Zákonodarcovia v Snemovni reprezentantov štátu Delaware v utorok schválili návrh zákona, ktorý by v štáte legalizoval asistovanú samovraždu. Legislatíva prešla v tesnom pomere 21:17, pričom traja poslanci chýbali.
Zákon č. 140 by umožnil, aby osoba, ktorá bola diagnostikovaná ako “nevyliečiteľne chorá a zostáva jej menej ako šesť mesiacov života, mala nárok na lieky, ktoré by ukončili jej život. Diagnostikovať a schváliť pacienta na asistovanú smrť by mohli lekári aj diplomované zdravotné sestry.
Zástancovia návrhu zákona zdôraznili svoje presvedčenie, že jeho prijatie by bolo “dôstojné” a “súcitné.”
“Žiadam svojich kolegov, aby dnes schválili tento návrh zákona, aby nevyliečiteľne chorí obyvatelia štátu Delaware mali právo ukončiť svoj život dôstojným spôsobom s čo najmenším utrpením,” štátny poslanec Eric Morrison povedal. “Prijatie tohto zákona je správna a súcitná vec, ktorú treba urobiť.”
Napriek týmto slovám štúdie ukázali, že v skutočnosti je asistovaná samovražda traumatizujúca a dokonca neuveriteľne bolestivá – nie pokojná.
Pri asistovanej samovražde sa používajú tie isté lieky ako pri smrtiacich injekciách. A keďže ide o paralyzátor, človek môže vyzerať pokojne, zatiaľ čo sa v skutočnosti utopí na smrť vo vlastných telesných výlučkoch. Experimentálne lieky na asistovanú samovraždu viedli k “popáleniu úst a hrdla pacientov, čo u niektorých spôsobilo výkrik od bolesti.” Okrem toho, a štúdia v lekárskom časopise Anaesthesia zistila, že tretina pacientov po požití liekov na asistovanú samovraždu zomrela do 30 hodín, zatiaľ čo štyrom percentám trvala smrť sedem dní.
Čítajte: UK’s assisted suicide battle has pitted the rich against the downtrodden
“Obhajcovia asistovaného umierania majú voči verejnosti povinnosť pravdivo informovať o podrobnostiach zabíjania a umierania,” dr. Joel Zivot, docent anestéziológie a chirurgie na Emory School of Medicine, povedal v rozhovore pre rok 2022. “Ľudia, ktorí chcú zomrieť, si zaslúžia vedieť, že môžu skončiť utopení, nie len zaspatí.”
Túto skutočnosť zdôraznila Valerie Jones Giltnerová, zdravotná sestra na dôchodku, ktorá svedčila proti návrhu zákona.
“Myslím si, že robíme občanom Delaware medvediu službu, keď ich nechávame myslieť si, že tento návrh zákona potom bude mať smrť v hollywoodskom štýle,” povedala. “Myslia si, že ide o súcitnú starostlivosť, ale s týmto smrtiacim odvarom liekov niektorí pacienti umierajú 10 dní. Nie je to pekné.”
Práve minulý rok prešiel takmer identický návrh zákona Snemovňou reprezentantov aj Senátom, len aby ho odmietol demokratický guvernér John Carney, ktorý povedal, že je “zásadne proti” asistovanému zabíjaniu, pretože je to “hlboko osobná záležitosť.”Štát má teraz nového guvernéra, Matta Meyera, ktorý povedal, že by zákon podpísal, ak by sa k nemu dostal.
“Možnosť zvoliť si túto cestu by mala byť ponechaná aj na lekároch, pacientoch a ich rodinách, bez zásahov vlády,” povedal Meyer WBOC.
Smutné je, že “právo na smrť” môže rýchlo zmeniť na “povinnosť zomrieť, ako už dávnejšie upozornili odborníci.
Prepísané so súhlasom Live Action.