- Žaloba chráni práva žien pred nebezpečnými praktikami v kanadských väzniciach.
- Politika zdieľania priestorov s mužmi ohrozuje bezpečnosť a dôstojnosť väzenkýň.
- Vláda zlyháva v ochrane zraniteľných žien pred psychickým a fyzickým zneužívaním.
- Trudeauova administratíva podporuje ideológie, ktoré ohrozujú rodinné hodnoty a život.
Jedna z popredných kanadských ústavnoprávnych skupín podala v mene skupiny bojujúcej za práva žien žalobu proti kanadskej federálnej vláde, aby sa pokúsila zastaviť často nebezpečnú prax, keď sú väzenkyne nútené zdieľať priestory s mužmi, ktorí sú pohlavne nevhodní.
Žalobu podalo Centrum pre ústavné slobody (Justice Centre for Constitutional Freedoms - JCCF) v mene nestrannej skupiny s názvom Kanadské práva žien’na základe pohlavia (Canadian Women’s Sex-Based Rights - CAWSBAR) na kanadskom federálnom súde v Toronte v provincii Ontario 7. apríla 2025.
V žalobe sa uvádza, že umožnenie zmäteným mužom, ktorí tvrdia, že sú ženy, využívať priestory väznice určené len pre ženy, je “krutým a neobvyklým trestom a porušuje práva väzenkýň podľa Charty vrátane ‘ich práva na ochranu pred psychickým, fyzickým a sexuálnym zneužívaním’.”
“Táto žaloba je kľúčovým postojom k bezpečnosti a dôstojnosti väzenkýň, spochybňuje politiku, ktorá nerešpektuje ich práva chránené Chartou a vystavuje ich neúnosnej ujme,” povedal John Carpay, prezident JCCF.
“Zdôrazňuje naliehavú potrebu uprednostniť bezpečnosť zraniteľných žien pred ideologickými smernicami.”
Žaloba CAWSBAR bude tvrdiť, že umožnenie využívania ženských väzenských priestorov mužom s pohlavnou orientáciou porušuje “ústavou chránené” práva väzenkýň v súvislosti s článkom 7 Kanadskej charty práv a slobôd.
Tento článok “zaručuje väzneným ženám právo na život, slobodu a osobnú bezpečnosť. Oddiel 12 zaručuje právo nebyť podrobený žiadnemu krutému a neobvyklému zaobchádzaniu. Oddiel 15 zaručuje rovnosť pred zákonom a pred zákonom, ako aj právo nebyť diskriminovaný na základe pohlavia,” uvádza JCCF.
Konkrétne žaloba smeruje proti kanadskej’nápravnej službe Canada’s “Commissioner’s Directive 100: Rodovo odlišní páchatelia,” ktorá je v platnosti od mája 2022. Tá umožňuje takzvaným “transidentifikovaným väzňom mužského pohlavia”, aby mohli byť premiestnení do ktorejkoľvek zo šiestich ženských väzníc v krajine.
CAWSBAR žiada Federálny súd, aby vyhlásil, že táto “smernica nemá žiadnu platnosť ani účinok,” podľa JCCF.
Ako uvádza JCCF, žaloba sa odvoláva na dlhý zoznam “fyzickej a psychickej ujmy, ktorú utrpeli väzenkyne v dôsledku násilného uzavretia s transidentifikujúcimi sa mužmi, vrátane sexuálnych útokov, sexuálneho obťažovania, bitia, prenasledovania a groomingu.”
Skupina za ženské’práva tvrdí, že kanadská vláda’zlyhala’ pri ochrane zraniteľných žien
CAWSBAR sa od roku 2019 zasadzuje za Kanadu, v ktorej “ženy a dievčatá môžu mať istotu, že ich práva na telesné súkromie, dôstojnosť, spravodlivosť a bezpečnosť založené na pohlaví sú dodržiavané v zákone aj vo verejnej politike.”
