0326-Story-2-810x500.jpg

Trump podpisuje výkonný príkaz vyžadujúci doklad o občianstve pri registrácii voličov

15
Neutral

Prezident Donald Trump v utorok podpísal nariadenie, ktorým podnikol prvé kroky k sprísneniu amerických volebných pravidiel, vrátane požiadavky na preukázanie občianstva pri registrácii voličov.

Rozkaz vyžaduje, aby sa k registračným formulárom voličov pridal “listinný dôkaz o občianstve Spojených štátov amerických”, ako napríklad americký pas, identifikačný doklad REAL ID, vojenský preukaz totožnosti označujúci občianstvo alebo platný vládou vydaný preukaz totožnosti s fotografiou, ako napríklad vodičský preukaz, ak je v ňom uvedené občianstvo.

Nariaďuje federálnym agentúram, aby sprístupnili federálne databázy štátom na overenie statusu občianstva a aktualizáciu bezpečnostných štandardov hlasovacích zariadení a podmieňuje federálne volebné fondy dodržiavaním federálnych pravidiel integrity volieb.

Nariadením sa tiež nariaďuje generálnemu prokurátorovi, aby stíhal hlasovanie osôb bez občianstva a presadzoval požiadavky na riadne vedenie zoznamov voličov, podnikol kroky proti štátom, ktoré pokračujú v sčítavaní hlasov po uplynutí zákonnej lehoty, a zakázal cudzím štátnym príslušníkom zúčastňovať sa na amerických voľbách.

Nakoniec príkaz zavádza kontrolu dodržiavania predchádzajúceho zrušenia Trumpovho’a “volebného prístupu” príkazuod bývalého prezidenta Joea Bidena, ktorý Biely dom súhlasí “premenil federálne úrady na demokratické volebné centrá.”

“Predovšetkým voľby musia byť čestné a hodné dôvery verejnosti,” uviedol Biely dom. “To si vyžaduje metódy hlasovania, ktoré vytvárajú overiteľné papierové záznamy umožňujúce voličom účinne skontrolovať svoje hlasy, aby sa chránili pred podvodom alebo omylom. V súlade s tým sa musia upraviť normy pre integritu volieb. Politikou mojej administratívy je presadzovať federálne právo a chrániť integritu nášho volebného procesu.”

NBC News poznamenáva, že aspekty príkazu budú pravdepodobne napadnuté na súde, keďže štáty majú vo všeobecnosti vedúcu úlohu pri stanovovaní vlastných volebných pravidiel, čo zdôrazňuje potrebu legislatívy, ktorá by takéto zmeny urobila trvalými.

Cestovnosť volieb je v americkej politike už dlho problémom, ale spor sa výrazne zintenzívnil, keď prezidentské voľby v roku 2020 poznačili nepravidelnosťami pri voľbách a obvineniami, že voľby boli zmanipulované v prospech Bidena proti Trumpovi, ktoré boli posilnené dramatickým rozšírením hlasovania poštou v dôsledku COVID-19. 

Dvadsaťosem štátov uvoľnilo v roku 2020 pravidlá hlasovania poštou, čo prispelo k 17-miliónovému nárastu počtu hlasov oproti roku 2016. Okrem toho, že poštové hlasovacie lístky obvyklemenej bezpečné ako osobné hlasovanie, štyri z týchto štátov – Georgia, Michigan, Pennsylvánia a Wisconsin – zmenili svoje pravidlá bez súhlasu zákonodarcov. Len tieto štyri krajiny tvorili 56 Bidenových’hlasov voličov, čo je viac ako dosť na to, aby rozhodli o víťazovi.

Pokusy dokázať, že voľby boli ukradnuté, zároveň podkopali sudcovia, ktorí odmietli niektoré žaloby z procesných dôvodov bez toho, aby vôbec posúdili ich opodstatnenosť, ako aj chybné právne obvinenia volebných vyzývateľov a dramatické príklady “dymenie zbraní”, ktoré nikdy nevyšli. Napriek tomu viedla táto kontroverzia k tomu, že viac ako tucet štátov v nasledujúcich rokoch sprísnilo svoje volebné pravidlá.

Niektorí sa obávali, že voľby v roku 2024 budú podobne “zmanipulované” v neprospech Trumpa, ale ten v-volebnej noci nakoniec porazil bývalú viceprezidentku Kamalu Harrisovú, čo spôsobilo, že reči o čestnosti volieb boli odsunuté do pozadia až do tohto týždňového’nariadenia.