Untitled-25-810x500.png

Chelsea Clintonová tvrdí, že potraty sú nevyhnutné pre zdravé hospodárstvo. Nemôže sa mýliť viac

0
Kultúra smrti

Chelsea Clintonová spolu s prezidentkou a výkonnou riaditeľkou Centra pre reprodukčné práva Nancy Northupovou, právnou riaditeľkou online zoznamovacej platformy Bumble’s Elizabeth Monteleoneovou a prezidentkou a výkonnou riaditeľkou Inštitútu pre výskum ženskej politiky Jamilou K. Taylorovou, vystúpili na pro-potratovom paneli na South by Southwest (SXSW) 2025.

Ženy hovorili o tom, čo považujú za negatívne dôsledky zrušenia rozsudku Roe v. Wade - a o antifeministických a diskriminačných dôvodoch, pre ktoré by podľa nich mali byť potraty, priame a úmyselné zabíjanie nenarodených detí, legálne.

Napokon, ich argumentácia v paneli, “Reprodukčná sloboda: Good for Workers, Good for Business,” sa zdá byť, že zabíjanie detí prostredníctvom potratov je absolútne nevyhnutné, aby ženám nemuseli&nbspbrániť ich vlastní potomkovia; namiesto toho môžu zostať v pracovnom procese pre “dobro” spoločnosti.

Čítajte: Ženy tvoria ľudskú bariéru, aby ochránili katolícky kostol pred vandalizmom feministického davu v Mexiku

Aborcia je ‘vecou spoločnosti, ekonomického a daňového zdravia’

Clintonová je podpredsedníčkou Clintonovej nadácie a má doktorát z medzinárodných vzťahov. Je producentkou dokumentárneho filmu Zurawski v. Texas, ktorý vznikol na základe žaloby podanej niekoľkými ženami v Texase  vrátane Amandy Zurawski  ktoré tvrdili, že im boli odopreté potrebné interrupcie.

Žiadna z týchto žien by ako liečbu svojich ochorení nepotrebovala umelé prerušenie tehotenstva a každý lekár, ktorý im odmietol správnu starostlivosť, pochybil. Napríklad Zurawski na základe správ a vlastných slov potrebovala podstúpiť predčasný pôrod, ktorý sa v Texase nepovažuje za umelé prerušenie tehotenstva, ale ktorý jej lekári neposkytli. Vyvrátenie tohto dokumentu možno nájsť ZDE.

Na SXSW Clintonová tvrdila, že prístup k interrupcii “nie je len otázkou zdravia a blaha pacienta, ale aj otázkou spoločnosti, ekonomického a fiškálneho zdravia.” To sa zhoduje s jej predchádzajúcim komentárom, že “americké ženy vstupujúce do pracovného procesu v rokoch 1973 až 2009 pridali našej ekonomike tri a pol bilióna dolárov.”

V podstate jej argument je, že vzdanie sa materstva a zabíjanie nenarodených detí je ospravedlniteľné, aby “naša ekonomika” mohla rásť. V pozadí týchto tvrdení je myšlienka, že matky, ktoré sa rozhodnú zostať doma a vychovávať deti, neprispievajú spoločnosti v takej miere ako ženy, ktoré sa tejto voľby vzdajú. Naznačuje sa, že ženy nemôžu byť úspešné v materstve aj v kariére, pričom sa nikdy nespochybňuje to isté u mužov. Je to veľmi antifeministické tvrdenie od niekoho, kto je sám matkou troch detí.

Taylorová počas diskusie tvrdila, že Texas prichádza ročne o 16 miliárd dolárov kvôli obmedzeniu zabíjania nenarodených detí a že USA kvôli tomu tiež prichádzajú o 68 miliárd dolárov ročne. Ako však už predtým vysvetlila autorka Live Action News Kristi Burton Brownová:

Potraty na požiadanie zrazu neotvorili pracovnú silu pre ženy.

Chelsea Clintonová zabúda na prínos žien, ktoré tvrdo pracovali na boji proti sexuálnej diskriminácii na pracovisku, žien, ktoré bojovali za to, aby sa riadiace pozície otvorili väčšiemu počtu žien, a žien, ktoré rozhodli o tom, že vysokoškolské vzdelanie bolo vytvorené nielen pre mužov, ale aj pre ženy.

Tieto ženy neotvorili dvere príležitostí pre svoje kolegyne preto, lebo rozsudok Roe v. Wade priniesol potraty na požiadanie, ale naopak, pretože sa vzopreli nerovnosti  mnohé z nich ako manželky a matky.

Ženy boli na pracovnom trhu už dávno pred Roe prijatím zákona v roku 1973. Mnohé z tých, ktoré ešte neboli&nbsppracovníkmi, chodili do práce v&nbsprekordnom počte počas druhej svetovej vojny a&nbsppo nej a veľká časť týchto žien boli matky. Mnohé z nich vstúpili do práce z nevyhnutnosti počas vojny; ministerstvo práce USA označuje druhú svetovú vojnu za zlomový bod pre nárast zamestnanosti žien mimo domu. Ako uvádza Národný archív poznámky:

Keď muži odišli bojovať do celosvetovej vojny za Atlantikom a Pacifikom, ženy boli povolané, aby zaujali svoje miesto na výrobnej linke. Komisia pre vojnovú pracovnú silu, federálna agentúra zriadená s cieľom zvýšiť výrobu vojnového materiálu, mala za úlohu naverbovať ženy do zamestnania, ktoré bolo dôležité pre vojnové úsilie.

Postoj mužov k ženám v pracovnej sile bol jednou z výziev, ktorú bolo potrebné prekonať, ale prekvapivo sa museli zmeniť aj vlastné predstavy žien o práci mimo domu.

