BCOS-810x500.jpg

Škótski biskupi na konferencii o zmene klímy COP29 vyzývajú na ukončenie používania fosílnych palív

20
Kultúra smrti

Katolícki biskupi v Škótsku vyzvali svetových lídrov na klimatickej konferencii OSN COP29, aby zaviazali všetky národy k rýchlemu a spravodlivému odklonu od fosílnych palív.”

Konferencia biskupov Škótska (BCOS) vo svojom vyhlásení zo 14. novembra zaslala výzvu národným lídrom a medzinárodným aktivistom, ktorí sa v súčasnosti zhromaždili v Baku na konferencii OSN’COP29 o klimatických zmenách.

V priamom vyhlásení vyzvala na vyvíjanie tlaku na všetky národy, aby prestali používať fosílne palivá:

Pri príležitosti COP29 v azerbajdžanskom Baku, tri roky po tom, čo Škótsko hostilo COP26 v Glasgowe, my, katolícki biskupi Škótska, povzbudzujeme svetových lídrov, aby sa dohodli a vytvorili Zmluvu o nešírení fosílnych palív, ktorá by zaviazala všetky národy k rýchlemu a spravodlivému prechodu od fosílnych palív.

Biskupi potvrdili, že takýto prechod je “nevyhnutný na riešenie naliehavých potrieb našej planéty a jej obyvateľov v Škótsku i v zámorí; tých, ktorí v súčasnosti trpia ekonomickou neistotou, chudobou a ničením životného prostredia; a nenarodených budúcich generácií, od ktorých si Zem požičiavame.”

Vyzvali Škótsko, aby sa pripojilo k “celosvetovému úsiliu o spoločné dobro” a zohralo svoju úlohu v “rýchlom prechode” od fosílnych palív – procese, ktorého jadrom musí byť podľa nich “spravodlivosť.”

Pripúšťajúc, že veľká časť škótskej pracovnej sily a komunity je závislá od fosílnych palív “pre svoje živobytie,” BCOS stanovila, že prechod na budúcnosť bez fosílnych palív musí poskytnúť “jasné záväzky spravodlivého a rovného prechodu pre všetkých, najmä pre tých, ktorí potrebujú bezpečné pracovné miesta v post-uhlíkovom hospodárstve.”

Dalej od Škótska BCOS žiadala, aby medzinárodné spoločenstvo konalo spravodlivo “pre tých, ktorí sú už teraz najviac zraniteľní voči dôsledkom zmeny klímy a ktorí nemôžu znášať ďalšie globálne otepľovanie spôsobené ďalšou ťažbou fosílnych palív.”

Urobili pozoruhodný krok, keď podporili aktivistické hnutie Zmluva o nešírení fosílnych palív, prijali jej ciele za svoje a vyzvali svetových lídrov, aby na všetkých úrovniach konali v záujme ochrany klímy ako “spoločného dobra ľudstva’.”

Echo pápeža

Pápež František vyslovil podobné výzvy predtým k odklonu od fosílnych palív, pričom na summite COP28 v roku 2023 vyzval k “nastoleniu rýchleho a spravodlivého prechodu na ukončenie éry fosílnych palív.”

Čítajte: Pápež František vyzýva na ‘koniec’ éry fosílnych palív’ v posolstve Modlitba za stvorenie

Túto výzvu si teda škótski biskupi osvojili. Ich vyhlásenie prichádza deň po tom, ako kardinál štátny sekretár Pietro Parolin predniesol Františkovo vlastné posolstvo k podujatiu COP29. Pri tejto príležitosti sa František zameral najmä na ciele OSN ’ozeleniť’ globálnu finančnú sféru, aby sa peniaze presmerovali na realizáciu cieľov protipotratovej Parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Čítajte: Pápež František vyzýva na globálnu finančnú revolúciu v boji proti ‘klimatickým zmenám’

Fosílne palivá’ vplyv sporný

Kým aktivisti za klimatické zmeny urobili z odstránenia fosílnych palív kľúčový bod, mnohí iní – naprieč širokým spektrom disciplín – odmietli nevyhnutnosť postupného vyraďovania fosílnych palív.

Predovšetkým Dr. Sultan Al-Jaber zo Spojených arabských emirátov, predseda COP28, odmietol argument, že fosílne palivá je potrebné vykoreniť, aby sa dosiahol cieľ Parížskej dohody obmedziť otepľovanie na 1,5 %.5C. “Neexistuje žiadny vedecký poznatok alebo scenár, ktorý by hovoril, že postupné vyraďovanie fosílnych palív je to, čo’umožní dosiahnuť 1,5C,” uviedol minulý rok.

Lord Peter Lilley, doživotný peer v britskej Snemovni lordov a bývalý poslanec, odhalil, že predtým zistil, že neexistujú štúdie, ktoré by akceptovala U.N.’Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC), ktoré predpovedali “vyhynutie ľudstva, ak svet neprijme žiadne opatrenia na postupné vyradenie fosílnych palív.”

Na druhej strane dodal, že neexistuje ani “vážna hrozba, že ľudstvo upadne do chudoby, hladu a biedy, ak nezníži’me svoju závislosť od fosílnych palív.”

Doktor John Clauser, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku za rok 2022, tiež spochybnil rétoriku podporujúcu výzvy na odstránenie používania fosílnych palív. Na konferencii minulý rok Clauser povedal, že “neverím, že existuje klimatická kríza,” a obvinil IPCC z propagácie dezinformácií.

ČÍTAJTE: Nobel Prize-winner denunces alarmist climate predictions: ‘I don’t believe there is a climate crisis’

Komentujúc klimatický alarmizmus sa Clauser vyjadril aj povedal že “populárny príbeh o klimatických zmenách odráža nebezpečnú korupciu vedy, ktorá ohrozuje svetové’hospodárstvo a blaho miliárd ľudí.”

Tom Harris, výkonný riaditeľ Medzinárodnej koalície pre klimatickú vedu a bývalý alarmista v oblasti klimatických zmien, reflektoval mainstreamovú hystériu na túto tému v roku 2022.

Klimatológia je “veľmi nezrelá veda,” uviedol Harris, pričom zopakoval kniha, ktorá rozoberá tvrdenia tisícov článkov o klimatickej kríze a ukazuje, že “na tomto tvrdení nie je nič založené”.

Čítajte: Nenechajte sa oklamať tvrdeniami o ‘konsenze’ o klimatických zmenách, veda nie je súťaž popularity

“Sú tu tisíce odkazov, ktoré hovoria o tom, že klimatický podvod nemá žiadne základy,” povedal. “Všetko je to“založené na modeloch, ktoré nefungujú.”