Po štvrtom vete USA v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) 20. novembra drvivá väčšina krajín vo Valnom zhromaždení OSN (VZ OSN) minulú stredu odhlasovala požiadavku na “okamžité, bezpodmienečné a trvalé prímerie” v Gaze, odmietla “akékoľvek snahy o vyhladovanie Palestínčanov” a podporila agentúru OSN pre pomoc regiónu, ktorú izraelský parlament odhlasoval zákaz.
V prvej z dvoch rezolúcií svetový orgán so 193 členskými štátmi hlasoval v pomere 158 k 9, pričom 13 sa zdržalo hlasovania, za podporu okamžitého prímeria a v pomere 159 k 9, pričom 11 sa zdržalo hlasovania, za podporu Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA).
Ak sú rezolúcie Bezpečnostnej rady právne záväzné, rezolúcie prijaté vo Valnom zhromaždení nie sú, hoci poskytujú obraz o svetovej mienke a môžu slúžiť ako páka medzinárodného politického tlaku. Žiadna národná delegácia nemá vo Valnom zhromaždení OSN právo veta.
Kým militanti v Gaze údajne zadržiavajú približne 100 izraelských rukojemníkov, kresťanskí predstavitelia vo Svätej zemi často oplakávajú tisíce palestínskych politických väzňov (t. j. “rukojemníkov”), ktorých Izrael zatýka a vydržiava už desaťročia, pričom ich často drží bez obvinení alebo súdneho procesu. Patria medzi nich aj deti, ktoré sú rovnako vystavené značnému zneužívaniu. V súčasnosti je takýchto palestínskych rukojemníkov zadržiavaných Izraelom približne 9 000.
Čítajte: Ako chápu izraelskú okupáciu Palestíny kresťania vo Svätej zemi?
Medzi nepatrnú menšinu štátov, ktoré hlasovali spolu s Izraelom a Spojenými štátmi proti tomuto opatreniu, patrili Česko, Maďarsko, Nauru, Papua-Nová Guinea, Paraguaj, Tonga a Argentína, ktorej pôvodne katolícky prezident Javier Milei odmietol Ježiša Krista a konvertoval k Judaizmus krátko po víťazstve vo voľbách v minulom roku.
Dve predchádzajúce rezolúcie o prímerí (27. októbra 2023 a 27. decembra 2023) sa týkali najmä židovstva, ale aj náboženstva. 12. októbra 2023), ktoré používali slabšie formulácie, boli tiež prijaté drvivou väčšinou hlasov, a to 121:14, resp. 153:10.
Po tom, ako sa predtým pri každej z predchádzajúcich rezolúcií zdržali hlasovania, v stredajšom hlasovaní Nemecko a Taliansko po prvýkrát potvrdili svoju podporu prímeria odovzdaním svojho hlasovacieho lístka v prospech tohto opatrenia. Tento posun zanechal Spojené štáty ako jediného člena “Skupiny 7” (G7) hlavných priemyselných krajín, ktoré sú stále proti ukončeniu toho, čo Amnesty International a mnohí ďalší hodnotili ako genocida.
ČÍTAJTE: Genocida ‘jediný rozumný záver’ zločinov Izraela’v Gaze: Amnesty International
V rezolúcii sa ďalej požaduje “okamžitý prístup civilného obyvateľstva v pásme Gazy k základným službám a humanitárnej pomoci nevyhnutnej na jeho prežitie, pričom sa odmieta akákoľvek snaha o vyhladovanie Palestínčanov.”To zahŕňa “umožnenie úplného, rýchleho, bezpečného a neobmedzeného vstupu humanitárnej pomoci, v rozsahu a pod koordináciou OSN.”
Konzervatívny odhad celkového počtu mŕtvych Palestínčanov zahŕňa 224 375 osôb, z ktorých 98 725 sú deti
Amnesty International vo svojej nedávnej správe dospel k záveru, že Izrael zámerne uvaľuje 2,3 milióna obyvateľov Gazy podmienky, ktorých cieľom je vytvoriť “smrteľnú zmes podvýživy, hladu a chorôb,” vystaviť palestínsky ľud “pomalej, vypočítavej smrti.”
Tieto podmienky zahŕňajú totálne obliehanie Gazy Izraelom, ktorý odrezáva potraviny, vodu, elektrinu a palivo, pričom vytrvalo odmieta umožniť svojim palestínskym obetiam prístup k akejkoľvek zmysluplnej humanitárnej pomoci a aktívne bráni dovozu akéhokoľvek takéhoto život zachraňujúceho tovaru.
