WHO-810x500.jpg

Členské štáty WHO sa dohodli na návrhu "pandemickej zmluvy", ktorá by mohla byť prijatá v máji

40
Neutral
  • WHO dosiahla historickú dohodu o pandémii, posilňujúcu globálnu spoluprácu a bezpečnosť.
  • Nová zmluva môže viesť k nebezpečným zdravotníckym praktikám, ohrozujúcim životy.
  • WHO potvrdila suverenitu krajín, ale obavy z jej moci zostávajú.
  • Odchod krajín z WHO môže oslabiť účinnosť pandemickej dohody.

Zástupcovia členských štátov WHO sa dohodli na návrhu dohody o pandémii, o ktorej sa má hlasovať budúci mesiac.

“Národy sveta sa dnes v Ženeve zapísali do histórie,” povedal Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO, po tom, ako sa členské štáty v stredu dohodli na návrhu zmluvy o pandémii.

“Dosiahnutím konsenzu o pandemickej dohode nielenže zaviedli generačnú dohodu, ktorá má zvýšiť bezpečnosť sveta, ale tiež ukázali, že multilateralizmus je živý a zdravý a že v našom rozdelenom svete môžu národy stále spolupracovať, aby našli spoločný základ a spoločnú odpoveď na spoločné hrozby. Ďakujem členským štátom WHO a ich rokovacím tímom za ich prezieravosť, odhodlanie a neúnavnú prácu. Tešíme sa, že Svetové zdravotnícke zhromaždenie’dohodu zváži a - dúfame - prijme,” pokračoval vedúci predstaviteľ WHO.

Dohodu dosiahol Medzivládny vyjednávací orgán (INB), výbor zriadený WHO na rokovania o zmluve, po viac ako troch rokoch rokovaní.

Podľa tlačovej správy WHO’návrh základnej zmluvy o pandémii zahŕňa zriadenie “systému prístupu k patogénom a zdieľania výhod”, ktorý umožní výmenu údajov medzi vládami a farmaceutickými spoločnosťami zameranú na rýchly vývoj a dodávky “zdravotníckych produktov súvisiacich s pandémiou” počas pandémie. Týmito “zdravotníckymi výrobkami” by mohli byť nebezpečné injekcie mRNA, podobné tým, ktoré boli zavedené a uložené veľkej časti svetovej populácie počas krízy COVID-19.

WHO tvrdí, že “návrh potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc a stanovuje, že nič v návrhu dohody sa nesmie vykladať tak, že WHO má akúkoľvek právomoc usmerňovať, nariaďovať, meniť alebo predpisovať vnútroštátne zákony alebo politiky, alebo poverovať štáty, aby prijali konkrétne opatrenia, napríklad zakázali alebo prijali cestujúcich, zaviedli povinnosť očkovania alebo terapeutické či diagnostické opatrenia alebo zaviedli výluky.”

Zdá sa, že WHO reaguje na kritikov zmluvy, ktorí ju kritizovali ako prevzatie moci zo strany WHO. Dala by globálnej organizácii nekontrolovanú moc, kedykoľvek by vyhlásila, že nejaké zdravotné riziko je “pandémiou.”Nový návrh však ešte nebol zverejnený, čo znemožňuje jeho dôkladné posúdenie.

Generálny riaditeľ WHO Ghebreyesus sa zapojil do svojho typického šírenia strachu, keď vyhlásil: “Vírus je najhorší nepriateľ. (Môže) byť horší ako vojna.”

Čítajte: riaditeľ WHO Tedros vyzýva na ‘agresívnejší’ postup proti kritikom odstrelu COVID

Kým pandemická zmluva WHO a zmeny a doplnenia Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR) nepodarilo schváliť minulý rok, nová verzia dohody by mohla byť prijatá dvojtretinovou väčšinou na výročnom Svetovom zdravotníckom zhromaždení (19. - 27. mája 2025) budúci mesiac.

USA však neboli súčasťou rokovaní a dohoda pre ne nebude záväzná, keďže prezident Donald Trump po nástupe do funkcie na svoje druhé funkčné obdobie v januári 2025 krajinu z medzinárodnej organizácie stiahol. Argentínsky prezident Javier Milei vo februári oznámil, že jeho krajina po vzore Trumpa’tiež opustí WHO. Ak by WHO opustilo viac krajín, pandemická dohoda by mohla byť v praxi neúčinná, aj keby bola v máji schválená.