Podľa členky predstavenstva CAWSBAR Heather Masonovej, ktorá je zároveň bývalou väzenkyňou v ústave pre ženy Grand Valley v Kitcheneri v Ontáriu, skupina “iniciovala túto žalobu”, aby upozornila na “zlyhanie federálnej vlády”pri ochrane žien a aby zvýšila povedomie verejnosti o krutom a neobvyklom treste, ktorý uväznené ženy znášajú v dôsledku tejto politiky premiestňovania.”
“Táto záležitosť je pre mňa ako bývalú federálnu väzenkyňu obzvlášť dôležitá,” pokračovala a dodala: “Som pevne presvedčená, že všetky ženy majú nárok na práva a ochranu na základe pohlavia, ako je uvedené v Kanadskej charte práv a slobôd.”
JCCF upozorňuje, že väčšina väzenkýň pochádza z ťažkého prostredia, ktoré mnohokrát zahŕňa aj to, že sa stali obeťami sexuálneho a fyzického zneužívania zo strany mužov.
“Súčasná prax, keď sa muži aj ženy zúčastňujú na tých istých skupinových terapeutických sedeniach, sťažuje väzneným ženám plnohodnotnú účasť na liečbe, o ktorú sa snažia,” uvádza JCCF.
Pred rokom 2017 mohli do ženských väzníc vstupovať len muži, ktorí podstúpili trvalú operáciu na zmenu tela. To sa však zmenilo po tom, čo vláda bývalého premiéra Justina Trudeaua v októbri 2016 prijala zákon Bill-16, ktorým sa zmenil kanadský zákon o ľudských právach “Canada Human Rights Act“a medzi zakázané dôvody “diskriminácie zaradil aj “rodovú identitu” a “rodový prejav”.”
JCCF uviedla, že právnici poskytnú súdu “dôkazy o psychickej a fyzickej ujme, ktorá často vedie k posttraumatickej stresovej poruche, spomienkam na stresujúce násilné a/alebo emocionálne znepokojujúce udalosti týkajúce sa mužov, úzkosti, hnevu, depresii, beznádeji a samovražednosti.”
“Väzničky sa zdráhajú sťažovať na tieto opatrenia. V súdnom dokumente sa uvádza, že sťažnosti ‘sú často vnímané príslušníkmi a zamestnancami nápravných zariadení ako obťažovanie, netolerancia a/alebo ‘transfóbia.’ Väzenkyne sa nevyjadrujú zo strachu zo zápisu v ich ústavnom zázname, ktorý bude nakoniec posudzovať kanadská Rada pre podmienečné prepustenie a ktorý by mohol mať vplyv na rozhodnutie o udelení alebo neudelení podmienečného prepustenia,” poznamenal JCCF.
2023 výskum Macdonald-Laurierovho inštitútu zistil, že “viac ako 90 % (55 zo 61) väzňov [mužského pohlavia] bolo uväznených za násilné trestné činy. Z tejto skupiny takmer polovica (25) mala najzávažnejší trestný čin, ktorý súvisel s vraždou, a tretina (18) mala najzávažnejší trestný čin, ktorý mal sexuálny charakter. Na porovnanie, menej ako tri z desiatich (6 z 21) [rodovo zmiešaných žien] boli odsúdené za trestné činy súvisiace s vraždou. Tento podiel [rodovo podmienených mužov] uväznených za trestné činy sexuálneho charakteru a trestné činy súvisiace s vraždami je v porovnaní so všeobecnou ženskou väzenskou populáciou mimoriadne vysoký.”
Liberálna vláda pod vedením Trudeaua dôsledne tlačila na Kanaďanov protiživotný a protirodinný príbeh.
Pri podpore fakticky neobmedzených potratov stál Trudeau a jeho vláda aj za extrémnymi aspektmi genderovej ideológie, ako je napríklad chemická a chirurgická “premena” maloletých.