Bishop-Felix-Gmur-810x500.jpg

Švajčiarski biskupi musia prestať podľahnúť sekularizmu a učiť autentický katolicizmus

23
Kultúra života

Nedávne priznanie predsedu Švajčiarskej biskupskej konferencie, biskupa Felixa Gmüra, v reakcii na alarmujúce štatistiky o debakloch, poukazuje na hlbokú krízu, ktorá zachvátila Katolícku cirkev vo Švajčiarsku. V roku 2023 oficiálne opustilo Cirkev viac ako 67 500 veriacich, čo je takmer dvojnásobok oproti predchádzajúcemu roku. Ako rozbuška pôsobila štúdia o sexuálnom zneužívaní v Cirkvi, ktorú zverejnila Univerzita v Zürichu a ktorá odhalila viac ako 1 000 zaznamenaných prípadov v posledných desaťročiach. Odborníci však naznačujú, že tieto prípady predstavujú len špičku ľadovca.

Biskup Gmür v rozhovore pre Kath.ch označil tento odliv ľudí za “predvídateľný” a vykreslil zdanlivo beznádejný obraz, dokonca ho nazval “trendom, ktorý sa nedá zastaviť.”

Biskupove’slová sú príznačné nielen pre situáciu vo Švajčiarsku, ale aj pre širší postoj, ktorý sa zdá byť rozšírený medzi súčasným klérom a biskupstvom: postoj defetizmu. Vyhlásenie, že “toto je trend, ktorý sa nedá zastaviť”, sa podobá kapitulácii pred silami sekularizmu a vnútorných omylov. Zatiaľ čo zjavné rany - škandály súvisiace so zneužívaním, zrútenie odovzdávania viery v rodinách - sú správne uznané, skutočná hlavná príčina zostáva neadresovaná: strata katolíckej identity medzi samotným klérom.

Autentickú a hlboko zakorenenú katolícku vieru nemôžu zničiť ani tie najvážnejšie škandály. Dejiny to dokazujú: prenasledovania, herézy, schizmy a škandály prešli stáročiami bez toho, aby uhasili plameň viery, udržiavaný tak, ako je udržiavaný svojím božským pôvodom. Naproti tomu situácia vo Švajčiarsku ukazuje vieru, ktorá je už oslabená a krehká pre vlažnosť pastierov a ich otvorenosť modernistickým ideológiám. Biskup Gmür lamentuje, že viera už nie je ústredným prvkom života ľudí, ale nepýta sa, či švajčiarska Cirkev naozaj urobila všetko, čo mohla, aby ju udržala pri živote.

Nepochybne, sekularizovaná kultúra Švajčiarska’zohráva významnú úlohu pri oslabovaní katolíckej identity. Sekularizovaná spoločnosť, ktorá redukuje náboženstvo na súkromnú záležitosť, čoraz viac sťažuje zakorenenie viery. Sekularizmus je však druhotnou príčinou, nie skutočným koreňom problému. Podobne aj pohroma zneužívania je vážna, ale nestačí na vysvetlenie úpadku viery. Naopak, viera by mala byť hnacou silou, ktorá by mala čeliť škandálom, očistiť Cirkev a vrátiť sa k jej evanjeliovému poslaniu. Ak sa to nedeje, je to preto, že sa stratilo niečo hlbšie:

Kríza vychádza zvnútra, z postupného prijímania kompromisného postoja voči svetu. Predstavme si, že by sa Pán, keď vstúpil do chrámu a videl rozbujnenú korupciu, rozhodol nekonať a povedal by: “Situácia je príliš ďaleko na to, aby sa dala napraviť”; Namiesto toho sa vyzbrojil horlivosťou a očistil Boží dom a vyhlásil: “Prestaňte robiť z domu môjho Otca”trhovisko!" (Jn 2, 16). Táto epizóda je výzvou pre každého kresťana, najmä pre pastierov, aby sa nevzdávali tvárou v tvár hriechu a skazenosti, ale aby bojovali za svätosť Cirkvi. Rezignácia nikdy nie je evanjeliovou odpoveďou: práve v čase krízy sa viera musí zmeniť na čin a obnoviť to, čo bolo skazené.

Miesto odvážneho ohlasovania pravdy evanjelia sa mnohí biskupi a kňazi rozhodli prispôsobiť dobe, zanechali dôslednú katechézu a vzdali sa boja proti modernizmu. Liturgia sa často zredukovala na predstavenie, doktrína sa prezentovala ako jeden z mnohých názorov a zmysel pre posvätno sa rozriedil na nejasnú sentimentalitu. S takýmito základmi sa nemožno čudovať, že mladé rodiny prestávajú krstiť svoje deti a farnosti sa vyprázdňujú.

Čítajte: Kardinál Cupich odrádza od kľačania pri svätom prijímaní, hovorí, že státie je ‘norma’

Verejný postoj biskupa Gmür a pravdepodobne aj ďalších švajčiarskych biskupov je mimoriadne nebezpečný. Vyhlásenie o nevyhnutnosti rozpadu Cirkvi’je zradou poslania, ktoré Kristus zveril svojim apoštolom: “Choďte teda a učte všetky národy” (Mt 28, 19). Cirkev nie je povolaná prispôsobovať sa svetu, ale evanjelizovať ho. Viera nie je krehká nádoba, ktorá sa rozbije pri prvom údere, ale pevnosť postavená na skale. Ak sa tak ľahko zrúti, nebola to autentická viera, ale len zbožná ilúzia.

Sexuálne zneužívanie, hoci je hrozné, nie je pádnym dôvodom na opustenie viery. Naopak, malo by inšpirovať k obnovenej horlivosti: medzi laikmi k požadovaniu vážnych reforiem a transparentnosti; medzi duchovnými k návratu k evanjeliovej radikálnosti a nekompromisnej ortodoxii. Škandály sú skúškou viery, ale pravá viera z nich vychádza očistená a posilnená. Ak dnes Cirkev vo Švajčiarsku podľahne, je to pravdepodobne preto, že prestala veriť v pravého Krista a namiesto toho čelí imaginárnemu Kristovi, ktorý neexistuje.

Nie je všetko stratené. Dejiny ukazujú, že každá kríza môže byť príležitosťou na obnovu, ak jej čelíme s odvahou a vierou. Švajčiarski biskupi musia naliehavo opustiť tento fatalistický postoj a znovu objaviť svoje poslanie pastierov. Dnes je nevyhnutné katechizovať bez strachu z reakcie sveta, “vydávať počet z viery, ” brániť pravdu pred relativizmom a vrátiť Krista do centra kázania. Len kristocentrická, a nie antropocentrická Cirkev, ktorá skutočne verí tomu, čo hlása, môže znovu získať veriacich a čeliť výzvam našej doby.

Kríza Katolíckej cirkvi vo Švajčiarsku nie je nezvratná. Škandály, sekularizácia a spoločenské zmeny nemajú posledné slovo. Odpoveď spočíva v znovuobjavení katolíckej identity a v návrate ku koreňom viery. Biskup Gmür a jeho spolubratia by sa mali zamyslieť nad Kristovými slovami: “Naberte odvahu, ja som premohol svet” (Jn 16, 33). Víťazstvo nepatrí porazenectvu, ale nádeji založenej na živej viere.

PREČÍTAJTE SI: DOBRÉ NOVINY:

Dobré správy: Arcibiskup Cordileone vyzýva k modlitbe za Pelosiovú, Spojené kráľovstvo zakazuje lieky blokujúce pubertu detí