Untitled-23-810x500.png

JD Vance kritizuje "šialené" britské zatýkanie zástancov života, ktorí sa potichu modlia v blízkosti potratových centier

153
Kultúra života

Počas dnešného významného prejavu v Nemecku viceprezident USA JD Vance vyzval európskych lídrov, aby nielen útočili na slobodu prejavu, ale aby sa zamerali najmä na zástancov života.

V piatok počas vystúpenia na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii Vance vyjadril zdesenie nad rozhodnutím Spojeného kráľovstva zatknúť muža, ktorý sa 14. novembra 2022 ticho modlil pred potratovou klinikou v Bournemouthe.

“Pred niečo vyše dvoma rokmi britská vláda obvinila Adama Smitha-Connora, 51-ročného fyzioterapeuta a vojenského veterána, z ohavného zločinu, keď stál 50 metrov od potratovej kliniky a tri minúty sa potichu modlil. Nikomu neprekážal, s nikým nekomunikoval, len sa sám potichu modlil,” povedal Vance.

“Keď ho britské orgány činné v trestnom konaní zbadali a žiadali vedieť, za čo sa modlí, Adam jednoducho odpovedal, že za nenarodeného syna, ktorého so svojou bývalou priateľkou pred rokmi potratil. Teraz sa policajti nedali pohnúť. Adama uznali vinným z porušenia nového vládneho zákona o nárazníkovej zóne, ktorý kriminalizuje tichú modlitbu a iné činnosti, ktoré by mohli ovplyvniť rozhodnutie človeka v okruhu 200 metrov od potratového zariadenia.”

Ako informoval LifeSiteNews’ Dorothy Cummings McLean, Smith-Connor bol udelil dvojročný podmienečný trest a nariadil zaplatiť £9 000 (11 700 USD) za porušil kontroverzný “nárazníkovú zónu” zákon, ktorý zakazuje osobám priblížiť sa príliš blízko k potratovým zariadeniam vo Veľkej Británii. Predtým, ako sa Smith-Connor v roku 2024 postaví pred súd, verejne sa vyjadril, že jeho zatknutie je symbolom upadajúcej spoločnosti.

“Nikto by nemal byť stíhaný za tichú modlitbu. Je nepochopiteľné, že v zdanlivo slobodnej spoločnosti som trestne stíhaný na základe svojich tichých myšlienok v súkromí vlastnej mysle. Nie je to nič iné, ako byť súdený za myšlienkový zločin,” vysvetlil.

Smith-Connor nie je jediný Brit, ktorý je prenasledovaný za tichú modlitbu pred potratovou klinikou. Isabel Vaughanová-Spruceová, spolurežisérka Pochodu za život vo Veľkej Británii a riaditeľka kampane 40 dní za život v Birminghame, upútala pozornosť sveta na sociálnych sieťach, keď ju zatkli za tichú modlitbu v blízkosti potratového zariadenia. Od roku 2022 bola opakovane pokutovaná, obťažovaná a neprávom zatknutá políciou pri viacerých príležitostiach.

“Ja’tu doslova len ticho stojím a odriekam nejaké modlitby,” odpovedala nepriateľskému policajtovi, ktorý ju začiatkom tohto mesiaca konfrontoval.

Po zavedení miestnych “nárazníkových zón” okolo niektorých potratových zariadení 7. marca 2023, U.K. parlament v októbri minulého roka v rámci zákona o verejnom poriadku na rok 2023 rozšíril legislatívu na všetky potratové zariadenia v Anglicku a Walese.

Škotsko kriminalizuje modlitbu vo vlastnom dome

V dnešnom prejave sa Vance nezdržal odsúdenia U.K.’zákony.

“Chcel by som povedať, že [zatknutie Adama Smitha-Connora] bola náhoda,” povedal. “Ale nie, v októbri tohto roku škótska vláda začala distribuovať listy občanom, ktorých domy ležia v takzvaných ‘bezpečných prístupových zónach’, v ktorých ich upozorňuje, že aj súkromná modlitba vo vlastnom dome sa môže rovnať porušeniu zákona.”

“Ústup od práv svedomia postavil na mušku základné slobody najmä veriacich Britov,” tiež tvrdil. “V Británii a v celej Európe je sloboda prejavu, obávam sa, na ústupe.”

