Ak sa zaujímate o ekonomiku amerického života, prvým krokom je pochopiť finančné vplyvy, ktoré zaviedol prezident Barack Obama a potom opäť Obamov’tím pod záštitou Joea Bidena.
Prezident Donald Trump rýchlo rozväzuje chápadlá Obamovej’“exfiltračnej politiky zdieľania bohatstva” a dosiahne úspech v rozsahu, ktorý si väčšina ekonomických analytikov nevie predstaviť. Tradičné finančné médiá vrátane tých, ktoré sledujú vplyvy Wall Street, sú obmedzené potrebou zachovať si pretvárku. Prezident Trump a jeho ekonomický tím však majú veľmi jasný pohľad a sústredenie.
Čítajte: Trump zrušil bezpečnostné previerky Kamale Harrisovej, Hillary Clintonovej, Joeovi Bidenovi
Už teraz sme svedkami výrazného poklesu cien základných energií vrátane benzínu. Tieto poklesy budú mať následný vplyv na všetky spotrebné tovary a výrazný pokles cien potravín zaznamenáme v dvoch krokoch.
Prvý bude mierny a bude výsledkom zníženia nákladov na jednu úrodu. Druhý pokles cien bude ešte väčší a nastane v dôsledku veľkých poľnohospodárskych nákladov na druhý sled zberu. Do Dňa vďakyvzdania 2025 budú znížené ceny energií v kombinácii s “poklesom cien potravín pripravovaných doma” hlavnou príčinou výrazného poklesu inflácie.
Na pozadí tohto domáceho výsledku sa 2. apríla začnú vlniť clá na tovary dlhodobej spotreby. Spočiatku sa budú vyskytovať vlny a výkyvy, keď sa ceny niektorých tovarov dlhodobej spotreby zvýšia a ceny iných tovarov dlhodobej spotreby znížia. Čím viac komponentov výrobku sa bude vyrábať v tuzemsku, tým viac bude cena konečného výrobku klesať.
V dôsledku toho celkový tlak na zníženie cien (vyšší domáci obsah) prevýši tlak na zvýšenie cien (vyšší obsah dovážaných komponentov tovaru) a celkové ceny tovarov dlhodobej spotreby klesnú. Tento deflačný bod tlaku sa bude časom zvyšovať, keď sa po skončení Marshalovho plánu začnú vracať doláre do Spojených štátov.
Všetky uvedené faktory sa zameriavajú na výsledky celkových nákladov na tovar (TCG). Program MAGAnomika sa však’nekončí pri “tovaroch.” Ďalšia fáza MAGAnomiky, geopolitický uhol pohľadu, bude prebiehať v pozadí; bude menej nápadná, ťažšie sledovateľná, a predsa predmetom geopolitického plynového osvetlenia zo strany finančných médií.
Prezident Trump v súčasnosti zvracia poškodenie dolárovej hodnoty (currency damage), ktoré zámerne vytvorili Barack Obama a Joe Biden. Trump vyjadril zámer nastoliť nové geopolitické strategické vzťahy s Ruskom po tom, ako sa vyriešia problémy s ukrajinsko-ruským konfliktom.
Prvoradým cieľom týchto strategických vzťahov medzi USA a Ruskom bude ekonomika; Trump je však pripravený využiť pomoc Putina’smerom k regionálnym problémom na celom svete, konkrétne na Blízkom východe a v Ázii a Tichomorí.
Prvým postupným krokom bude zrušenie sankcií voči Rusku. Zrušením sankčného režimu sa oslabí zosúladenie BRICS+ a posilní sa globálna obchodná mena založená na dolári. Tento prístup má dve priame výhody.
Prvá výhoda je priama: národnobezpečnostný vplyv vyššej hodnoty dolára poskytuje prezidentovi Trumpovi väčší vplyv na riešenie regionálnych konfliktných zón. Druhá výhoda je menej priama: vyššia hodnota dolára eliminuje takmer všetky výsledky dovozných obchodných ciel. Zahraničný tovar nakupujeme za doláre s vyššou hodnotou, preto je na nákup dovozu potrebných menej dolárov.
Na pamäti majte, že EÚ má sankčný režim voči Rusku, ktorý je oddelený od sankčného režimu USA. Obamova’posádka využila Joea Bidena na nátlak na EÚ, aby sa prispôsobila “prvému svojho druhu” prísnemu sankčnému režimu, ktorý vytvorili Bidenov’Biely dom, ministerstvo financií a ministerstvo zahraničných vecí. Obamov/Biden využil “energetický program Build Back Better”na vytvorenie nátlakových bodov na jeho dodržiavanie.
V záujme stratégie USA bude teraz Trump chcieť, aby EÚ odstránila svoju časť sankčného”režimu voči Rusku. Bude to zložité, pretože súčasne s touto potrebou bude prezident Trump odstraňovať Marshalov plán jednosmerných ciel, ktorý je základom väčšieho hospodárskeho prospechu EÚ so Spojenými štátmi.
V skutočnosti by sa náčrt ciel voči EÚ z 2. apríla mohol (podľa môjho názoru bude) použiť na vytvorenie počiatočnej páky na postrčenie EÚ, aby odstránila sankčný režim voči Rusku.
Pamätajte si, že v súhrne je zrušenie sankcií, ktoré pomáha ruskej ekonomike, druhoradé oproti motívu, že zrušenie sankcií pomáha Trumpovi s vyššou hodnotou dolára a ešte väčším tlakom na Peking v záujme geopolitickej národnej bezpečnosti. V podstate ide o to, že Donald Trump sa vyhýba vojenskému konfliktu medzi USA a Čínou tým, že namiesto vojenských prostriedkov využíva ekonomiku.
Druhým pákovým bodom na dodržiavanie sankcií zo strany EÚ bude NATO. Trump pravdepodobne využije pokračujúcu angažovanosť USA v NATO ako nástroj na to, aby prinútil EÚ zrušiť ruské sankcie a zároveň rozptýliť problémy s vyššími clami na tovary EÚ.
[SIDEBAR – Francúzsky prezident Emmanuel Macron to vidí, preto sa snaží zorganizovať systém NATO, ktorý je menej závislý od USA.S. Macron netrvá na silnejšej armáde v EÚ, aby sa mohla brániť, Macron tlačí na silnejšiu armádu v EÚ, aby prezident Trump nemohol využiť vojenskú podporu USA proti dodržiavaniu ciel vo Francúzsku. Súčasťou tejto rovnice je aj Macronovo’presadzovanie pokračovania konfliktu na Ukrajine]
Toto je pomerne komplikované pozadie na pochopenie tohto veľmi dôležitého rozhovoru s osobitným vyslancom veľvyslanca Steva Witkoffa. V rámci rozhovoru Witkoff načrtáva niekoľko veľmi zaujímavých bodov o vzťahu medzi prezidentom Trumpom a prezidentom Vladimirom Putinom. Toto je musíte si pozrieť:
PREČÍTAJTE SI: Trump podpísal dekrét o zrušení amerického ministerstva školstva a vrátení právomocí štátom
Väčšine sveta úplne unikne dôležitosť toho, čo v tomto rozhovore načrtáva veľvyslanec Steve Witkoff. Ak však pochopíte väčšie ciele a zámery a ak budete mať stále na pamäti, že prezident Trump sa zameriava na ekonomický aspekt, potom jasne uvidíte náčrt dlhodobej stratégie.
Posledný bod: Rusko nikdy nebolo nepriateľom Spojených štátov. Rusko je nepriateľom pre operácie CIA.
Pretlačené so súhlasom Konzervatívneho stromového domu.