image-1-1-810x500.jpeg

Pápež František ocenil "hlboké" budhistické náboženské oživenie v Mongolsku bez toho, aby spomenul Krista

29
Kultúra smrti

Pápež František vo svojom nedávnom príhovore k delegátom z tejto krajiny ocenil hlboké oživenie budhistického náboženstva v postsovietskom Mongolsku bez toho, aby spomenul Ježiša Krista alebo výzvu na konverziu ku katolicizmu.

“Oživením tradičných duchovných praktík a ich začlenením do rozvoja krajiny si Mongolsko obnovilo svoje bohaté náboženské dedičstvo,” povedal František v súvislosti s budhizmom, ktorý je v krajine jednoznačne väčšinovým náboženstvom. Táto náboženská prax neuznáva Boha ako Stvoriteľa, nehovoriac už o Ježišovi Kristovi.

Počas vlády komunizmu v krajine v rokoch 1924 až 1992 bol budhizmus spolu s ostatnými náboženstvami v krajine brutálne potláčaný a po rozpade Sovietskeho zväzu koncom roka 1991 zažil opätovné oživenie.

František sa často stretával s budhistami a chválil ich náboženstvo bez toho, aby ich vyzýval na konverziu ku katolicizmu, čím zanedbával to, čo Cirkev historicky uznala za podstatnú súčasť skutočného ekumenizmu, keďže ide o dogma, že mimo Cirkvi “niet spásy.” Ježiš Kristus povedal: “Ja som cesta, pravda a život. Nikto neprichádza k Otcovi, iba cezo mňa.” (Jn 14, 6)

Na miesto toho, aby František vyzval budhistov k obráteniu, vyjadril želanie, aby ich stretnutie s Dikastérium pre medzináboženský dialóg “poslúži ako príležitosť na prehĺbenie spolupráce pri podpore spoločnosti založenej na dialógu, bratstve, náboženskej slobode, spravodlivosti a sociálnej harmónii.”Neupresnil, ako môžu budhisti a kresťania zdieľať víziu “spravodlivosti”, keď nemajú spoločné chápanie morálneho zákona.

Vatikán za Františka zašiel tak ďaleko, že sa zúčastňuje na nábožensky indiferentných budhisticko-kresťanských kolokviách a v roku 2023 Vatikán vydal vyhlásenie v rozpore s učením Cirkvi a Písmom, ktoré sa pokúsilo postaviť Ježiša Krista a Budhu na rovnakú úroveň vyhlásením: “Ako budhisti a kresťania vnímame Budhu a Ježiša ako veľkých liečiteľov.” 

Toto je zjavná, do očí bijúca lož, pretože človek známy ako Budha neuznával Boha, nemožno ho nazvať inak ako falošným prorokom, a preto nemôže byť skutočným “liečiteľom.”

Počas stretnutia s mongolskou budhistickou delegáciou František tiež ocenil ich “angažovanosť za náboženskú slobodu a dialóg medzi rôznymi náboženskými vyznaniami” za “pestovanie priestoru vzájomného rešpektu voči všetkým tradíciám.”

Katolícka cirkev si zďaleka neváži “náboženskú slobodu, ” ktorú si František váži, ” už dlhé roky túto myšlienku odsudzuje ako odporujúcu Kristovej”túžbe, aby všetci ľudia boli spasení.

Pápež Pius IX’Sylabus O Bludoch odsudzuje ako mylnú a heretickú predstavu, že “každý človek môže slobodne prijať a vyznávať to náboženstvo, ktoré, vedený svetlom rozumu, bude považovať za pravé.” 

V svojej encyklike z roku 1888 Libertas pápež Lev XIII. tiež vyhlásil, že je “v rozpore s rozumom, aby omyl a pravda mali rovnaké práva.”

Pôvodne sa o informáciu o stretnutí mongolských budhistov’ s Františkom podelila len stránka Katolíckej cirkvi v Mongolsku X, pričom pontifikov’príhovor k delegácii zostal na vatikánskej webovej stránke nezverejnený a stretnutie nebolo zaradené do jeho kalendára na daný deň, ako uviedol starší vatikánsky korešpondent LifeSiteNews Michael Haynes poznamenal.

Na druhý deň, 17. januára, bol bulletin na deň stretnutia upravený a jeho prejav bol zverejnený.