Tieto kroky v kombinácii s masovým vysídľovaním obyvateľstva, rozsiahlymi škodami na domoch v Gaze, nemocniciach, vodovodných a hygienických zariadeniach a poľnohospodárskej pôde ešte viac prehĺbili katastrofálnu úroveň hladu a rýchle šírenie chorôb.
Zohľadňujúc tieto faktory, júlová štúdia v časopise Lancet poskytla zdôvodnenie odhadu celkového počtu úmrtí vrátane nepriamych úmrtí spôsobených príčinami, ako sú hladovanie, nedostatok liekov alebo správna lekárska starostlivosť. Vynásobením aktuálneho nahláseného počtu priamych úmrtí, 44 875, piatimi je možné dospieť ku konzervatívnemu odhadu viac ako 224 375 celkových úmrtí v Gaze za 14 mesiacov od 7. októbra 2023. A keďže nedávna správa Úradu OSN pre ľudské práva zistila, že smrť v Gaze tvorí približne 44 % detí, je možné rozumne odhadnúť celkový počet 98 725 mŕtvych detí.
Na porovnanie, počet vojenského personálu Spojených štátov (nie civilistov) zabitých za 20-ročné obdobie vietnamskej vojny (1955 - 1975) je zaznamenaný počet 58 281.
OSN podporuje kritickú humanitárnu organizáciu, ktorá sa stala terčom zatvorenia zo strany izraelských úradníkov
Druhý rezolúcia potvrdila mandát UNRWA, ktorá bola založená Valným zhromaždením v roku 1949 a v súčasnosti slúži ako “chrbtica všetkých humanitárnych opatrení v Gaze.”V opatrení sa ďalej uvádza, že “žiadna organizácia nemôže nahradiť alebo nahradiť kapacitu a mandát agentúry’slúžiť palestínskym utečencom a civilistom, ktorí naliehavo potrebujú život zachraňujúcu humanitárnu pomoc.”
UNRWA a jej kritická misia sa stali terčom zlomyseľných ohováraní zo strany izraelských predstaviteľov a ich amerických sionistických podporovateľov. Nielenže ľudia ako izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyslovili politické obvinenia, že organizácia je “úplne infiltrovaná Hamasom,” ale izraelské sily doslova zaútočili a zabili viac ako 250 zamestnancov agentúry’
Čítajte: Netanyahu využil ‘taktiku veľkej lži’ v prejave v americkom Kongrese, získal 58 standing ovations
V apríli však nezávislá správa, ktorú si nechala vypracovať Organizácia Spojených národov zistila, že Izrael nedodal “žiadne dôkazy” na podporu svojich tvrdení. Napriek tomu americký štátny tajomník Antony Blinken, jeden z mnohých vysokopostavených sionistov vymenovaných do Bidenovho Bieleho domu, vtedy tvrdil, že obvinenie je “veľmi, veľmi dôveryhodné.”
V dôsledku toho, že USA podporili závažné, ničím nepodložené obvinenia Izraela’viedli k pozastaveniu financovania UNRWA, ktorá je všeobecne uznávaná ako hlavný poskytovateľ potravín, vody a zdravotníckeho materiálu pre Palestínčanov v Gaze. Podľa izraelských médií to bol cieľ izraelskej “kampane” na odfinancovanie jedinej agentúry, ktorá je schopná zabrániť hladomoru v Gaze.
A tak koncom októbra izraelský’parlament nadviazal prijatím dvoch zákonov v podstate zákazu tejto najkritickejšie potrebnej humanitárnej organizácie v pásme.
V reakcii na to rezolúcia Valného zhromaždenia OSN potvrdila národné vlády veľkej väčšiny krajín sveta, “odmieta právne predpisy prijaté izraelským Knessetom 28. októbra 2024 a vyzýva izraelskú vládu, aby dodržiavala svoje medzinárodné záväzky, rešpektovala výsady a imunity agentúry a dodržiavala svoju zodpovednosť umožniť a uľahčiť plnú, rýchlu, bezpečnú a neobmedzenú humanitárnu pomoc vo všetkých jej formách do celého pásma Gazy a na celom jeho území, vrátane poskytovania veľmi potrebných základných služieb civilnému obyvateľstvu.”
Pokračujúce izraelské genocídne útoky na civilné obyvateľstvo pokračujú rýchlym tempom a beztrestne
Napriek prijatiu takýchto rezolúcií Izrael pokračuje vo svojich bezprecedentných genocidných teroristické útoky na civilistov v Gaze s beztrestnosťou, vrátane nedeľného bombardovania školy prevádzkovanej UNRWA, ktorá bola premenená na prístrešok pre vysídlené rodiny. Pri tomto útoku, ktorý sa odohral v meste Chán Júnis na juhu Gazy, zahynulo najmenej 20 civilistov vrátane detí.
