social_media_change_810_500_75_s_c1-810x500.jpg

Austrália schválila zákaz sociálnych médií pre deti mladšie ako 16 rokov, čo vyvolalo obavy z online dohľadu

14
Neutral

Austrália schválila zákaz používania sociálnych médií pre deti mladšie ako 16 rokov, čo je zdanlivo rozumný krok, ktorý však vyvoláva vážne obavy z online dohľadu.

Austrálsky Senát vo štvrtok 28. novembra schválil návrh zákona pomerom hlasov 34:19, čím sa stal prvým zákazom používania sociálnych médií pre deti mladšie ako 16 rokov na svete.

Zákon “Online Safety Amendment Bill 2024” hrozí spoločnostiam prevádzkujúcim sociálne médiá pokutou až do výšky 50 miliónov austrálskych dolárov (32 miliónov amerických dolárov), ak nesplnia požiadavku overovania veku svojich používateľov.

Akkoľvek oficiálnym cieľom zákona je ochrana duševného zdravia detí a mládeže, kritici vyjadrili obavy, že zákon zavedie systém online dohľadu pre všetkých Austrálčanov, podobný komunistickej Číne.

“Vyzerá to ako zadné vrátka na kontrolu prístupu k internetu pre všetkých Austrálčanov,” napísal Elon Musk na stránke X.

Žurnalista a obhajca slobody prejavu Michael Shellenberger povedal, že “tento návrh zákona je trójskym koňom na vytvorenie digitálnych preukazov totožnosti, čo je obrovský skok do totalitnej dystopie zobrazenej v ‘Čiernom zrkadle,’ a už zavedenej v Číne.”

Návrh zákona, ktorý bol narýchlo schválený parlamentom, neuvádza žiadne podrobnosti o tom, ako bude overovanie veku fungovať a do platnosti vstúpi až koncom budúceho roka. Výbor austrálskeho Senátu pre legislatívu v oblasti životného prostredia a komunikácií 26. novembra schválil návrh zákona pod podmienkou, že platformy sociálnych médií nesmú nútiť svojich používateľov, aby im poskytovali svoje osobné údaje vrátane informácií z preukazov totožnosti vydaných vládou.

Ak sa zdá, že toto ustanovenie zatiaľ vylučuje používanie digitálnych preukazov totožnosti, otázkou zostáva, ako sa bude presadzovať. The Guardian informuje, že zástancovia návrhu zákona uviedli, že platformy môžu na overenie veku svojich používateľov používať biometrické metódy, napríklad skenovanie tváre. To by, samozrejme, znamenalo, že spoločnosti sociálnych médií by zhromažďovali biometrické údaje všetkých svojich používateľov v Austrálii.

Podľa vysvetľujúca správa k návrhu zákona hovorí, že bude “robustná” ochrana súkromia, “vrátane zákazu pre platformy používať informácie zhromaždené na účely zabezpečenia veku na akýkoľvek iný účel, pokiaľ s tým jednotlivec výslovne nesúhlasí.”

“Po použití informácií na účely zabezpečenia veku alebo na akýkoľvek iný dohodnutý účel ich musí platforma (alebo akákoľvek tretia strana, s ktorou platforma uzavrela zmluvu) zničiť,” uvádza sa v memorande.

Memorandum však tiež vysvetľuje, že “dodržiavanie povinnosti minimálneho veku” bude pravdepodobne vyžadovať, aby platformy “zaviedli systémy a postupy na monitorovanie a reagovanie na používateľov s obmedzeným vekom, ktorí obchádzajú zabezpečenie veku.”

To naznačuje, že spoločnosti sociálnych médií by mohli priebežne monitorovať používateľa počas používania platformy, napríklad opakovaným skenovaním tváre, aby sa uistili, že používateľ je stále rovnaký a má najmenej 16 rokov.

V nejasne formulovanom návrhu zákona sa tiež neuvádza, ktorých spoločností sa bude týkať vekové obmedzenie. Ministerka pre komunikácie Michelle Rowlandová povedala, že TikTok, Instagram, X, Reddit, Facebook a Snapchat budú pravdepodobne zahrnuté, zatiaľ čo YouTube bude vylúčený kvôli jeho vzdelávacím účelom.

Pri zákaze sociálnych médií mladších ako 16 rokov, ktorý vyžaduje overovanie veku používateľov, sa austrálska vláda snažila obmedziť aj prejav na internete prostredníctvom drakonického “Zákon o dezinformáciách a dezinformačnom zákone.” Vláda však musel od kontroverzného zákona upustiť po tom, čo v Senáte čelila výraznej opozícii naprieč stranami. Návrh zákona by prinútil spoločnosti sociálnych médií odstrániť informácie, ktoré boli “odôvodnene overiteľné ako nepravdivé” alebo ak by “dezinformácie a dezinformácie” mohli spôsobiť vážnu škodu. Nejasné definície týchto pojmov by umožnili spoločnostiam sociálnych médií alebo vláde svojvoľne cenzurovať obsah, ktorý by považovali za neželaný.