Nedelňajšia epizóda relácie 60 minút poukázala na represívne nemecké zákony o nenávistných prejavoch, ktoré viedli k zatýkaniu občanov za zverejňovanie prejavov považovaných za nepravdivé alebo “nenávistné”, ako sú “rasistické” karikatúry alebo “falošné citáty.”
CBS otvorili zábery šiestich štátnych policajtov, ktorí o šiestej hodine ráno vtrhli do domu podozrivého”a zhabali mu notebook a mobilný telefón za to, že “zverejnil na internete rasistickú karikatúru”, keďže “viac ako 50 podobných razií” sa podľa spravodajskej televízie odohralo súčasne v celom Nemecku.
Tria nemeckí prokurátori vysvetlili, že zákony o nenávistných prejavoch sa zameriavajú oveľa viac než len na násilné vyhrážky. “Zlomyseľné klebety” a “urážky” sa považujú za nenávistné prejavy - tak osobné, ako aj online - a “falošné citáty” sú tiež nezákonné, pričom sa predpokladá, že vláda je arbitrom pravdy.
Tí, ktorých pristihnú pri porušení týchto zákonov, zvyčajne čelia vysokým pokutám a niekedy prichádzajú o svoje osobné zariadenia vrátane mobilných telefónov a notebookov. Opakovaným porušovateľom hrozí väzenie. Jeden z prokurátorov, Frank-Michael Laue, poznamenal, že zabavenie osobných zariadení sa považuje za ešte horšie ako pokuta.
Laue, ktorý vedie dolnosaskú prokuratúru, povedal Alfonsiovi, že pracujú na “približne 3 500 prípadoch ročne” a dostávajú “stovky tipov mesačne od polície, watchdogových skupín a obetí.”Nemecký’zákon proti urážkam sleduje 154 rokov dozadu s pôvodom v zákone z roku 1871. Trestné stíhanie páchateľov dostalo zuby v “precedentnom rozsudku” z roku 1995, v ktorom súd v Schwaebisch Hall priznal mužovi 460 eur za “rasistické poznámky” na adresu jeho černošskej manželky, podľa denníka Los Angeles Times.
Korespondentka CBS Sharyn Alfonsiová tiež poznamenala, že v Nemecku je’nezákonné aacute;zobrazovať nacistickú symboliku, ako je napríklad svastika, alebo popierať holokaust, čo platí už 40 rokov.
Pozoruhodné je, že CBS podľa všetkého vykreslila nemecké zákony o prejave v sympatickom svetle. Neboli vypočutí žiadni kritici zákonov a zákony proti slobode prejavu boli formulované ako snaha “vniesť na internet zdvorilosť”.
Vyjadrením ohromujúcej irónie sa Josephine Ballonová, výkonná riaditeľka organizácie HateAid, Alfonsiovej posťažovala, že polovica nemeckých používateľov internetu “sa bojí vyjadriť svoj politický názor a len zriedkavo sa už zúčastňuje na verejných diskusiách na internete.”
Miesto toho, aby poukázal na chladné zákony proti slobode prejavu v krajine’Ballon uviedol strach, že budú na internete napadnutí. Jej organizácia sa venuje podpore obetí online “nenávistných prejavov.”
Kritici považujú súčasné nemecké’zákony za porušenie ľudských práv a uznávajú, že zohrávajú úlohu pri potláčaní verejnej diskusie. Viceprezident USA JD Vance, ktorý vyčítalEurópe pred niekoľkými dňami naMníchovskej bezpečnostnej konferencii potláčanie slobody prejavu, v pondelok ráno opätovne zverejnil epizódu 60 Minutes na X a odsúdil zákony ako “orwellovské.”
Urážka niekoho nie je trestný čin a kriminalizácia prejavu spôsobí skutočné napätie v európsko-amerických vzťahoch.
Toto je orwellovské a všetci v Európe a USA musia toto šialenstvo odmietnuť. https://t.co/WZSifyDWMr
— JD Vance (@JDVance) 17. februára 2025
Nemecko dokonca prekročilo svoje už aj tak represívne zákony a uskutočnilo rozsiahle zatýkanie demonštrantov, dokonca aj tých, ktorí vyzývali na mier.
Nemecko-izraelská aktivistka Iris Hefetsová rozprávala Al Jazeera, ako ju vlani dvakrát zatkli za to, že držala v ruke nápis: “Ako Židovka a Izraelčanka zastavte genocídu v Gaze.” Prvýkrát ju krátko nato prepustili a druhýkrát bola obvinená z “podnecovania rasovej nenávisti.” Obvinenie bolo neskôr stiahnuté. Tretíkrát ju zatkli za to, že držala v ruke nápis: “Sionizmus zabíja.” Opäť ju prepustili, ale jej nápis bol potom skonfiškovaný.
Bývalá programátorka leteckých síl poznamenalna X, že “Nemecko sa zbláznilo,” na obrazovke sa objavil článok o krajine’s odsúdenie ženy, ktorá urazila skupinového násilníka a pohoršene bola odsúdená na víkend vo väzení, zatiaľ čo skupinový násilník vzhľadom na svoj vek vo väzení nestrávil žiadny čas.