Nahrávka z videozáznamu urobená pred potratovým zariadením v Škótsku ukazuje, ako polícia konfrontuje ženu stojacu mlčky na ulici, keď presadzuje nový zákon o potratoch.
Púhe dni po tom, čo USA schválili zákon o potratoch, sa v Škótsku uskutočnilo vyšetrovanie. viceprezident JD Vance vyzval škótsku vládu kvôli cenzúrnemu “zákonu o bezpečnom prístupe”, ktorý odsúdil ako vykonávanie “myšlienkového zločinu” tým, že zakazuje “súkromnú modlitbu”, Rose Dochertyová sa stala terčom útoku polície, keď ticho stála pred Univerzitnou nemocnicou kráľovnej Alžbety v škótskom Glasgowe a držala v ruke nápis, na ktorom stálo: “Nátlak je zločin, tu sa rozprávajte, len ak chcete.”
Čítajte: JD Vance sa ohradil proti ‘šialenému’ britskému zatýkaniu pro-liferov, ktorí sa potichu modlia v blízkosti potratových centier
🚨BREAKING🚨: Škótska polícia nafilmovala, ako uplatňuje “zákon o nárazníkovej zóne” na “tichú vigíliu”, napriek nedávnemu popretiu zo strany škótskej vlády! 👮♂️
“Dopúšťam sa priestupku?"”
“Áno, domnievam sa, že vykonávate tichú vigíliu”
Vance mal pravdu. Zákon JE nesprávne aplikovaný na modlitbu!"🏴 pic.twitter.com/Gsm0x4yspM
—Lois McLatchie Miller (@LoisMcLatch) 18. februára 2025
Po Vanceových’vyjadreniach kritizujúcich zákon sa predstaviteľ Škótskej národnej strany Neil Gray povedal, že vyhlásenie amerického lídra’je “smiešne,” zatiaľ čo hovorca vlády uviedol, že obyvatelia Škótska “majú naďalej právo na protest a slobodu prejavu.”
Na videozázname z utorkového rána je však vidieť, ako dvaja policajti čítajú Dochertymu podrobnosti o “zákone o bezpečných prístupových zónach”: “Príkladmi toho, čo by sa klasifikovalo ako porušenie zákona, by bolo priblíženie sa k niekomu v snahe presvedčiť ho, aby nechodil na potratové služby, obklopovanie ľudí, keď vchádzajú a vychádzajú z kliniky, rozdávanie letákov, náboženské kázne, tiché vigílie.”
“Takže stáť tu a nič nehovoriť je tichá vigília,” uviedol policajt.
Dochertyová v reakcii poznamenala, že “len poukazuje na to, že nátlak je protizákonný a že ak chce niekto prísť a hovoriť so mnou, môže. Ja’nerobím nič iné.”
“Som tu preto, aby som povedala, že ak sa so mnou chce ktokoľvek prísť porozprávať z vlastnej vôle, môže,”dodala.
Policista naznačil, že “zrejme existuje dôvod, prečo ste’tu; prečo ste’v tejto oblasti” a že Dochertyová sa v minulosti zúčastňovala na protestoch proti potratom, a potom jej odporučil, “aby sa z tejto oblasti odsťahovala.”
Na otázku policajta, či sa svojou tichou prítomnosťou dopúšťa priestupku, jeden z policajtov’odpovedal: “Áno, domnievam sa, že vykonávate tichú vigíliu, takže sa domnievam, že by ste sa [dopustili priestupku].”
Zákon “O potratových službách (zóny bezpečného prístupu) (Škótsko) 2024” vstúpil do platnosti 24. septembra minulého roka a zavádza 200 m (656 stôp) “nárazníkové zóny” okolo potratových centier v Škótsku, v ktorých je teraz trestné akékoľvek konanie považované za prekážku “bezpečného prístupu” do zariadenia.
Podľa zákona je zakázané správanie, ktoré sa považuje za také, ktoré by mohlo “ovplyvniť súkromné rozhodnutie niekoho’využiť interrupčné služby, zabrániť niekomu vo využití interrupčných služieb alebo sa mu postaviť do cesty [alebo] obťažovať alebo znepokojovať niekoho, kto sa snaží využiť interrupčné služby”.
“Organizovanie tichých vigílií” a “rozdávanie letákov” boli zaradené na čiernu listinu ako porušenie zákona o “nárazníkovej zóne”, a to aj na súkromnom pozemku. Tichá modlitba vo vnútri vlastného’domu by sa teda mohla dostať do rozporu s cenzúrnym zákonom.
Sankcie za porušenie nariadenia zahŕňajú pokuty vo výške “až “10 000 libier (12 600 USD) v rámci skráteného konania alebo v neobmedzenej výške v rámci slávnostného konania,” podľa škótskej vlády.