Untitled-29-810x500.png

Prímerie na Ukrajine pod vedením Trumpovej administratívy odhaľuje Európu ako skutočného nepriateľa mieru

9
Kultúra života

Zvesť o tom, že Trumpova administratíva dosiahla dohodu o prímerí s Ukrajinou, je posledným z dramatického a rýchleho radu krokov smerom k mieru, záchrane ďalších tisícov ukrajinských a ruských vojakov’ životov a nádeji, že zabráni jadrovej vojne veľmocí’.

Napokon však zostávajú otázky, ako sa dá dosiahnuť trvalé urovnanie.

Rusi síce signalizovali, že vítajú normálne vzťahy s USA, je nepravdepodobné, že by súhlasili s podmienkami, ktoré by podľa nich jednoducho umožnili obnovenie vojny po prestávke na “prezbrojenie.”

Čítajte: USA-Ukrajina sa dohodli na prímerí v ruskom konflikte

Pridáva sa k tomu skutočnosť, že európske krajiny sa snažia podkopať akékoľvek úsilie o mier. Po jej krokoch smerujúcich k masívnemu zbrojeniu v Európe hlavnú komisárku EÚ šéf ruskej diplomacie vtipne označil za “Fuhrer Ursula”.

Rusko odsúdilo kroky Veľkej Británie, Európskej únie

Rusi však vážne obviňujú Veľkú Britániu a Európu, že nechcú zastaviť vojnu na Ukrajine.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa v posledných dňoch vyjadril proti umiestneniu európskych a britských jednotiek na Ukrajine ako “mierových síl” – s otázkou “budú chrániť čo? Zvyšky nacistického kyjevského režimu?"”

U.S. sa vracajú k normálnosti

Lavrov naopak privítal, že Spojené štáty sa “vracajú k normálnosti” po odklone od kresťanských hodnôt “so zavádzaním neoliberálnych myšlienok, neokonzervatívnych myšlienok, ale najmä neoliberálnych myšlienok” a “presadzovaním bez akýchkoľvek obmedzení agendy LGBTQ”.

Lavrov vysvetlil iv rozsiahlom osobnom rozhovore v Moskve skatolíckym sudcom Andrewom Napolitanom a Mariom Nawfalom, že tento vynútený konsenzus posledných štyridsiatich rokov mnohí Američania odmietli.

“Fanatická vytrvalosť, s akou sa tieto hodnoty presadzovali medzi obyvateľstvom, určite spôsobila, že sa pomerne veľa ľudí samo rozhodlo, že toto nie je to, čo chcú.”

Rusi vidia, že Američania sa spamätávajú z pozastavenia zdravého rozumu a diplomacie, pretože sa obnovujú normálne vzťahy.

Zelenský ‘dosadený na svoje miesto’

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karoline Leavittová v utorok povedala Fox News, že Donald Trump “postavil Zelenského na jeho miesto a povedal mu, že Američania to s dlhodobou mierovou dohodou myslia vážne.”

Leavittová’sa vyjadrila po tom, čo summit v saudskoarabskom meste Džidda, na ktorom americký minister zahraničných vecí Marco Rubio viedol jednania s ukrajinskou delegáciou.

Zprávy zo včerajšieho večera uvádzali, že na rokovaniach Ukrajinci súhlasili s “okamžitým, dočasným 30-dňovým prímerím” a pristúpili k dohode “čo najskôr” o poskytnutí U.USA prístup k ukrajinským nerastným surovinám.

Vyzerá však nepravdepodobne, že Rusi prímerie prijmú. Prezident Vladimir Putin v januári povedal, že prímerie by jednoducho umožnilo Ukrajine “preskupiť sa” a “prezbrojiť” – pred obnovením vojny.

“Sme otvorení aj dialógu s novou americkou administratívou o ukrajinskom konflikte,” Putin povedalna stretnutí ruských ministrov 20. januára.

“Najdôležitejšie je tu odstrániť základné príčiny krízy.”

Rusi chcú vylúčiť ukrajinské členstvo v NATO, ktorého expanzia od 90. rokov minulého storočia pohltilatakmer všetky štáty bývalej ruskej sféry. Rozširovanie NATO, porušujúce dávny sľub, že sa nebude rozširovať “ani o centimeter” na východ, bolo opísané ako “osudová chyba” v roku 1997 zosnulým americkým diplomatom Georgeom Kennanom, ktorý varoval, že pravdepodobne povedie k vojne s Ruskom.

Američanom chýbajú páky

Reuters dnes informoval, že keďže ruská armáda naďalej postupuje, Rusi majú len málo dôvodov, aby takúto dohodu akceptovali.

“Pre Putina je ťažké súhlasiť s tým v súčasnej podobe,” povedal pre Reuters anonymný ruský zdroj. “Putin má silnú pozíciu, pretože Rusko postupuje.”

Trump má obnovil dodávky zbraní na Ukrajinu a tiež spravodajskú podporu pre navádzacie systémy rakiet. Popri varovaniach, že USA môžu zvýšiť dodávky zbraní na Ukrajinu, ak Rusko nebude súhlasiť s ukončením vojny, senátor Lindsey Graham vyjadril Trumpovu’hrozbu, že uplatniť “rozsiahle sankcie a clá” na Rusko “až do dosiahnutia konečného riešenia.”

