Kanaďania:
Zvolený prezident Donald Trump’ešte nezačal svoje druhé funkčné obdobie, ale už začal nepriateľstvo s Justinom Trudeauom.
V snahe odvrátiť Trumpovu hrozbu rozsiahlych ciel priletel Trudeau minulý mesiac do Mar-a-Lago, aby pobozkal prsteň; počas ich večere Trump údajne žartoval, že Kanada by sa mala stať 51. štátom Ameriky’. Tento vtip - a s najväčšou pravdepodobnosťou aj reakcia kanadskej tlače naň - ho zjavne zaujal a zopakoval to počas nedeľňajšieho rozhovoru v televízii NBC, ako aj v príspevku na sociálnych sieťach.
“Bolo mi potešením večerať včera večer s guvernérom veľkého kanadského štátu Justinom Trudeauom,” napísal Trump. “Teším sa, že sa s guvernérom čoskoro opäť stretneme, aby sme mohli pokračovať v našich dôkladných rozhovoroch o clách a obchode, ktorých výsledky budú pre všetkých skutočne veľkolepé!"”
Toto je charakteristický Trumpov trolling – očividný vtip s ostňom v chvoste. Pravdepodobných dôvodov je hneď niekoľko. Po prvé, takto jednoducho Trump podniká: hádže okolo seba a zastrašuje. Je to hra o moc. Trudeau sa objavil v Mar-a-Lago s klobúkom v ruke a Trump mu nenápadne pripomenul, že väčšinu kariet drží v rukách on.
Nie je pochýb o tom, že tento vtip bol (a je) priťažký a má byť – o to viac, že Trudeau a jeho tím sa musia verejne tváriť, že nie je. Mnohí Kanaďania to vnímajú ako zhadzovanie; Trudeauov’tím musí trvať na tom, že ide o dôkaz “vzájomného rešpektu a srdečnosti.”
Pri tom je v tom pravdepodobne aj prvok pomsty. Jednou z Trudeauových’charakteristických ohováračiek pri útokoch na sociálne konzervatívnych Kanaďanov – ako sú napríklad protestujúci za rodičovské práva – je zdôrazňovanie, že sú buď bigotní, alebo obete “krajne pravicových amerických dezinformácií.” Trudeau sa tiež veľmi snažil označiť lídra federálnych konzervatívcov Pierra Poilievra a konzervatívnych poslancov za “MAGA konzervatívcov” – a nemyslí to ako kompliment. Použitie Trumpovej’charakteristickej frázy ako urážky pravdepodobne Trudeaua nepotešilo v tíme MAGA smerujúcom do Bieleho domu.
V kontexte predchádzajúcich Trumpových’vyjadrení o Trudeauovi sa jeho vtipy javia ako zámerné poníženie. Už predtým sa o Trudeauovi vyjadril – úctivo a srdečne, jeho tím bude nepochybne trvať na tom, – ako o “slabomyseľnom” a “ krajne ľavicový blázon.” Trumpa pravdepodobne nezaujal ani Trudeau’s komentár, že on a ďalší svetoví lídri “riadili pána Trumpa” počas jeho prvého funkčného obdobia. Počas jeho druhého funkčného obdobia, ktoré pravdepodobne prekoná Trudeau’v 24 Sussex, ho už “manažovať” nebude. Našťastie pre všetkých – najmä pre Kanaďanov – budeme mať pravdepodobne niekedy na budúci rok nového premiéra.
Tento napätý vzťah stavia konzervatívnych Kanaďanov do zaujímavej pozície. Niektorí, samozrejme, prežívajú istú schadenfreude pri pohľade na Trudeaua, ktorý je postavený na svoje miesto, najmä po tom, čo premiér posledných niekoľko rokov taktne používal “MAGA konzervatívec” ako pejoratívum. Sledovať ho, ako sa zožiera a ťažko prehĺta svoje slová, je zábavné.
Trudeau’ je svojou nezaslúženou aroganciou povestný ako železo a sledovať, ako ho Trump tlačí, je pre niektorých uspokojujúce. Zároveň by hroziace clá boli pre Kanadu zničujúce a vlasteneckí Kanaďania plne oprávnene považujú Trumpove’vtipy o “51strana štáte” za ponižujúce a nechutné. Nazvať Trudeaua “krajne ľavicovým bláznom” je jedna vec. Vyhrážanie sa zatopením kanadskej ekonomiky je niečo iné.
ČÍTAŤ: Kanadský výstup financovaný vládou tvrdí, že muži nemajú v športe žiadnu výhodu oproti ženám
Reakčný antiamerikanizmus je dlhodobou a politicky kultivovanou kanadskou črtou, ktorá pramení najmä z neistoty prameniacej zo života po boku svetovej’vládnucej vojenskej a kultúrnej veľmoci. Preto sa niektorí konzervatívci môžu domnievať, že Trudeau si zaslúži ich podporu len preto, že sa postavil za Kanadu. Môže sa to zdať ako samozrejmá poznámka, ale nesmieme zabúdať, že Justin Trudeau je tu problémom, nie riešením.
Trudeau je jedinečne nevhodný na to, aby vo Washingtone hájil kanadské záujmy, a to nielen preto, že si zámerne vytvoril toxický vzťah s nastupujúcim prezidentom tým, že v podstate vedie kampaň proti nemu na sever od hraníc a snaží sa svojich ideových oponentov neustále spájať s Trumpovým’hnutím MAGA. Neschopný je aj preto, že poprel, že Kanada má vôbec nejakú základnú identitu: v roku 2015 trval na tom, že Kanada je prvým “postnárodným štátom”
Trudeau vytvoril túto hroziacu krízu, a to zámerne. Vlasteneckí Kanaďania mu nedlhujú žiadnu lojalitu.
Kanaďania: PovedzteOntarijskému zákonodarnému zboru, aby zastavil preberanie moci hlavným volebným úradníkom