nicu_baby-810x500.jpg

Šoková štúdia: Od roku 1989 sa v Quebecu narodilo viac ako 1 500 živých detí po neskorých potratoch

19
Kultúra smrti

Nedávna štúdia zistila, že 11,2 percenta potratov v druhom trimestri vykonaných v Quebecu v rokoch 1989 až 2021 viedlo k narodeniu živého dieťaťa, čo je výrazne vyššie číslo, než sa odhadovalo v predchádzajúcich správach.

V minulom roku zverejnila organizácia Abortion Survivors Network (ASN) výskum, ktorý poukázal na 0,21-percentnú mieru zlyhania potratov, čo znamená, že na každých 1 000 vykonaných potratov prežije 2,1 dieťaťa. Novšia štúdia, publikovaná v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology, zistila, že v skutočnosti prežije potraty oveľa&nbspviac detí.

V Kanade sa na rozdiel od Spojených štátov vyžaduje hlásenie potratov, takže je ľahšie získať štatistické údaje o počte vykonaných potratov, ako aj o možných komplikáciách - napríklad o&nbsptzv. obávaných komplikáciách dquo; prežitých potratoch.

Štúdiu v Quebecu uskutočnili Nathalie Augurová, Emile Brousseau, Aimina Ayoubová a William D. Fraser a skúmali záznamy o interrupciách vykonaných počas viac ako 30-ročného obdobia. Z 13 777 vykonaných potratov bolo 1 541 živých pôrodov.

Živý pôrod sa v Quebecu definuje ako “prítomnosť akýchkoľvek známok života, vrátane dýchania, tlkotu srdca, pulzácie pupočníka alebo pohybu svalov, u plodu, ktorý je odobratý matke, bez ohľadu na to, či je pupočník prestrihnutý alebo placenta pripojená.” Živé pôrody “musia byť registrované bez ohľadu na gestačný vek, dôvod pôrodu alebo dĺžku času pred úmrtím” podľa quebeckého zákona.

Priemerný čas prežitia bol dve hodiny, hoci niektoré prežili až jeden deň. Štvrtina (25 percent) bola odoslaná na jednotku intenzívnej starostlivosti o novorodencov (NICU) a 5,5 percenta dostalo paliatívnu starostlivosť. Nie je jasné, čo sa stalo vo zvyšných prípadoch.

Väčšina živých pôrodov sa uskutočnila po indukčnom potrate, pri ktorom potratári násilne vyvolali pôrod, pričom často predtým vstrekli feticid ako digoxín alebo chlorid draselný, aby zabili nenarodené dieťa. Výskumníci podporujúci potraty odporúčali, aby sa táto injekcia aplikovala zakaždým, aby sa zabránilo živému pôrodu — ale aj s injekciami feticidu 1 z 20 detí stále prežilo.

Quebec nie je v tomto probléme takmer jediný. V Interim poznamenali že aj iné krajiny zaznamenali významný počet osôb, ktoré prežili potrat. Jedna rakúska štúdia zistila, že viac ako 50 % interrupcií vykonaných medzi 20. a 24. týždňom tehotenstva viedlo k živému pôrodu; švajčiarska štúdia zistila, že 40 % interrupcií vykonaných medzi 22. a 27. týždňom tehotenstva viedlo k živému pôrodu, a štúdia Spojeného kráľovstva zistila, že 3.2 % všetkých interrupcií viedlo k živému pôrodu.

Známe sú aj prípady, keď deti prežili interrupciu v Spojených štátoch.

Na Floride bolo zaznamenaných len v rokoch 2015 až 2018 16 prípadov, keď potrat prežilo. V inej správe bolo v roku 2015 zaznamenaných 10 živonarodených detí len v troch štátoch: Florida, Minnesota a Michigan. Nedávno v Minnesote bolo zaznamenaných päť detí, ktoré sa narodili živé v roku 2021.

Údaje Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tiež odhalili že v priebehu 12 rokov prežilo potraty aspoň na krátky čas viac ako 100 detí. Iná zpráva odhalila, že len v piatich štátoch sa po interrupciách v priebehu približne 10 rokov narodilo 100 živých detí. A to sú len tí, ktorí prežili, o ktorých vieme.

Ako už predtým Live Action News dokumentovala, “len hŕstka štátov vyžaduje, aby sa prípady prežitých potratov dokumentovali, a Live Action News našla 220 prípadov prežitých potratov nahlásených v rokoch 1999 - 2023 len v ôsmich štátoch. Vzhľadom na nedostatok dôsledného nahlasovania je toto číslo takmer určite podstatne vyššie.”

Publikované so súhlasom Live Action.