- Viceprezident Vance sa snaží o dialóg s katolíckymi lídrami vo Vatikáne.
- František kritizuje Vancea za jeho názory na poriadok lásky a imigráciu.
- Vanceova podpora potratovej tabletky je morálne problematická pre katolíka.
- Vance sa snaží obhajovať tradičné katolícke hodnoty v politike.
Viceprezident USA JD Vance by mal tento týždeň navštíviť Vatikán a stretnúť sa s ministrom zahraničných vecí.
Tlačové informácie zverejnené 16. apríla priniesli skromné informácie o nadchádzajúcom kalendári viceprezidenta’s uvedením jeho cesty do Indie a Ríma.
Nóta neuvádzala presné dátumy, len to, že od 18. do 24. apríla bude so svojou rodinou cestovať do Talianska a Indie “od 18. do 24. apríla.”
Počas jednotlivých návštev bude “diskutovať o spoločných ekonomických a geopolitických prioritách s lídrami v každej krajine.”
V Taliansku a Mestskom štáte Vatikán sa Vance stretne s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a potom s vatikánskym’štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom. Vzhľadom na pápežovu rekonvalescenciu je nepravdepodobné, že by bolo avizované formálne stretnutie s pápežom Františkom; František však v posledných dňoch vystupuje oveľa verejnejšie, takže nemožno vylúčiť ani prekvapivé stretnutie.
O prípadnej účasti Vancea na niektorom z obradov Veľkého týždňa neboli uvedené žiadne podrobnosti.
V posledných týždňoch Bloomberg najprv informoval, že viceprezident bude v Ríme od 18. do 20. apríla, teda od Veľkého piatku do Veľkonočnej nedele, hoci to oficiálnymi kanálmi nebolo potvrdené.
Vance je katolík, ktorý konvertoval a prijal krst v auguste 2019 z rúk dominikánskeho kňaza v Cincinnati v štáte Ohio.
V rozhovore so svojím priateľom a autorom Rodom Dreherom Vance povedal: “Časom som sa presvedčil, že katolicizmus je pravdivý.”
Vance uviedol, že ho dojala sv. Augustína’Vyznania’a Božie mesto, čo ho podnietilo k rozhodnutiu prijať tohto svätca za svojho krstného patróna.
Najvýraznejší americký laický katolík sa od svojho uvedenia do úradu dostal do diskusie s katolíckymi biskupmi v USA a vo Vatikáne.
Začiatkom tohto roka pápež František vydal ostrý list, ktorý sa javí ako priama výčitka tak prezidentovi Donaldovi Trumpovi’v politike riešenia nelegálnej imigrácie, ako aj JD Vanceovi’v komentáre o “ordo amoris.”
František si vzal na mušku priamo Vancea ohľadom “ordo amoris” – katolíckeho učenia o hierarchii alebo poriadku lásky, ktorá sa začína u Boha, v rodine a napokon sa šíri do celého sveta – princípu, ktorý obhajovali a načrtli grécki filozofi a katolícki teológovia, ako napríklad sv. Augustín a Tomáš Akvinský.
ČÍTAJ: JD Vance obhajuje tradičné katolícke učenie o imigrácii, čím vyvoláva ľavicové pobúrenie
Odvoláva sa na “nekonečnú dôstojnosť” človeka, František akoby naznačoval, že na základe tejto dôstojnosti by mali byť všetci ľudia milovaní v rovnakej miere a rovnakým spôsobom, čím obhajoval svoju zásadu, že rovnaká dôstojnosť by mala byť princípom, na základe ktorého by sme mali mať široko tolerantnú imigračnú politiku. Napísal:
Kresťania veľmi dobre vedia, že len potvrdením nekonečnej dôstojnosti všetkých dosahuje naša vlastná identita ako osôb a spoločenstiev svoju zrelosť. Kresťanská láska nie je koncentrickým rozširovaním záujmov, ktoré sa postupne rozširujú na iné osoby a skupiny. Inými slovami: ľudská osoba nie je len relatívne expanzívne indivíduum s nejakými filantropickými citmi!"
Ľudská osoba je subjekt s dôstojnosťou, ktorý prostredníctvom konštitutívneho vzťahu ku všetkým, najmä k tým najchudobnejším, môže postupne dozrievať vo svojej identite a povolaní. Pravé ordo amoris ktoré treba podporovať, je to, čo objavujeme neustálym rozjímaním nad podobenstvom o “milosrdnom Samaritánovi” (porov. Lk 10, 25-37), teda rozjímaním o láske, ktorá buduje bratstvo otvorené všetkým bez výnimky.
Kým Vance obhajoval princíp mať lásku k rodine a blížnym pred širším spoločenstvom a svetom, František uviedol, že “starosť o osobnú, komunitnú alebo národnú identitu okrem týchto úvah ľahko zavádza ideologické kritérium, ktoré deformuje spoločenský život a vnucuje vôľu najsilnejšieho ako kritérium pravdy.”
Vyzdvihujúc diskusiu Vatikánu s Vancom, pápežov dôverník a životopisec Austen Ivereigh navrhol, aby sa Vance stretol s pápežom a dostal “trochu otcovského usmernenia o pravom poriadku lásky vo svetle Dobrého Samaritána.”
Rozhodnutie Trumpovej administratívy’o rozsiahlom znížení federálneho financovania tiež viedlo režim do konfliktu s americkými biskupmi. Vo svojom prejave na Medzinárodnom summite o náboženskej slobode v roku 2025 Vance vyjadril ľútosť: “Ako sa Amerika dostala do bodu, keď’posielame státisíce dolárov daňových poplatníkov do zahraničia mimovládnym organizáciám, ktoré sa venujú šíreniu ateizmu po celom svete?"”
Napriek tomu, že Vance’trumpovanie svojej katolíckej viery, jeho angažovanosť v niektorých aspektoch Trumpovho režimu sa stala z morálneho hľadiska problematickou.
Medzi ne patrí aj nedávne exekučný príkaz rozširujúci embryá ničiace oplodnenie in vitro (IVF), jeho odpor voči federálnemu zákazu interrupcií a jeho prinajmenšom tichá podpora nebezpečnej potratovej tabletky. V jednom znepokojujúcom prípade Vance priamo potvrdil svoju podporu prístupu k potratovej tabletke v Amerike.