Aký je stav štátu Izrael po Trumpom sprostredkovanom prímerí v Gaze?
Nové, podnetné video plukovníka vo výslužbe Larryho Wilkersona a geopolitického analytika Alexa Krainera ukazuje pohľad, ktorý väčšina divákov mainstreamových médií jednoducho nevidí - Izrael je v “totálnom rozklade”
18. januára Wilkerson, bývalý náčelník štábu amerického štátneho tajomníka Colina Powella, sa pripojil ku Krainerovi na kanáli Dialogue Works, aby diskutovali o “strategickej porážke” sionistického štátu na bojisku, ktorej partnerom je rastúca vnútorná kríza.
Krainer, ktorý je bývalým chorvátskym vojakom a teraz geopolitickým a ekonomickým analytik, súhlasil s Wilkersonom, že nekonečná a prehlbujúca sa kríza Izraela’je udržiavaná bezpodmienečnou podporou USA.
Aká kríza, pýtate sa? Podľa oboch mužov bol Izrael nielen porazený – smeruje k sebazničeniu.
Wilkerson sa domnieva, že Spojené štáty už desaťročia manipulujú Izraelom, aby presadili svoju blízkovýchodnú politiku. To je jediný Wilkersonov názor v tomto videu, s ktorým by plukovník Douglas Macgregor, Scott Ritter, Alastair Crooke a takmer všetci ostatní konzervatívni komentátori rozhodne nesúhlasili.
Väčšina z nich opakovane zdôrazňuje presný opak, že Izrael je chvostom, ktorý vrtí psom. Tomuto malému národu sa podarilo získať ohromujúci vplyv na zahraničnú politiku mocnej Ameriky’na Blízkom východe a inde vo všetkom, čo sa dotýka jeho ašpirácií na Veľký Izrael.
‘Izraelský štát sa potáca’
Wilkersonovo’hodnotenie štátu Izrael je šokujúco priamočiare: “Izrael sa práve teraz potáca na pokraji zániku.”
Wilkerson vysvetľuje, prečo si to myslí: “Čiastočne preto, že sa ho vzdávajú jeho vlastní ľudia … čiastočne preto, že sa sám doviedol do tohto bodu, a čiastočne preto, že je medzinárodným vyvrheľom.”
Hovorí, že “stigma toho, čo Izrael urobil za posledných 15 mesiacov”, sa bude “veľmi ťažko” odstraňovať:
“Určite to už nie je demokracia. V najlepšom prípade je to’štát apartheidu, ktorý riadia Židia.”
Wilkersonove’komentáre sa môžu zdať extrémne, ale možno nie každému, kto číta izraelskú a židovskú tlač, kde sa takéto názory často vysielané na osud Izraela pod vedením Netanjahua v posledných troch rokoch.
Izrael ‘štát apartheidu’
Wilkerson’vidí “štát apartheidu” v Izraeli, ktorý presahuje všetky predchádzajúce príklady – pre používanie násilia voči svojim nežidovským poddaným.
“Taký“v skutočnosti je a všetkým ostatným –, ktorí sú občanmi tretej alebo štvrtej kategórie alebo ešte horšími – padá na hlavu 500 PB bomba.”
Wilkerson poznamenáva, že bombardovanie nežidov sa odohráva “na Západnom brehu” ako aj“vo východnom Jeruzaleme,” predtým, než vysvetlí “to’určite v Gaze, kde je teraz pravdepodobne 150 000 mŕtvych.”
Wilkerson hovorí, že lekársky časopis The Lancet sa “netrafil”do počtu mŕtvych v Gaze “o približne 70 000 ľudí.”
Podľa neho tento sionisticko-supremacistický názor “platí všade, kam Izrael vkročí”, ako tiež upozorňuje “nezaobchádzajú dobre ani s niektorými židovskými občanmi Izraela.”
Poznamenáva, že ani Izraelčania, ako napríklad tí, ktorí postavili kibuce “nezapadajú do sionistického sna.”
“Je to štát apartheidu. Určite’neexistuje pre Židov, pretože pre nich musí byť bezpečným útočiskom. Je to všetko iné, len nie.”
Dodáva: “Určite neexistuje“pre Arabov alebo palestínskych Arabov, pretože, ako som povedal, sú“občanmi štvrtej, piatej kategórie … podobne, ako boli v USA v [50. rokoch] a predtým čierni.”
Mier porážkou pre Izrael – a Netanjahua
Alex Krainer zdôraznil, že nedávne prímerie sprostredkované Donaldom Trumpom prinieslo Netanjahuovi prijatie dohody, ktorú rok odmietal prijať – ako Haaretz reportoval14. januára:
“Je to’porážka pre Izrael, ale najmä’porážka pre Benjamina Netanjahua a jeho vládu – pretože zrazu bol nútený prijať podmienky dohody, ktoré nikdy nemal v úmysle prijať.”