Skótska vláda totiž od 24. septembra minulého roka zaviedla v krajine takzvané “zóny bezpečného prístupu” 200 metrov (656 stôp) okolo potratových zariadení, zákaz správania, ktoré sa považuje za také, ktoré by mohlo ovplyvniť súkromné rozhodnutie niekoho využiť služby umelého prerušenia tehotenstva, zabrániť niekomu využiť služby umelého prerušenia tehotenstva alebo sa mu postaviť do cesty [alebo] obťažovať alebo znepokojovať niekoho, kto sa snaží využiť služby umelého prerušenia tehotenstva.”

“Organizovanie tichých vigílií” a “rozdávanie letákov” boli zaradené na čiernu listinu ako porušenie zákona o nárazníkovej zóne, a to aj na súkromnom pozemku. Tichá modlitba vo vlastnom dome by teda mohla byť v rozpore s cenzúrnym zákonom.

V podstate každý čin považovaný za “vykonaný s úmyslom (alebo bezohľadne, či má za následok): ovplyvniť niekoho’rozhodnutie o prístupe k službe umelého prerušenia tehotenstva, poskytnúť alebo uľahčiť poskytnutie služby umelého prerušenia tehotenstva, zabrániť niekomu v prístupe k službe umelého prerušenia tehotenstva, poskytnúť alebo uľahčiť poskytnutie služby umelého prerušenia tehotenstva alebo spôsobiť niekomu obťažovanie, znepokojenie alebo úzkosť v súvislosti s jeho rozhodnutím o prístupe k službe umelého prerušenia tehotenstva, poskytnúť alebo uľahčiť poskytnutie služby umelého prerušenia tehotenstva, pričom v každom prípade sa druhá osoba nachádza v bezpečnej zóne prístupu” by bolo porušením zákona.

Ako Vance vo svojom prejave zdôraznil, osoby žijúce v 200-metrových “prístupových zónach” boli prostredníctvom listu škótskej vlády vyzvané, aby “nahlásili” susedov, o ktorých majú podozrenie, že môžu “porušovať zákon, a to tak, že sa obrátia na škótsku políciu,” čo viceprezident označil za “myšlienkový zločin.”

Sankcie za porušenie rozhodnutia zahŕňajú pokuty do výšky “10 000 libier (12 600 USD) v rámci skráteného konania alebo do neobmedzenej výšky v rámci slávnostného konania,” podľa škótskej vlády.

Michael Robinson, výkonný riaditeľ Spoločnosti na ochranu nenarodených detí (SPUC) v Škótsku, dnes pre LifeSiteNews uviedol, že “mrazivé” a  “orwellovské” vládne opatrenia sú “vedené čisto ideologicky”:

Nedôjde o ochranu žien—ide o umlčanie opozície voči potratom a obmedzenie základných slobôd. Agresívnym sekularistickým fanatikom dáva do rúk nástroje na zatváranie legitímnych, pokojných vigílií za život a dokonca na kontrolu osobných náboženských prejavov vrátane tichej modlitby. Väčšina obyčajných ľudí, bez ohľadu na ich názory na potraty, by oprávnene považovala myšlienku, že policajti obťažujú niekoho len za to, že ticho stojí na verejnom chodníku alebo dokonca pred vlastným domom, ak žije v takzvanej nárazníkovej zóne, za tvrdú a absurdnú. Je to plné právnych a praktických problémov. Predstava, že štát by mal kontrolovať, čo si niekto myslí alebo o čom sa potichu modlí, je veľmi zlovestná. Je to v rozpore so základnými slobodami, ktoré sú nám drahé.

Robinson tiež zdôraznil vážne právne problémy, ktoré táto legislatíva vyvoláva: “Tento krok sa zdá byť úplne nezlučiteľný s článkom 9 Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý výslovne chráni slobodu náboženského vyznania a viery, pričom uvádza, že každý má právo ‘prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru bohoslužbou, vyučovaním, vykonávaním obradov’, či už sám alebo s inými, verejne alebo súkromne. Kriminalizácia tichej modlitby zasahuje do samotného jadra tejto slobody.”

Vance vo svojom vystúpení upozornil aj na “nekontrolovanú migráciu”. V súčasnosti sa nachádza v Európe, kde sa stretáva so svetovými lídrami. Začiatkom tohto týždňa strávil čas s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a predniesol aj prejav na Akčnom summite o umelej inteligencii v Paríži.