Screenshot-2025-02-07-at-11.58.39-AM-e1738951286699-810x500.png

Kanadský radca potrestaný za popieranie nedokázaného príbehu o "masových hroboch" žiada o súdne preskúmanie

21
Kultúra smrti

Radný z Ostrova princa Eduarda (PEI), ktorý bol potrestaný za popieranie nedokázaného tvrdenia o masových hroboch v rezidenčných školách, sa domáha súdneho preskúmania.  

Kanadská nadácia pre ústavu (CCF) v tlačovej správe zo 4. februára oznámila, že bude obhajovať radného z PEI Johna Robertsona, ktorý bol sankcionovaný mestom Murray Harbour za to, že na svojom trávniku umiestnil tabuľu s nápisom proti rozprávaniu o masových hroboch.   

“Najvyšší súd Kanady opakovane povedal, že účelom slobody prejavu je zabezpečiť, aby každý mohol prejaviť svoje myšlienky, názory, presvedčenie - akokoľvek nepopulárne, odporné alebo v rozpore s hlavným prúdom,” uviedol právny zástupca CCF Josh Dehaas.  

“Nepotrebujete slobodu prejavu, aby ste ochránili prejav, s ktorým každý súhlasí,” dodal. “Dôvodom, prečo máme slobodu prejavu, je to, že dnešný”menšinový názor sa niekedy ukáže ako správny až zajtra a ľudia nemôžu”viesť tieto ťažké rozhovory, ak im tí, ktorí majú moc, môžu zabrániť hovoriť.”  

Kontroverzia sa začala v septembri 2023, keď Robertson umiestnil nápis: “Pravda: Masový hrob - podvod. Zmierenie: Sir John A’Redeem Integrity” na svojom trávniku. Robertson neskôr uviedol, že chcel nápisom vyvolať rozhovory okolo stále nedokázaného tvrdenia, že na miestach bývalých internátnych škôl sa nachádzajú masové hroby študentov. 

Mnohí obyvatelia malého mestečka Murray Harbour vydali v súvislosti s nápisom sťažnosti a vyzvali Robertsona na odstúpenie. Robertson však odmietol odstúpiť, čo viedlo niektorých jeho kolegov radných k tomu, že začali vyšetrovať jeho konanie podľa Kódexu správania.  

Robertsonovi bola neskôr udelená pokuta 500 dolárov, šesťmesačný dištanc a nariadené, aby sa za nápis ospravedlnil. Robertson sa odmietol podriadiť sankciám a príslušný provinčný minister mu odvtedy pohrozil odvolaním.  

V súčasnosti sa CCF snaží o úplné súdne preskúmanie sankcií na Najvyššom súde PEI. Boli však informovaní, že keďže žiadosť nepodali do 30 dní od preskúmania, je na sudcovi, či chce odvolanie prerokovať.  

Robertsonov’právny zástupca Brandon Forbes zo spoločnosti Campbell & Lea zostal v nádeji, že sudca odvolanie prerokuje, pričom poukázal na to, že “otázky nastolené v tejto žiadosti sú vo veľkom verejnom záujme – a to nielen pre pána R. Robertsona. Robertsona, ale pravdepodobne pre všetkých Kanaďanov.” 

Akkoľvek sú Robertsonove’znamenia v mainstreamovej sfére určite kontroverzné, to, čo z nich vyplýva, je vecne správne, a to, že v rezidenčných školách neboli objavené žiadne masové hroby.  

Residenčné školy, hoci ich prevádzkovala katolícka cirkev aj iné kresťanské cirkvi, boli poverené a zriadené federálnou vládou a fungovali od konca 19. storočia až do zatvorenia poslednej školy v roku 1996.            

Aj keď niektoré deti v kedysi povinných internátnych školách skutočne tragicky zomierali, dôkazy sú odhalili že mnohé z detí zomreli v dôsledku nehygienických podmienok spôsobených podfinancovaním zo strany federálnej vlády, nie katolíckej cirkvi.   

Postoj verejnosti sa drasticky zmenil, často sprevádzaný protikatolíckym, v roku 2021, keď mainstreamové médiá vyrukovali s nepreukázaným tvrdením , že stovky detí pochovali a zanedbali katolícki kňazi a mníšky, ktorí viedli niektoré školy. Odvtedy bolo vypálených alebo zdemolovaných viac ako 100 kostolov po celej Kanade v rámci zdanlivej odplaty. 

Napriek absencii fyzických dôkazov o akýchkoľvek takýchto hroboch mainstreamové médiá a vládni predstavitelia pokračovali v šírení tohto príbehu. Problém zašiel až tak ďaleko, že poslanci trvajú na tom, aby sa takzvaný “popieranie rezidenčných škôl” kriminalizovalo.