Kardinál Gerhard Ludwig Müller, bývalý šéf Kongregácie pre náuku viery, sa na Námestí svätého Petra pripojil k ďalším prelátom vrátane kardinálov Raymonda Burka a Giovanniho Becciu, aby sa pomodlili ruženec za hospitalizovaného pápeža Františka, ktorý sa možno blíži k smrti.
V rozhovore, ktorý poskytol nemecký katolícky spravodajský server kath.net a ktorý bol preložený pomocou prekladača Google, kardinál Müller povedal, že moment, v ktorom sa Cirkev teraz nachádza - čelí perspektíve, že pápež môže čoskoro zomrieť - nie je “o mocenských hrách, sebakompromisácii a pretekoch kandidátov.Je to ”o“zamyslení sa nad podstatou služby Petra”ktorý Kristus daroval svojej Cirkvi.”
“Jednota Cirkvi spočíva v zjavenej pravde a nesmie byť poškodená v politicko-ideologickej (konzervatívno-progresívnej) zákopovej vojne,” povedal kardinál, ktorý citoval sv. Pavla’z Prvého listu Korinťanom: “Dozvedel som sa, že medzi vami sú spory a hádky: Myslím tým, že každý z vás hovorí niečo iné: ja stojím pri Pavlovi; ja pri Apollovi; ja pri Kéfovi/Petrovi; ja pri Kristovi: (1 Kor 1, 11f).
Kardinál Müller vyzval katolíkov, aby sa na túto chvíľu nepozerali cez “svetskú” alebo svetskú politickú optiku, ale cez duchovnú perspektívu:
Nedržme palce jednému z našich obľúbených kandidátov (ako v súťaži o pominuteľnú cenu) a nerobme personálnu politiku na základe horoskopov novinárov a úplne nezasvätených politikov, ktorí Vatikán považujú len za mocenský faktor na svetovej politickej scéne.
Modlime sa radšej za to, aby Pán dal svojej Cirkvi dobrých pastierov podľa Ježišovho Srdca, a najmä, aby usmernil myšlienky kardinálov na dobro Cirkvi a urobil ich odolnými voči mysleniu v čisto svetských súvislostiach.
Kardinál Müller zopakoval, že je dôležité myslieť “nie v zmysle ľudskej moci,” ale “duchovne a teologicky o univerzálnom pastierskom úrade, ktorý Ježiš dal sv. Petrovi a jeho nástupcom.”
Pripomínajúc včerajšie’verejné ružencové zhromaždenie pred Katedrálou sv. Petra’bazilikou, “modlitba ruženca nás uvádza do tajomstiev života Ježiša, nášho Spasiteľa, jediného Prostredníka medzi Bohom a ľudstvom.”
Pre kresťanov “choroba a smrť nie sú konečnou katastrofou, ako je to pre nihilistov a skeptikov, materialistov a ateistov, ktorí nemajú nádej.”
Na otázku, či sa obáva o pápeža, kardinál Müller vysvetlil, ako sa môžu líšiť modlitby za chorého mladého človeka a modlitby za starých a nevládnych. Zatiaľ čo sa ľudia prirodzene modlia za fyzické uzdravenie mladých, pri tých, ktorí sú v pokročilom veku a blížia sa k smrti, sa takmer úplne sústreďujú na večnú spásu človeka’.
Kardinál Müller citoval Žalm 90, 10: “Človek’žije 70 až 80 rokov,” a Žid 9, 27: “Človeku je súdené raz zomrieť, potom bude nasledovať súd.”
Takže “pre človeka v pokročilom veku je to ťažisko našej modlitby, v ktorej sa svätí v nebi a veriaci Cirkvi, ktorí sú ešte na púti na zemi, zjednocujú s Kristom, svojou hlavou, ktorý stojí pred Bohom ‘ako náš pomocník u Otca."”