Akonáhle politici začnú vytvárať legislatívu, ktorá je založená na rozdielnom zaobchádzaní s občanmi, môže to ľahko otvoriť dvere právnemu a spoločenskému zmätku. Presne to sa deje v austrálskom štáte Victoria v súvislosti s legislatívnou iniciatívou, ktorá sa zdá byť neúspešná.
Vládnuca ľavicová Labouristická strana vypracovala návrh novely zákona o spravodlivosti (proti znevažovaniu a sociálnej súdržnosti), ktorý má údajne “chrániť ľudí pred nenávistnými prejavmi na základe ich chránených vlastností”
Zmienka o “sociálnej súdržnosti” v názve je ironická. Ak má niečo robiť, tak je to skôr naopak. Našťastie sa pravdepodobne nestane zákonom.
Navrhovaný zákon stanovuje, že je nezákonné “podnecovať nenávisť, odpor alebo zosmiešňovanie na základe chránených atribútov” alebo “vyhrážať sa fyzickou ujmou alebo poškodením majetku na základe chránených atribútov”. Okrem rasy a náboženstva sa návrh zákona snaží chrániť aj komunitu LGBTQIA+ a osoby so zdravotným postihnutím.
Súčasné zákony vyžadujú dôkaz, že osoba preukázateľne podnecovala nenávisť a vyhrážala sa poškodením osôb alebo majetku. V novom návrhu zákona by sa právny test znížil tak, aby zakazoval konanie, ktoré je “pravdepodobné”, že bude podnecovať nenávisť voči osobe považovanej za osobu s chráneným atribútom, vážne pohŕdať ňou, vyvolávať odpor voči nej alebo ju vážne zosmiešňovať.
Nie je vysvetlené, kto rozhoduje o tom, čo je a čo nie je’pravdepodobné, ani spôsob, akým sa dospelo k príslušným pravdepodobnostiam. Je “pravdepodobné” viac ako 50-percentná šanca? Alebo 20 percent? Alebo 80 percent?"
Najhlasnejší kritika prišla od židovských organizácií, ktoré tvrdili, že z legislatívy by sa mala odstrániť “politická obrana” v navrhovaných zákonoch, pretože sa podľa nich stane všeobecnou obranou, ktorá reformy vážne oslabí.
Útokom na ustanovenie v legislatíve, ktoré je určené na ochranu politickej komunikácie, išli tieto skupiny proti tomu, o čom rozhodol Najvyšší súd, že je v austrálskej ústave. Hoci v Austrálii neexistuje všeobecná ochrana slobody prejavu, súd konštatoval, že existuje implicitné právo na slobodnú politickú komunikáciu.
Ale pre židovské skupiny je povolenie niektorých druhov politickej komunikácie neprijateľné. Sharyn Kolieb, píšuca v The Australian Jewish News uviedla, že “skutočný politický účel” obhajoba by oslabila schopnosť bojovať proti antisemitizmu, “keďže tí, ktorí propagujú nenávisť voči Židom, by mohli tvrdiť, že je to proti sionizmu.Predsedovia Jewish Community Council of Victoria (JCCV), Zionism Victoria, Executive Council of Australian Jewry a Zionist Federation of Australia vyzvali na zrušenie obhajoby.
Ďalší kritici sa zamerali na implicitné spoliehanie sa na subjektivitu namiesto objektívnych dôkazov. Riaditeľka austrálskej kresťanskej lobby v štáte Victoria Jasmine Yuenová spustila kampaň na billboardoch proti legislatíve s argumentom, že “nielenže vystaví kresťanov nebezpečenstvu, že sa stanú terčom útokov aktivistov, ale … tiež vystaví každého viktoriána riziku súdneho sporu, ak to, čo povie, urobí alebo zverejní na internete, bude niekto s chráneným atribútom považovať za urážlivé.”
Podľa nej to nebude podporovať sociálnu súdržnosť ani riešiť antisemitizmus, ale namiesto toho sa “to, čo má byť nástrojom ochrany, zmení na zbraň, ktorú môže ktokoľvek s chráneným atribútom použiť proti svojim oponentom.”
Podľa článku think tanku Freedom for Faith (FFF) by návrh zákona mohol vážne obmedziť kresťanské náboženské praktiky. “Ustanovenie založené na “ujme” je mimoriadne nebezpečné,” uvádza sa v článku FFF. “Zavádza sa tým úplne subjektívny test, v ktorom sa osoba alebo skupina dostane k rozhodnutiu, či bola poškodená jazykom, ktorý je “nenávistný”. Definícia pojmu “verejný” by zahŕňala všetky príspevky na sociálnych sieťach a pravdepodobne aj kázne a skupinové vyučovanie. To dáva bezprecedentnú právomoc nad náboženskými prejavmi vrátane kázní.”
Otázku vyjadrili aj islamské skupiny a dokonca aj niektoré skupiny LGBTQIA+. Ako uviedol jeden z poslancov: “Veľmi zriedkavo sa stáva, že proti niečomu sú dúhové, židovské a islamské skupiny."”
Kolísanie legislatívnej iniciatívy je dôsledkom tvorby legislatívy, ktorá nevychádza z predpokladu, že všetci sú si pred zákonom rovní. Niektoré z chránených skupín si myslia, že legislatíva je príliš slabá, zatiaľ čo iné, vrátane niektorých skupín LGBTQIA+, sa začali obávať, že zákon by ich mohol v konečnom dôsledku poškodiť, pretože dôkazná latka je taká nízka.
Takisto nie je zrejmá potreba legislatívy. V Austrálii už existujú zákony, ktoré sa zaoberajú trestnými činmi tohto typu. Ukázal to incident údajného antisemitizmu v Sydney začiatkom februára. Dve zdravotné sestry boli prostredníctvom výmeny videí na Youtube s izraelským influencerom natočené, ako sa údajne vyhrážajú smrťou židovským pacientom navštevujúcim nemocnicu Bankstown.
Jednu zo zdravotných sestier, Sarah Lebdeh, zatkli a obvinili z troch trestných činov Commonwealthu: vyhrážanie sa skupinovým násilím, používanie prepravnej služby s cieľom vyhrážať sa zabitím a používanie prepravnej služby s cieľom ohrozovať/obťažovať/urážať. Druhý, Ahmad Rashad Nadir, bol obvinený z použitia prepravnej služby na ohrozovanie, obťažovanie a urážanie. Anti-vilifikačné zákony sa nevyžadovali.
Victorian Labour’návrh zákona je ďalším z mnohých príkladov, ako austrálski politici využívajú právo na politické hry – vytváranie právnych predpisov, ktoré ignorujú základné princípy rovnosti a univerzálnosti. Našťastie sa zdá, že v tomto prípade určite neuspeje.