Rusi ‘majú všetky karty’ – Trump

Donald Trump 7. marca verejne priznal, že USA majú na Rusko len malé páky. Zároveň poznamenal, že s Ukrajincami je oveľa ťažšie rokovať ako s Rusmi.

“Úprimne povedané, s Ukrajinou je to ťažšie a oni nemajú”všetky karty,” povedal Trump. “Z hľadiska dosiahnutia konečného riešenia môže byť jednoduchšie rokovať s Ruskom, čo je prekvapujúce, pretože oni majú všetky karty.”

O dva dni neskôr Trump povedal, že aj keby USA naďalej podporovali Ukrajinu, “možno aj tak neprežijú,” a dodal, že E.U. a Veľká Británia nemôžu samy podporiť Ukrajinu.

Čítajte: Trumpovi treba priznať zásluhy za vytvorenie reálnej cesty k mieru na Ukrajine

Trump varoval Ukrajincov protikladeniu nereálnych požiadaviek, ako povedal minister zahraničných vecí Rubio novinárom, Ukrajina musí očakávať odstúpenie územia, aby sa dosiahla dohoda. Rubio zdôraznil, že “neexistuje žiadne vojenské riešenie” konfliktu. Táto administratíva vie, že na Rusko nemá žiadne páky v podobe dodávok zbraní, finančnej podpory a dokonca ani sankcií. Podmienky mieru diktujú fakty v teréne, ako to povedal samotný Trump, – všetky páky majú Rusi.

Americké médiá majú písali, že Ukrajina’súhlasom s prímerím “vyzýva Putina’na blufovanie,”pričom v skutočnosti Rusi vyhrali a otázka budúcnosti Ukrajiny’nie je relevantnou otázkou. Skutočné rokovania sa týkajú nového stavu americko-Ruskom s cieľom vytvoriť trvalý mier pre budúcnosť – ako Alastair Crooke vysvetľuje, formuje sa nový geopolitický svet.

Witkoff ide do Moskvy

USA. Vyslanec Steve Witkoff by sa mal 13. marca stretnúť s ruskými predstaviteľmi, ako informovali Bloomberg a Axios. Včera, 11. marca, Trump novinárom v Bielom dome povedal, že mieni veľmi skoro hovoriť s ruským lídrom .

“Stretneme sa s nimi [Rusmi] neskôr, dnes a zajtra, a dúfam, že sa nám“podarí [vypracovať] dohodu.”

Bývalí spojenci sú proti mierovému postupu USA

A reportáž v Financial Times ukazuje, že ukončenie vojny na Ukrajine je len súčasťou historickej zmeny bývalého liberálneho globálneho poriadku na nový, multipolárny svet národov.

Rusko aj Čína podporili americký rezolúciu na ukončenie vojny na Ukrajine.

“V jasnom náznaku zmenených priorít Washingtonu’Rusko a Čína podporili rezolúciu USA v Bezpečnostnej rade OSN, ktorá vyzýva na ‘rýchle ukončenie’ vojny na Ukrajine, ale neobviňuje Moskvu z konfliktu. Francúzsko a Veľká Británia, ktoré sa snažili hlasovanie oddialiť, sa zdržali hlasovania.&/p>

Veľká Británia sa snaží podkopať mier

Pozoruhodné je, že bývalí spojenci Francúzsko a Veľká Británia sa snažili sabotovať kroky na ukončenie vojny. Podobne v apríli 2022 priletel do Kyjeva bývalý britský premiér Boris Johnson, aby prinútil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského odstúpiť od dohody o ukončení vojny, ktorú Ukrajina a Rusko dosiahli v Istanbule. Johnsonovo’zasahovanie malo za následok katastrofu, pri ktorej doteraz zahynulo viac ako milión ukrajinských vojakov’

Zpravodajské zdroje povedaliRussia Today, že, “Spojené kráľovstvo sa snaží podkopať amerického prezidenta Donalda Trumpa’úsilie o sprostredkovanie mierového riešenia konfliktu na Ukrajine”, keďže “Londýn sa obáva straty … páky”, ktorú získal vďaka svojej silnej podpore vojnového úsilia na Ukrajine”.

Ruská spravodajská služba, známa ako SVR, uviedla, že “britské médiá a mimovládne organizácie” vedú propagandistickú kampaň s cieľom vykresliť Trumpa ako nespoľahlivého a “zraniteľného voči manipulácii Kremľa.”

Keď je mier zradou

Novinky stories sa objaviliv britskej tlači opisujúc Trumpove’mierové iniciatívy ako “zrada” Ukrajiny a časopis Foreign Policyobvinil hoz toho, že je “ruským majetkom.”Poprední sionistickí neokonzervatívci, ako napríklad Douglas Murray a Niall Ferguson odsúdili rýchly postup na “zastavenie zabíjania,” ako Trump opísal svoju misiu.

Pokroky smerujúce k mieru označujú zvyšky starého liberálneho globálneho poriadku za zradu. Nie je to len volanie po vojne na Ukrajine – je to smrteľný rachot vojnovej mašinérie, ktorá úplne ovládla ekonomiku, politiku, kultúru a diplomaciu Západu. Ako povedala sama tlačová tajomníčka Bieleho domu Leavittová, “príliš dlho nám vládla politická trieda, ktorá nás predala.”

Koniec zástupnej vojny proti Rusku je na dohľad a s ňou – aj koniec samotného globalistického systému.