Shutterstock_1251378205-810x500.jpg

Zápisnica RCMP varuje pred čínskym zasahovaním na kanadských univerzitách s cieľom ovplyvniť voľby

9
Kultúra smrti
  • Čína zneužíva akademické prostredie na zastrašovanie a ovplyvňovanie kanadských univerzít.
  • Agentúry KSČ narúšajú slobodu prejavu a akademické diskusie na kampusoch.
  • Študenti sú nútení zúčastňovať sa na aktivitách organizovaných cudzími mocnosťami.
  • Čína predstavuje vážnu hrozbu pre kanadské demokratické inštitúcie a voľby.

V internej informačnej správe najvyššieho kanadského policajného zboru sa uvádza, že agenti Komunistickej strany Číny (KSČ) sa zameriavajú na kanadské univerzity, aby ich zastrašovali a v niektorých prípadoch spochybňovali ich politické postoje.”

Zápisnica Kráľovskej kanadskej jazdnej polície (RCMP) z 3. decembra 2024 s názvom “Zahraničné zasahovanie na akademickej pôde” nespomína konkrétne univerzity menovite, ale uvádza, že zahraničné zasahovanie je sofistikované a pochádza výlučne z Číny.

V memorande sa uvádzalo, že keďže sa kanadské’akademické inštitúcie spoliehajú na “otvorené, tvorivé a kolaboratívne prostredie” na podporu nezávislej diskusie, niektoré “zahraničné spravodajské služby a vládni predstavitelia vrátane Čínskej ľudovej republiky”môžu túto kultúru otvorenosti zneužiť na monitorovanie a nátlak na študentov, pedagógov a iných univerzitných pracovníkov.”

“Na univerzitných kampusoch sa cudzie štáty môžu snažiť vyvíjať neprimeraný vplyv, tajne a prostredníctvom splnomocnencov, prenasledovaním disidentov a potláčaním akademických slobôd a slobody prejavu, ktoré nie sú v súlade s ich politickými záujmami,” uviedla RCMP v správe.

V zápisnici sa uvádza, že vplyv zahraničných agentov’ na “verejnú diskusiu na akademických inštitúciách” môže viesť k tomu, že budú sponzorovať “konkrétne podujatia s cieľom formovať diskusiu namiesto toho, aby sa zapájali do slobodnej diskusie a dialógu.”

“Môžu sa tiež priamo alebo nepriamo pokúšať narušiť verejné podujatia alebo iné aktivity na akademickej pôde, ktoré vnímajú ako spochybnenie svojich politických postojov, a šíriť dezinformácie, čím podkopávajú dôveru v akademickú diskusiu a odbornosť,” poznamenáva sa v memorande.

Pozoruhodné je, že v memorande sa ako jediná záujmová krajina vyzdvihuje Čína, a teda ČKS, pričom sa v ňom uvádza, že “hrozba, ktorú predstavuje Ľudová republika a jej mocný bezpečnostný a spravodajský aparát, vrátane zlomyseľných aktivít zameraných na naše demokratické inštitúcie, komunity a hospodársku prosperitu”, zostáva “znepokojením.”

Niektoré z aktivít, do ktorých sa zapojili zahraniční agenti, zahŕňali nábor sympatizantov ČKS a “v niektorých prípadoch,” sa v memorande uvádza, že študenti boli “nútení zúčastňovať sa na aktivitách, ktoré sú tajne organizované cudzou mocou.”

“Univerzity sa môžu za určitých okolností využívať aj ako miesta na ‘vyhľadávanie talentov’ a zhromažďovanie spravodajských informácií,” uvádza sa v memorande.

Záverečná správa Komisie pre zahraničné zasahovanie zistila, že agenti z Číny mohli mať prsty v pomoci pri voľbe niekoľkých poslancov v kanadských federálnych voľbách v rokoch 2019 aj 2021. Taktiež dospela k záveru, že Čína bola hlavnou hrozbou zahraničného zasahovania do Kanady.

Podľa vypočutí osobitného výboru Dolnej snemovne pre kanadsko-čínske vzťahy v roku 2021 bolo zdokumentovaných množstvo prípadov zastrašovania zo strany ČKS.

Napr. tibetská Kanaďanka Chemi Lhamo vypovedala, že sa jej vyhrážali smrťou po tom, ako kandidovala na post predsedníčky študentskej rady na univerzite v Toronte’v areáli Scarborough.

“Boli tam komentáre, že guľka, ktorá by ma prešla, bola vyrobená v Číne,” povedala a poznamenala, že “členom spoločenstva spojeneckých národov, ktorí sú vystavení koloniálnemu násiliu Komunistickej strany Číny”nie sú tieto taktiky cudzie. Sme svedkami zasahovania a vplyvu Číny’nielen v našich univerzitných kampusoch, ale aj v našich komunitách.”

Začiatkom tohto týždňa LifeSiteNews informoval, že Kanadská’pracovná skupina pre bezpečnostné a spravodajské hrozby pre voľby (SITE) potvrdila, že vláda ČKS stojí za online “operáciou” na WeChat, ktorá má vykresliť premiéra Marka Carneyho v pozitívnom svetle.

Kanaďania pôjdu k volebným urnám v parlamentných voľbách 28. apríla

LifeSiteNews predviedol minulý týždeň, že Liberálna strana pod vedením Carneyho, doteraz odstúpili z volebného boja nie menej ako traja kandidáti na poslancov kvôli obvineniam zo zahraničného zasahovania.

LifeSiteNews nedávno reportovali ako Konzervatívna strana bije na poplach zdieľaním videa z roku 2016, na ktorom Carney hovorí, že komunistický čínsky režim’pohľad” na veci je“jednou z jeho mnohých silných stránok.”

Ako reportoval LifeSiteNews, nové odhalenie eacute;investigatívneho novinára Sama Coopera tvrdí, že existujú presvedčivé dôkazy o tom, že Carney a bývalý premiér Justin Trudeau sú pod silným vplyvom “elitnej siete” zahraničných aktérov, vrátane tých, ktorí majú väzby na Čínu a Svetové ekonomické fórum.