Anglikánske spoločenstvo vynakladá posledné úsilie na to, aby sa zachránilo pred schizmou z dôvodu homosexuality

655
Lucia Salomonová
Kultúra smrti

Presne pred 2 rokmi sa stretli hlavy anglikánskeho spoločenstva z 38 krajín, aby zahájili týždenné stretnutie v zdanlivo zúfalej snahe zabrániť tomu, aby sa tretie najväčšie kresťanské vyznanie rozdelilo v názore na homosexualitu.

V deň otvorenia uviedol duchovný vodca anglikánskeho spoločenstva, Justin Welby, arcibiskup z Canterbury, ktorý zvolal prímasov alebo starších arcibiskupov z každej národnej samosprávnej cirkvi do Anglicka na „zhromaždenie“, že mal malú nádej, že zosúladí protichodné strany na teologickej úrovni.

Zmierovanie neznamená vždy dohodu,“ povedal pre BBC. „Znamená to nájsť spôsoby, ako rozhodne nesúhlasiť.“ Aj keď niektoré cirkvi v rámci 85-miliónovej tradície idú svojimi „oddelenými cestami“, trval na tom, že budú stále „rodinou“.

Jeden vodca, ktorý povedal, že sa chystá odísť, je arcibiskup Stanley Ntagali, vedúci cirkvi v Ugande. 6. januára arcibiskup Ntagali vydal pastoračnú správu ugandskej cirkvi, v ktorej oznamuje, že „provinciálne zhromaždenie cirkvi v Ugande sa rozhodlo nezúčastniť sa na oficiálnych stretnutiach anglikánskeho spoločenstva až do obnovenia božského poriadku“.

Aby ho obnovil, anglikánske spoločenstvo musí súhlasiť s odsúdením a potrestaním episkopálnej cirkvi Spojených štátov, ktorá vysvätila za biskupa Geneho Robinsona, rozvedeného otca dvoch detí žijúceho v otvorenom homosexuálnom vzťahu z roku 2003.

Ak sa to nestane na začiatku, očakáva sa, že päť ďalších prímasov odíde spolu s Ugandou: z Kene, Nigérie, Južného Sudánu, Rwandy a Konga podľa jedného „seniorského zdroja C“, ktorý povedal pre noviny Guardian: „Bude to veľká dráma. Je to asi na 90% pravdepodobné, že šesť z nich odíde. Ak sa dostaneme cez utorok, bude dobre.

Medzitým osem zmenšujúcich sa, ale stále vplyvných cirkví sa usiluje o oficiálne prijatie homosexuality a „manželstva“ rovnakého pohlavia: zo Spojených štátov, Kanady, Južnej Afriky, Južnej Indie, Škótska, Walesu, Nového Zélandu a Brazílie.

S cieľom poskytnúť nejakú šancu na zmierenie, arcibiskup Welby usporiadal neformálne „zhromaždenie“, ktoré má predchádzať oficiálnemu „stretnutiu“ prímasov. Na ne pozval nielen prímasov, ale aj Foleyho Beacha, arcibiskupa anglikánskej cirkvi v Severnej Amerike, nesúhlasnú skupinu 112 000 amerických a kanadských anglikánov, ktorí sa v roku 2008 rozpadli z príslušných národných cirkví presne nad homosexuálnym problémom.

Welby dúfal, že tí, ktorí sa zúčastnia zhromaždenia, budú súhlasiť s tým, že všetci, ktorí sa považujú za súčasť anglikánskej tradície, môžu byť prinajmenšom priateľmi, ak nepríjmu spoločne spoločenstvo. Avšak mnohé časti anglikánskeho spoločenstva, ktoré uznávajú Welbyho ako svojho duchovného vodcu, už nekomunikujú.

Niektoré africké cirkvi sa považujú skôr za spoločné s ANC ako s episkopálnymi a kanadskými anglikánskymi cirkvami v USA. V Anglicku niektoré kanadské a episkopálne diecézy a niektoré farnosti nerozoznávajú kňazov ženy, nehovoriac o homosexuálnych kňazoch a homosexuálnych ženských kňazoch (viď realita zo Švédska - biskupka ktorá žije so svojou družkou - editor) a nebudú od nich akceptovať sv. prijímanie (resp. anglikánska alternatíva eucharistie - editor).

Rovnako ako severoamerickí anglikáni urobili pokroky s gay biskupmi a kňazmi pred 13 rokmi, napriek odporu zvyšku celosvetovej cirkvi našli spôsob, ako v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch vysväcovať ženy za kňazov napriek tomu, že ich spoluveriaci nad tým vyplakávali. Ale opozícia voči „kňazstvu žien“ bola obmedzená na anglo-katolíkov v anglikánskej cirkvi. Mnohí z nich sa rozišli, zatiaľ čo „nižšia cirkev“ alebo evanjelickí anglikáni, mlčali.

Teraz opozícia voči homosexualite prichádza hlavne zo strany anglikánov „nižšej cirkvi“, ktorí sa hneď nato odtrhli. Teraz sa niektoré nesúhlasné anglikánsko-katolícke skupiny z generácie predtým pripojili ku "nízkym" konzervatívcom v anglikánskej cirkvi arcibiskupa Beach-a v Severnej Amerike.

Keďže anglo-katolíci budu akceptovať sv. prijímanie od kňazov-žien patriacich k "nižšiemu" cirkevnému disidentu, ironicky modelujú druh spoločenskej rozmanitosti, ktorú by Welby rád videl v Canterbury.

Medzitým sa ANC spojil s africkými cirkvami, ktoré, hoci stále formálne v anglikánskom štýle, sú čoraz nespokojnejšie s anglikánskymi pozíciami nielen v otázke homosexuality, ale aj v otázke potratov, predmanželského sexu a rozvodov. Spoločne v roku 2008 vytvorili konferenciu Global Anglican Futures Conference (GAFCON), zdanlivo nesúhlasiac zvnútra, ale potenciálne poskytli zárodok pre oddelenú cirkev, vernú kresťanskému morálnemu učeniu.

Majú navrch. Ich cirkvi rastú, zatiaľ čo tie v USA, Veľkej Británii a Kanade sa zmenšujú. Niektoré africké cirkvi posielajú misionárov do Spojeného kráľovstva.