Ak dnes izraelské médiá informujú, že Netanjahu sa usiluje sabotovať dohodu, Krainer vysvetľuje kontext tohto obratu v kontexte širšej “strategickej porážky” Izraela. Dohoda o prímerí je podľa neho, “logickým vývojom pretože cesta, ktorou sa Izrael uberal, bola zjavne neudržateľná. Prijali všetkých vo svojom susedstve s výnimkou Jordánska. Zo všetkých si urobili nepriateľov. Stratili podporu verejnosti všade na svete.”
Krainer považuje izraelskú závislosť od USA za ďalšiu strategickú slabinu: “Úplne sa v otázke bezpečnosti spoliehali na Spojené štáty, ktoré nemôžu reálne zaručiť bezpečnosť Izraela“. To je už teraz jasné.”
Krainer opisuje hrozivú situáciupre izraelské’hospodárstvo: “Myslím si, že s ekonomickým kolapsom a všetkým, čo sa stalo, bol Izrael strategicky porazený.”
Krainer uzatvára, že Trumpovou’politikou preto môže byť “obmedzenie Izraela …, aby ho uchránil” pred sebazničením, ktoré samotní Izraelčania už roky predvídali.
Obmedzenie alebo zničenie?
S napätie v rámci štátu Izrael vysoké a s neistotou, ako presne bude “ortuťový” Trump – ako ho opisuje Wilkerson – viesť budúce U.vzťahy medzi USA a Izraelom, Krainer aj Wilkerson sa zhodujú v tom, že ak sa za Trumpovej administratívy neuskutočnia významné zmeny, nedôjde k zmene trvalého výnimočného stavu v Izraeli.
Zločinecká ‘vojna’
Dajú tieto zmeny “na uzdu” darebáckemu štátu, ktorého jadrové brinkaniehrozí globálnou vojnou? Alebo sa Trumpova administratíva dočká “vypuknutia skutočnej vojny”, ktorá, ako sa Wilkerson obáva, môže byť jediným spôsobom, ako “urovnať situáciu, v ktorej neustále krvácate ľuďom”?"
Wilkerson tvrdí, že takáto vojna by zahŕňala “Irán, Turecko a Spojené štáty, ktoré sa snažia udržať si svoju pozíciu.”
Irán má teraz pevného spojenca v Rusku. Preto je tiež pravdepodobné, že trvalá veľká vojna proti Iránu by do určitej miery riskovala konflikt s’najjadrovejšie vyzbrojenou krajinou sveta.
Wilkerson cituje židovsko-amerického analytika Edwarda Luttwaka, ktorý podľa neho “napísal článok, [v ktorom sa píše, že] niektoré vojny sa musia skončiť.”
Wilkerson má pravdepodobne na mysli Luttwakov’článok z roku 1999 v časopise Foreign Affairs, s názvom “Dajme vojne šancu.” Ďalej pokračuje: “V tomto článku naznačil, že niektoré vojny sú nevyhnutné. Že’nevyriešite problémy, ak nebudete mať vojnu.”
Problémom tejto tézy podľa Wilkersona je, že nešlo o vojnu – ale o zločin:
Podľa neho vojna nemôže vyriešiť túto záležitosť, ale právny proces by mohol – ak by to bolo možné: “Izrael by mal byť pred Medzinárodným trestným súdom. Mal by byť vylúčený zo súdneho procesu a uväznený … a rovnako by mali byť uväznené aj Spojené štáty americké.”
USA vytvorili ‘oblúk chaosu’
Wilkerson hovorí o vedení USA, ktoré bezvýhradne podporovalo Izrael: “Mali by sme stáť pred súdom s Netanjahuom, [Bezalelom] Smotrichom, [Itamarom] Ben-Gvirom a všetkými tostatnými zločincami – a mali by sme byť odsúdení.”
“Ale nestane sa to“pretože my“sme veľký pes na ulici na tejto strane zemegule.”
Wilkersonovo’prekvapujúce hodnotenie štátu Izrael – a spoluúčasti USA na jeho “genocíde” je zakončené ďalším varovaním – že je tu “ďalší veľký pes, ktorý sa teraz … k nám plazí.”
Wilkerson uzatvára, že nielen Izrael smeruje k strategickej porážke: “Navrhli sme oblúk chaosu, aby sme zastavili toto plazenie moci od amerického impéria smerom k novému impériu na Východe vedenému Čínou.”
S Trumpom sľubuje, že “urobí Ameriku opäť veľkou,” Wilkerson aj Krainer ponúkajú tvrdé poučenie z nedávnej histórie pre každý národ s grandióznymi ambíciami.
Oba muži poukazujú na varovný príklad Izraela – ako na príklad, ako sa vyhnúť sebazničeniu – keď ho poháňajú sny o moci bez rovnováhy.