shutterstock_170431979-810x500.jpg

Trumpova administratíva odhalila, že Pentagón dal agentúre Reuters 9 miliónov dolárov na program nazvaný "rozsiahle sociálne klamstvo

22
Neutral

Prezident Donald Trump dnes ráno upozornil na zistenie, že ministerstvo obrany (DOD) zaplatilo ľavicovému médiu Reuters 9 miliónov dolárov za program označený ako “rozsiahle sociálne klamstvo, ” a žiadal, aby peniaze vrátili. 

“DOGE: Vyzerá to tak, že radikálna ľavicová agentúra Reuters dostala od ministerstva obrany 9 000 000 dolárov na štúdium ‘rozsiahleho sociálneho klamstva.’ VRAŤTE PENIAZE, HNEĎ!” napísal Trump na sociálnej sieti Truth.

Podvečer v stredu Elon Musk zdieľal screenshot z USAspending.gov, z ktorého vyplýva, že ministerstvo obrany skutočne rozdelilo cenu spoločnosti Thomson Reuters Special Services LLC, materskej spoločnosti mediálnej skupiny Reuters, na projekt označený ako “aktívna obrana sociálnym inžinierstvom”(ASED) a “rozsiahle sociálne klamanie.”

Prehliadka stránky USAspending.gov ukazuje, že vláda USA udelila zákazky v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov spoločnostiam Reuters a potvrdzuje, že ministerstvo obrany udelilo spoločnosti Reuters 9 147 532 USD v rámci “popis” označenie ASED a “rozsiahle sociálne klamstvo,” na obdobie od roku 2018 do roku 2022, teda na časť obdobia Trumpovho’prvého funkčného obdobia.

Na porovnanie, medzi ďalšie vládne zákazky agentúry Reuters patria zákazky Ministerstva obrany’udelenie viac ako 12 miliónov dolárov pod popisom “mass effect,” DHS pridelenie 5,1 milióna dolárov na “data analýzu,” a ministerstvo spravodlivosti (DOJ) poskytlo niekoľko miliónov na “služby zmierňovania rizík.”

Podrobnejší prehľad zákazky na vyššomgov.com uvádza opis “SIMULAČNÉ TESTOVANIE A MERANIE VEĽKÉHO ROZSAHU OCHRANY”, ale ďalej nerozvádza činnosti, ktoré sa majú na základe tejto zákazky financovať.

Väčšina z tých, ktorí komentovali Muskov’X príspevok, vyhodila toto zistenie do vzduchu ako priame odhalenie vládneho podvodu. Jeden z komentátorov súhlasil s otázkou, či opis údajne nemal znamenať obranu proti “sociálnemu podvodu,” keďže opis zákazky označoval obranu proti sociálnemu inžinierstvu. 

Iní poukazovali na to, že klamstvo je štandardnou súčasťou psychologických operácií, ako priznávav armádnej poľnej príručke, č. 3-13.4, “Armádna podpora vojenského klamania”:

Vojenské klamanie je činnosť vykonávaná s cieľom úmyselne uviesť do omylu rozhodovacie orgány vojenských, polovojenských alebo násilných extrémistických organizácií protivníka, a tým prinútiť protivníka vykonať konkrétne kroky (alebo nečinnosť), ktoré prispejú k splneniu priateľskej misie. Klamanie sa uplatňuje na všetkých úrovniach vedenia vojny, v celom rozsahu vojenských operácií a vykonáva sa počas všetkých fáz vojenských operácií. Ak je klamanie správne integrované so zabezpečením operácií a ďalšími schopnosťami súvisiacimi s informáciami, môţe byť rozhodujúcim nástrojom na zmenu toho, ako nepriateľ vníma, analyzuje, rozhoduje a koná v reakcii na priateľské vojenské operácie.

Niektorí komentátori upozornili na skutočnosť, že Ústredná spravodajská služba (CIA) využívala americké spravodajské médiá na propagandistické účely, najmä v projekte známom ako “Operácia Mockingbird.” V tom čase CIA priznala, že najala najmenej 400 novinárov, aby slúžili jej cieľom, čiastočne písaním “falošných článkov,” podľa novinára, ktorý škandál v roku 1977 odhalil.

Obdivuhodné je, že napriek miliónom, ktoré dostáva na vládnych zákazkách, agentúra Reuters tvrdí, že je “nezávislá” a “bezštátna” spravodajská organizácia. Na svojej webovej stránke uvádza:

Nezávislosť je podstatou našej reputácie ako “bezštátnej” globálnej spravodajskej organizácie a základom dôvery, ktorá nám umožňuje nestranne informovať zo všetkých strán konfliktu alebo sporu. Je kľúčová pre našu schopnosť informovať o spoločnostiach, inštitúciách a jednotlivcoch na finančných trhoch, z ktorých mnohí sú aj našimi zákazníkmi, bez ohľadu na čokoľvek iné ako presnosť, vyváženosť a pravdu. Naša nezávislosť vyplýva nielen zo štruktúry agentúry Reuters, ale aj z našej novinárskej povinnosti vyhýbať sa konfliktom záujmov alebo situáciám, ktoré by mohli vyvolať dojem konfliktu.