Pápež František bol v nemocnici tak blízko smrti, že lekári takmer ukončili jeho liečbu, prezradil dnes jeho vedúci lekár.
“Museli sme sa rozhodnúť, či ho zastaviť a nechať odísť, alebo ho nútiť a skúšať všetkými možnými liekmi a terapiami, pričom sme riskovali veľmi vysoké riziko poškodenia iných orgánov.”To boli objavné vyjadrenia doktora Sergia Alfieriho v dnes zverejnenom rozhovore pre rímske noviny Corriere della Serra.
Alfieri viedol klinický tím, ktorý liečil pápeža Františka v rímskej nemocnici Gemelli’počas celého Františkovho 38-dňového pobytu.
Pri ohlásení Františkovho nečakaného prepustenia z nemocnice v sobotu Alfieri potvrdil, že pápež sa počas svojej hospitalizácie dvakrát ocitol blízko smrti. Boli to dve krízy: jedna dýchacia kríza 28. februára, keď František vdýchol vlastné zvratky, a dvojitá dýchacia zlyhanie 3. marca, ktorá si vyžiadala dve bronchoskopie.
Vatikánski predstavitelia, ktorí 28. februára poskytli novinárom brífing, sa zdali byť mimoriadne znepokojení a Alfieri dnes prezradil, že nešlo len o obyčajnú “dýchaciu krízu”, ale o scenár blízky smrti, ktorý pontifik prežil.
Komentujúc krízu z 28. februára Alfieri povedal:
Všetci sme si boli vedomí, že situácia sa ďalej zhoršila a existuje riziko, že to’nezvládne.
Jeho lekársky tím stál pred voľbou zastaviť liečbu a nechať Františka zomrieť, alebo vyskúšať “všetky možné lieky”, ale s rizikom poškodenia pápežových orgánov’. Alfieri povedal, že sa rozhodli pre druhú možnosť, pričom sa riadili Františkovým vlastným rozhodnutím, ktoré im oznámil prostredníctvom svojho ošetrovateľa Massimiliana Strappettiho:
Museli sme sa rozhodnúť, či ho zastaviť a nechať odísť, alebo ho nútiť a skúšať to všetkými možnými liekmi a terapiami, pričom sme riskovali veľmi vysoké riziko poškodenia ďalších orgánov. A nakoniec sme si vybrali túto cestu.
Vždy je to Svätý Otec, kto rozhoduje. Všetky rozhodnutia o zdravotnej starostlivosti delegoval na Massimiliana Strappettiho, svojho osobného zdravotníckeho asistenta, ktorý dokonale pozná pápežove želania.
Na základe týchto príkazov sa podľa Alfieriho rozhodli “vyskúšať všetko” a že František bol “po celý čas pri plnom vedomí” a uvedomoval si svoje osobné nebezpečenstvo.
Ak ide o druhú krízu z 3. marca, Alfieri novinám povedal, že aj tento moment bol pre Františka kriticky nebezpečný.“Bolo to hrozné, naozaj sme si mysleli, že to”nezvládneme,” spomína.
“Môžem povedať, že dvakrát bola situácia stratená a potom sa stal zázrak,” dodal Alfieri.
Počas sobotňajšej tlačovej konferencie lekár naznačil tieto aspekty, keď povedal, že František’bol v ohrození života v dvoch prípadoch, keď bol v nemocnici, a tiež, že pápež prišiel s “respiračným zlyhaním.”
Lekár, ktorý vedie lekársky tím pápeža Františka’, potvrdil vážnosť Františkovho’ stavu v minulosti, vrátane toho, že 2-krát bol jeho život v ohrození
Keď bol František 14. februára hospitalizovaný, “prejavilo sa u neho [akútne] zlyhanie dýchania,” ktoré viedlo k “ťažkému” dvojitému zápalu pľúc.
Podrobnosti na @LifeSite https://t.co/2aSyyMA99g pic.twitter.com/sfBJaYhLzo— Michael Haynes 🇻🇦 (@MLJHaynes) 22. marca 2025
Pápež je už späť vo Vatikáne a s príkazom lekárov’ má dodržiavať najmenej dvojmesačnú rekonvalescenciu. Opäť je umiestnený v penzióne Casa Santa Martha, pričom celé poschodie, na ktorom sídli, bolo izolované a uzavreté pre všetkých okrem osôb z jeho najbližšieho okolia. Dokonca aj tí členovia kléru – kardináli, biskupi a kňazi Rímskej kúrie – ktorí tiež bývajú v budove, dostali údajne príkaz, aby sa nevzdialili od poschodia, kde pápež býva, aby mu uľahčili zotavovanie.
Pápež bude počas tohto obdobia pokračovať v motorickej a respiračnej terapii a jeho potreba pokračovať v kyslíkovej terapii bola viditeľná v nedeľu, keď na konci svojho podtrojminútového pozdravu z nemocničného balkóna, ktorý vykonal bez kyslíka, lapal po vzduchu.
Na fotografiách pápeža počas spiatočnej cesty do Vatikánu bolo vidieť, že opäť používa vysokoprietokové nosové kanyly.
Kým František odpočíva mimo dohľadu, nabitý program jeho jubilea rýchlo pokračuje a naďalej sa špekuluje, či sa zúčastní aj na liturgiách Veľkého týždňa.
Ale aj po dvoch mesiacoch odpočinku zostáva Františkov’ stav výrazne oslabený a aj pred hospitalizáciou bola pápežova’pohyblivosť počas celého zimného obdobia mimoriadne oslabená, čo podčiarkli viaceré pády.
Jeho asistenti bagatelizovali mediálne náznaky o pápežovej rezignácii a tvrdili, že František je naďalej psychicky fit a schopný pokračovať vo svojej funkcii pápeža.