Ak už máte dosť cenzúry a sledovania, prihláste sa na odber Reclaim The Net
Spoločnosť Clearview AI, ktorá sa zaoberá rozpoznávaním tváre, utrpela právny neúspech v Kanade, kde Najvyšší súd Britskej Kolumbie rozhodol o zamietnutí petície spoločnosti zameranej na zrušenie príkazu komisára pre informácie a súkromie.
Príkaz mal zabrániť spoločnosti Clearview AI v zhromažďovaní biometrických údajov tváre na biometrické porovnávanie v provincii bez súhlasu cieľových osôb’
Kopiu príkazu sme pre vás získali zde.
Kontroverzná spoločnosť sa predáva ako “vyšetrovacia platforma”, ktorá pomáha orgánom činným v trestnom konaní identifikovať podozrivých, svedkov a obete.
Obhajcovia súkromia, ktorí kritizujú činnosť spoločnosti Clearview AI’ju však považujú za hlavnú súčasť rozvíjajúceho sa odvetvia sledovania tváre, pričom zdôrazňujú najmä potrebu získať súhlas – prostredníctvom opt-ins – predtým, ako sa môžu zhromažďovať biometrické údaje tváre ľudí’
A Clearview AI tomu údajne podrobuje miliardy ľudí bez súhlasu. Odtiaľ sú zrejmé dôsledky pre súkromie, slobodu prejavu a dokonca aj bezpečnosť údajov.
Podľa všetkého komisár Britskej Kolumbie uvažoval v rovnakom duchu, keď vydával príkaz, ktorý spoločnosti Clearview zakazuje predávať biometrické matrice tváre odobraté osobám, ktoré nedali súhlas, svojim klientom.
Nariadením sa spoločnosti Clearview okrem toho nariaďuje, aby “vyvinula maximálne úsilie” na zastavenie doterajšej praxe, ktorá zahŕňa zhromažďovanie, používanie a zverejňovanie osobných údajov”, ale aj vymazanie tohto typu informácií, ktoré už spoločnosť” má.
V súčasnosti nie je nijako časovo obmedzené, ako dlho môže spoločnosť Clearview uchovávať údaje, ktoré zhromažďuje z internetu pomocou automatizovaného “prehľadávača obrázkov.”
Clearview sa pokúsila o zamietnutie príkazu ako “neprimeraného,” argumentujúc, že na jednej strane nie je schopná zistiť, či obrázok tváre osoby patrí Kanaďanovi, a zároveň tvrdí, že neporušuje žiadne kanadské právo, keďže tieto biometrické informácie sú verejne dostupné na internete.
Právny spor však odhalil, že snímky tvárí obyvateľov Britskej Kolumbie, vrátane detí, sú v databáze Clearview’s viac ako tromi miliardami fotografií (Kanaďanov) – pričom celkový počet je viac ako 50 miliárd.
Súd tiež považuje príkaz komisára za skutočne veľmi rozumný, vrátane odmietnutia tvrdenia spoločnosti Clearview, že v Britskej Kolumbii jednoducho nemôže robiť to, čo robí v USA.USA, v štáte Illinois, dodržiavať zákon o ochrane súkromia v súvislosti s biometrickými údajmi (BIPA).
Pretlačené so súhlasom Reclaim The Net.