. Práve na Trumpov príkaz”budú novinári terčom útokov a demokraticky orientované médiá budú vyšetrované, keď FCC odoberie licencie na vysielanie. A, píše Brooks, Trumpova administratíva vyženie najvyšších vojenských predstaviteľov kvôli ich “námietkam voči Trumpovým’útulným vzťahom s Ruskom.”

Predpovede sa čítajú ako paranoidná fantázia, ale sú’starostlivo napísaným prevrátením reality, ktoré má prepísať históriu a zahmliť zločiny ľavice, ktoré otriasli piliermi republiky.

Najalarmujúcejší scenár zahŕňa politických a vojenských predstaviteľov “odolávajúcich snahám federalizovať svoje jednotky národnej gardy a poslať ich potlačiť protitrumpovské protesty vo veľkých amerických mestách.” To znamená, že povolebná príručka vyzýva k rozsiahlemu násiliu (alebo ho považuje za samozrejmosť), ktoré bude také intenzívne, že sa prezident odvolá na zákon o povstaní. Prognóza predpokladá rozkol vo vyšších radoch americkej armády po tom, čo Trump nahradí náčelníkov štábov dôstojníkmi, ktorí splnia jeho rozkaz a nasadia sily na potlačenie nepokojov.

Tam vedie politické násilie pestované deštruktívnou ľavicou: krvou nasiaknuté ulice a rozdelená armáda. Cieľom Hitlerovho naratívu je prinútiť príslušníkov armády, aby sa obrátili proti Trumpovi. Veď lojalita k ústave znamená bojovať proti Hitlerovi, nie poslúchať jeho rozkazy.

Pri dvoch nedávnych pokusoch o atentát na Trumpa’sme’videli, ako režimové naratívy’zároveň vytvárajú podmienky na násilie a vysvetľujú ho. Keď bol Trump postrelený na zhromaždení v Butleri v štáte Pensylvánia, predstavitelia Demokratickej strany a médiá nielenže popreli akúkoľvek súvislosť medzi streľbou a ich zápalistou rétorikou, ale dokonca obvinili samotného Trumpa. Koniec koncov, on a jeho ašpirant na atentát boli ako vystrihnutí z toho istého materiálu: “Strelec a Trump, na opačných koncoch trajektórie guľky’sú však spojení ako spoloční nepriatelia práva a demokracie,” napísal David Frum na Atlantiku.

Podľa tohto názoru Trump polarizoval krajinu tak hlboko, že je v konečnom dôsledku zodpovedný za atentát na svoj vlastný život. To je však ďalšie prevrátenie reality, prispôsobené na mieru krvilačnosti temného režimu. Je to logika teroru: Jedine násilie našich obetí nás dohnalo k ich vyvraždeniu. 

Táto samoúčelná logika nielenže zbavuje ľavicu zodpovednosti za minulé vyvražďovanie; slúži ako zámienka na budúce násilie voči Trumpovi, jeho pomocníkom a podporovateľom. Po 5. novembri by sa tento naratív so zbraňami mohol rozšíriť na ospravedlnenie násilia v masovom meradle, ktorého cieľom je rozbiť republiku.

Lee Smith je autor bestsellerov, ktorého nová kniha Zmiznutie prezidenta: Trump, pravda sociálna a boj o republiku, vyšla 22. októbra. Tento článok bol prvýkrát uverejnený na TomKlingenstein.com.

Prevzaté so súhlasom RealClearWire.