Možno najviac znepokojujúce je, že Clintonová úplne odmieta potenciálny ekonomický prínos, ktorý mohlo mať viac ako 63 miliónov ľudí, ktorí boli od roku 1973 potratení.

Čítajte: New York pravdepodobne schváli zákon dotujúci interrupcie pre ženy mimo štátu

Prístup k interrupciám je ‘bolestne americký’ problém

Clintonová na SXSW ďalej povedala, že prístup k interrupciám je “bolestne americký” problém. Ide o zaujímavé a mylné tvrdenie.

Za 49 rokov, počas ktorých vládol rozsudok Roe v. Wade , sa v Spojených štátoch. mali jeden z najrozsiahlejších  interrupčných zákonov na svete. Roe, a jeho sesterský prípad Doe v. Bolton, prinútili každý štát legalizovať potraty do životaschopnosti (24 týždňov, hoci deti narodené už v 21. týždni môžu prežiť) z akéhokoľvek dôvodu a po životaschopnosti z dôvodov “zdravia, ktoré zahŕňali fyzické a duševné zdravie, ako aj rodinné a finančné zdravie.

To znamenalo, že interrupcia bola povolená – aj z’finančných dôvodov ženy – počas všetkých 40 týždňov tehotenstva. Niektorí by mohli tvrdiť, že sa tým vytvorila obrovská medzera, ktorá umožňovala potrat na požiadanie z akéhokoľvek dôvodu počas celého tehotenstva v každom štáte.

Väčšina zvyšku západného sveta vrátane Švajčiarska, Maďarska, Dánska, Grécka, Nórska a Ukrajiny však chráni nenarodené deti pred potratom už od 12. týždňa tehotenstva a iné štáty chránia nenarodené deti ešte skôr. Rakúsko a Taliansko chránia nenarodené deti od 90 dní (alebo troch mesiacov) tehotenstva, zatiaľ čo Belgicko, Francúzsko, Luxembursko a Španielsko chránia nenarodené deti od 14. týždňa. Poľsko chráni väčšinu nenarodených detí pred potratom, pokiaľ neboli počaté pri znásilnení alebo ak nie je ohrozený život ich matky. Väčšina týchto krajín mala tiež nižšiu úmrtnosť matiek ako USA v čase Roe.

Nedostatočný prístup k interrupciám nie je problém, ako si Clintonová myslí.

Zákony na ochranu života sú ‘nesmierne nepopulárne’

Ďalšie chybné tvrdenie, ktoré odznelo počas diskusie, zaznelo z úst Taylora, ktorý povedal: “Obmedzenia interrupcií sú naďalej nesmierne nepopulárne a má to široký účinok.”

Clintonová toto tvrdenie podporila jedným zo svojich tvrdení, keď povedala, že “[texaskí politici a texaský najvyšší súd] nereprezentujú vôľu ľudí v štáte.”

Nedávny prieskum verejnej mienky na Houstonskej univerzite, ktorého sa zúčastnilo 1200 Texasanov zistil, že menej ako polovica opýtaných si želá, aby sa v štáte uľahčil prístup k interrupciám. Obzvlášť zaujímavé na prieskume je, že zatiaľ čo 83 percent opýtaných by legalizovalo potraty v prípade znásilnenia alebo incestu a 84 percent v prípade, že ide o “smrteľnú diagnózu plodu,” Houston Public Media poznamenala, že “[a]kým polovica opýtaných Texasanov sa vyslovila za zákaz v šiestom alebo dvanástom týždni tehotenstva a 23 % uviedlo, že potrat by nemal byť povolený nikdy.”

Čítajte: Predný právnik FDA odstúpil po tom, ako Josh Hawley odhalil obhajobu potratov, povinných vakcín

A Reuters/Ipsos poll uskutočnený v máji 2024 zistil, že 57 percent respondentov si myslí, že potraty by mali byť “legálne vo všetkých alebo vo väčšine prípadov.” Avšak na otázku o podpore alebo nesúhlase s národným zákonom umožňujúcim interrupciu do “životaschopnosti” (v prieskume definovanej ako 24. - 28. týždeň), len 27 percent z pôvodných 57 percent, ktorí uviedli, že interrupcia by mala byť “legálna vo väčšine prípadov”, vyjadrilo podporu zákonu umožňujúcemu interrupciu do 24. týždňa, zatiaľ čo 71 percent proti nej.

Inými slovami, zdá sa, že “legálne vo väčšine prípadov” nie je jednoznačné, a preto nie je dobrým ukazovateľom skutočných pocitov jednotlivcov’ o obmedzení interrupcií.

Ďalšia spoločnosť McLaughlin Group poll pre organizáciu North Carolina Right to Life zistila, že 71 percent opýtaných by podporilo, aby potraty boli legálne len za štyroch okolností: ak je to nevyhnutné na záchranu života matky, ak ide o naliehavú lekársku situáciu, ktorá predstavuje vážne riziko pre matku, v prípadoch znásilnenia a v prípadoch incestu.

Súčasné pro-life zákony nie sú “nepopulárne” – majú podporu väčšiny Američanov.

Northupová ponúkla svoj vlastný komentár k tejto otázke, keď tvrdí, že pre mnohé spoločnosti “ich zamestnanci nechcú “pracovať v štáte Texas alebo v iných štátoch, kde sú interrupcie zakázané.” Napriek tomu obyvateľstvo Texasu pokračuje v rýchlom raste a od apríla 2020 do júla 2023 dosiahne 30,5 milióna – 4,7-percentný nárast.

Prevzaté so súhlasom Živej akcie.