Shutterstock_540607696-810x500.jpg

Bývalý americký prezident Jimmy Carter zomrel vo veku 100 rokov

45
Neutral

Bývalý americký prezident Jimmy Carter zomrel vo veku 100 rokov v nedeľu 29. decembra vo svojom dome v Plains v štáte Georgia. Tento 39. prezident krajiny zastával Oválnu pracovňu počas jedného funkčného obdobia v rokoch 1977 až 1981.

Carter bol zvolený za prezidenta v roku 1976 po období rozčarovania z vlády, ktoré nasledovalo po desaťročí otriasanom pochybnou účasťou krajiny vo vojne vo Vietname, študentskými a rasovými nepokojmi, rastúcimi obavami o životné prostredie a škandálom Watergate, ktorý viedol k odstúpeniu Richarda Nixona.

Demokrat, ktorý v rokoch 1971 až 1975 pôsobil ako guvernér Georgie, bol Carter považovaný za dokonalého washingtonského outsidera, veriaceho baptistu a pestovateľa arašidov, ktorý ponúkol vítaný oddych mnohým voličom, ktorí boli unavení temnou stránkou politiky a obrovskými kultúrnymi otrasmi v 60. a 70. rokoch.

Carter získal prezidentský úrad od republikána Geralda R. Forda, ktorý nastúpil do úradu po predčasnom odchode Nixona.

Počas Carterovho pôsobenia v Bielom dome sa zasadzoval za celosvetový mier, najmä prostredníctvom dohôd z Camp Davidu medzi Egyptom a Izraelom z roku 1978. Carter bol tiež zástancom ľudských práv vo svete.

Carter tvrdil, že osobne je proti potratom a bol silným zástancom Hydeovho dodatku, ktorý zakazoval federálnej vláde financovať plánované potraty, ale vyhlásil, že akceptuje rozsudok Roe v. Wade a nemyslí si, že by sa mal tento rozsudok zrušiť. Jeho dedičná organizácia The Carter Center odsúdila zrušenie rozsudku Roe v. Wade, pričom uviedla, že “ohrozuje zdravie žien“tým, že im upiera právo rozhodovať o svojej zdravotnej starostlivosti.”

Carter bol tiež presvedčeným zástancom “homosexuálnych manželstiev,” v roku 2015 rúhavo vyhlásil, že si myslí, že “Ježiš by túto prax schválil”. “Nevidím’že homosexuálne manželstvá škodia niekomu inému,” povedal vtedy pre HuffPost Live, neberúc do úvahy astronomicky vyššiu mieru výskytu HIV, rakoviny konečníka a iných sexuálnych chorôb medzi homosexuálnymi mužmi. Sväté písmo jasne a dôrazne odmieta homosexualitu.

Hospodárstvo USA sa počas jeho vlády dostalo do obdobia krízy, ktoré charakterizovala prudko rastúca inflácia a nebesky vysoké úrokové sadzby zhoršené energetickou krízou.

Počas posledných 14 mesiacov svojho prezidentovania Carter neúspešne vyjednával o návrate USA.Dráma v Teheráne dominovala v poslednom roku Carterovho prezidentovania v amerických televíznych správach a na titulných stranách celoštátnych novín, čo prispelo k jeho prehre v roku 1980, keď ho porazil republikán Ronald Reagan. Rukojemníci boli prepustení zo zajatia, keď sa Reagan ujal úradu.

James Earl Carter sa narodil 1. októbra 1924 a vyrastal v meste Plains v štáte Georgia, kde jeho rodina prevádzkovala arašidovú farmu. V roku 1946 ukončil štúdium na americkej námornej akadémii v Annapolise v štáte Maryland a do roku 1953 slúžil ako námorný dôstojník, pričom získal medailu za americkú kampaň, medailu za víťazstvo v druhej svetovej vojne, medailu za službu Číne a medailu za službu národnej obrane.

V roku 2002 bola Jimmymu Carterovi udelená Nobelova cena za mier.

Krátko po ukončení štúdia na námornej akadémii sa oženil s manželkou Rosalynn a mali spolu troch synov: John William (Jack), James Earl III (Chip), Donnel Jeffrey (Jeff), dcéru Amy Lynn a 22 vnúčat a pravnúčat.

V posledných desaťročiach boli Jimmy a Rosalynn známi svojou humanitárnou činnosťou a praktickou angažovanosťou v organizácii Habitat for Humanity. Bývalý prezident bol často zobrazovaný v montérkach alebo s opaskom s náradím, kladivom či pílou v ruke.

Manželka Rosalynn zomrela v novembri 2023. Obaja v júli oslávili 77. výročie svadby.

Prezident Carter v posledných rokoch využíval domácu hospicovú starostlivosť.

Jimmy Carter sa dožil 100 rokov, čím sa stal najdlhšie žijúcim prezidentom USA.