V ten istý deň na severe krajiny izraelskí militanti vtrhli do školy, ktorá poskytovala útočisko vysídleným palestínskym rodinám zabili najmenej 15 ľudí vrátane dvoch novinárov a celú štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi po tom, ako miestnosť, v ktorej sa ukrývali, zasiahla izraelská delostrelecká paľba.
Další novinár a päť pracovníkov civilnej obrany boli tiež zabili pri samostatnom útoku izraelskej armády v centrálnom tábore Nuseirat v Gaze v nedeľu.
Vzdor takýmto opakovaným rezolúciám osobitný spravodajca OSN pre okupované palestínske územia Francesca Albanese, kritizovala nedostatok konkrétnych reakcií prijatých členskými krajinami OSN s cieľom vyvodiť zodpovednosť voči Izraelu počas stredajšieho panelu v sídle OSN v Ženeve.
Francesca Albanese na tlačovej konferencii OSN hovorí, že je to’beztrestnosť, ktorá umožnila Izraelčanom páchať ich zločineckú genocídu v Gaze pic.twitter.com/FY2AWaZjQR
— Sarah Wilkinson (@swilkinsonbc) 12. decembra 2024
“Ako sme sa sem dostali?"” pýtala sa."“Beztrestnosť. To je kľúčové slovo na pochopenie barbarského rozsahu, ktorý nadobudla izraelská genocída. Od svojho vzniku Izrael nikdy nemal rovnaké štandardy ako väčšina členov medzinárodného spoločenstva. Izrael nerešpektoval nespočetné množstvo rezolúcií Valného zhromaždenia, Bezpečnostnej rady, poradných stanovísk Medzinárodného súdneho dvora a útočil na personál a zariadenia OSN … bez toho, aby za to niesol následky.”
PREČÍTAJTE SI: Dlhá história Izraela nerešpektujúceho množstvo rezolúcií OSN ratifikovaných drvivou väčšinou štátov
“Na Izrael nikdy neboli uvalené sankcie. Súdne procesy sa buď ignorujú, alebo obchádzajú a obchod pokračuje a diplomatické vzťahy zostávajú neporušené,” vytkol taliansky medzinárodný právnik. “Členské štáty sa zdajú byť paralyzované, v úžase, mnohé z nich stále normalizujú okupáciu, represie voči palestínskemu ľudu, ich odpor na území, ktoré Izrael okupuje, vykresľujú ako ‘terorizmus, ’ alebo v lepšom prípade ako záchvat hnevu neschopného obyvateľstva, ktoré nie je schopné mlčky sa podriadiť tomu, čo medzinárodné spoločenstvo rozhodlo ako jeho osud.”
“Ako expert na ľudské práva a ako ľudská bytosť sa musím proti tomu postaviť,” uzavrel Albanese.
Pokračujúce útoky izraelskej armády na obliehané pásmo Gazy sú predmetom prípadu genocídy, ktorý iniciovala Južná Afrika na Medzinárodnom súdnom dvore. Okrem toho Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na Netanjahua a bývalého izraelského ministra obrany Yoava Gallanta spolu s vodcom Hamasu za údajné vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.
RELEVANTNÉ
Západ sa nemôže skrývať’: MKS vydáva zatykače na Netanjahua a jeho bývalého šéfa obrany
MKS vydáva zatykače na Netanjahua a jeho bývalého šéfa obrany
Najvyšší súd OSN rozhodol, že obvinenie z genocídy voči Izraelu je ‘plausible’
Pomohla izraelská vláda založiť Hamas, aby podkopala dvojštátne riešenie?"
Členské štáty OSN prehlbujú izoláciu Izraela a USA hlasovaním 153 ku 10 za okamžité prímerie v Gaze
Izrael prerušuje vzťahy s agentúrou OSN pre pomoc v Gaze, čím riskuje ukončenie vojenskej pomoci USA
Izrael odmieta prestať viesť svoju ‘kampaň’ na vyhladovanie Palestínčanov
Kongres nemá právo vnucovať veriacim katolíkom herézu kresťanského sionizmu
Profesor teológie na Christendom College vysvetľuje, prečo je náboženský sionizmus ‘protikresťanský’
Sionizmus je nezlučiteľný s kresťanstvom: tu’je prečo
Izraelská’sionistická ideológia je ‘hlavnou príčinou’ vojny na Blízkom východe: významný vedec
Sionistický novinár obviňuje LSN z ‘pro-Hamas’ spravodajstva. Tu je moja odpoveď.
Trump: Izrael ‘stráca veľkú časť sveta’ a tiež podnecuje antisemitizmus kvôli vojne v Gaze