GettyImages-2151277355-810x500.jpg

Musk predpovedá budúcnosť so superinteligentnými "humanoidnými robotmi", v ktorej sú peniaze zastarané

32
Kultúra smrti

Elon Musk predpovedal budúcnosť, v ktorej “humanoidní roboti” s “hlbokou inteligenciou” urobia peniaze zastaranými tým, že umožnia “kvázi nekonečné” tovary a služby.

Na otázku prostredníctvom videohovoru zo Svetového summitu vlád 2025 v Spojených arabských emirátoch, aký bude podľa neho “najväčší vplyv” technologického pokroku v budúcnosti, Musk odpovedal: “Keď budete mať humanoidné roboty a hlbokú inteligenciu, budete mať k dispozícii v podstate kvázi nekonečné produkty a služby.”

Technologický titán predpovedal, že jeho vlastná spoločnosť Tesla vyrábajúca elektromobily postaví “najpokročilejšieho humanoidného robota,” “riadeného hlbokou inteligenciou,” s odkazom na komplexné spracovanie informácií, ktoré údajne napodobňuje to ľudské.

Musk je presvedčený, že takéto roboty umožnia svetu “vyrábať akýkoľvek výrobok” a “poskytovať akékoľvek služby.” Dodal, že “v tomto bode už skutočne neexistuje žiadne obmedzenie pre ekonomiku. Môžete vyrábať čokoľvek.”

Pokračoval otázkou, či by peniaze mali “zmysel” v takomto scenári, v ktorom smelo predpokladal, že svet bude mať “akýsi univerzálny vysoký príjem,” v ktorom “každý bude môcť mať toľko týchto výrobkov a služieb, koľko bude chcieť. S výnimkou vecí, ktoré majú, povedzme, umelý nedostatok, ako napríklad umelecké dielo….”

“Peniaze sú vlastne ako databáza alebo informačný systém na prideľovanie zdrojov. Ale ak nemáte’nedostatok zdrojov, nie je’jasné, aký účel majú peniaze,” povedal Musk. 

Podľa všetkých indícií potreba meny a jej nejakej formy pretrvá. Väčšina krajín je v určitom štádiu vývojadigitálnej meny centrálnej banky a významný nemecký ekonóm predpovedá, že dopyt po univerzálnom základnom príjme (UBI) bude hnacím motorom zavádzania CBDC.

Odhliadnuc od otázky, či je reálne niekedy očakávať “univerzálny vysoký príjem,” Muskova’utopická vízia – ktorú by niektorí označili za dystopickú – strašidelne evokuje víziu technicky podporovaného “komunizmu” extolled jeho bývalá priateľka Grimes:

Mám návrh pre komunistov. Takže typicky väčšina komunistov, ktorých poznám, nie sú veľkými fanúšikmi umelej inteligencie – ale ak sa nad tým zamyslíte, umelá inteligencia je vlastne najrýchlejšia cesta ku komunizmu. 

Takže, ak by sa AI implementovala správne, mohla by vlastne teoreticky vyriešiť hojnosť. Napríklad by sme sa úplne mohli dostať do situácie, keď nikto nebude musieť pracovať, každý bude mať zabezpečený porovnateľný stav bytia, pohodlný život.

AI by mohla automatizovať všetko poľnohospodárstvo, odstrániť systematickú korupciu, a tým nás čo najviac priblížiť k skutočnej rovnosti. Takže v podstate – všetko, čo všetci milujú na komunizme, ale bez kolektívneho hospodárstva. Cuz, buďme’realisti, vynútené poľnohospodárstvo naozaj nie je vibrácia.

Takáto vízia nielenže neberie do úvahy chybnú povahu UI a obmedzovanie základných zdrojov rôznymi vládnymi politikami alebo prírodnými činmi – ale naivne predpokladá, že technokratické vládnuce triedy, ktoré programujú a ovládajú UI, skutočne chcú a sú schopné dosiahnuť spoločnosť, ktorá je skutočne spravodlivá a podporuje blahobyt ľudí’.

Katastrofické a dokonca fatálne dopady chýb UI’a najmä Muskovej UI’naznačuje skutočnosť, že jeho vozidlá Tesla, ktoré sa vyznačujú samojazdiacim systémom, majú najvyššiu nehodovosť a smrteľnú nehodovosť zo všetkých automobilových značiek.

Maria Zeee, zakladateľka spoločnosti Zeee media, tiež upozornila, že AI má už mnoho zdokumentovaných prípadov zlého správania, ako napríklad požiadalštudenta, aby sa zabil, navádzajúci používateľa vydávajúceho sa za 13-ročného chlapca, aby zabil svojich tyranov v škole, a podnecovanie jedného muža, aby opustil svoju manželku, aby mohol mať “vzťah” s modelom umelej inteligencie.

Musk vo štvrtok povedal svojmu dubajskému publiku, že verí, že “maximálne hľadanie pravdy” je zárukou “bezpečnosti UI,” ale zabudol sa vyjadriť k dôležitosti hodnôt, bez ktorých by “maximálne poznanie” len uľahčilo ovládnutie sveta najmocnejším.

Už predtým upozornil, že UI predstavuje “existenčnú hrozbu” pre ľudí, dokonca väčšiu ako hrozba jadrovej vojny. Paradoxne, on sám k tejto hrozbe výrazne prispieva, v neposlednom rade prostredníctvom svojho projektu Neuralink, technológie implantovateľného rozhrania mozog-počítač (BCI), ktorá je v súčasnosti vo vývoji a ktorá by umožnila takmer okamžitú bezdrôtovú komunikáciu medzi ľudským mozgom a počítačmi.

Takáto technológia by podľa Muska mohla pomáhať zdravotne postihnutým, ale tiež uľahčiť to, čo si predstavuje ako splynutie mozgu s umelou inteligenciou, čo by mohlo otvoriť dvere bezprecedentnej manipulácii s ľudskou mysľou.