Bábkové divadlo na Rázcestí zareagovalo na situáciu nenásilným tichým protestom Biela stuha. Podporujú ich aj ďalšie umelecké súbory.
BANSKÁ BYSTRICA. Po tom, čo sa v lete prevalila kauza okolo nepodpísania grantu pre medzinárodný festival Štyri a dva dni tanca pre vás, ktorý na jeseň pripravovalo Divadlo Štúdio tanca z Banskej Bystrice , v problémoch sa ocitá ďalší umelecký súbor z tohto mesta. A scenár je veľmi podobný. Župan Marián Kotleba sa tento raz rozhodol nepodpísať projekt Bábkového divadla na Rázcestí s názvom Stop extrémizmu!
Grantovú dotáciu pritom divadlo získalo od Ministerstva zahraničných vecí v oblasti podpory ľudských práv. Na realizáciu projektu teda stačil iba podpis župana. Napriek tomu, že sa ho nedočkali, podľa umeleckého šéfa divadla Mariána Pecka projekt realizovať budú. Prvé predstavenie už odohrali na strednej škole v Lučenci a následná diskusia ukázala, že pre študentov je projekt prínosom.
Aby v ňom mohli pokračovať, vypísali na jeho podporu verejnú zbierku.
Riaditeľka Bábkového divadla na Rázcestí (BDNR) Iveta Škripková vysvetlila, že v rámci projektu mali na viacerých školách odohrať inscenáciu List čiernemu synovi, ktorá vznikla adaptáciou poviedky Ireny Brežnej. Ide o intímnu umeleckú spoveď bielej matky, ktorá porodí čierneho syna.
„Po predstavení mali vždy nasledovať semináre odborných lektorov z mimovládnej organizácie Amnesty International a diskusia so študentmi o problémoch xenofóbie a rasizmu,“ dodala Škripková s tým, že peniazmi zo zbierky by chceli pokryť predovšetkým náklady na dopravu do jednotlivých škôl v kraji.
Marián Pecko dodal, že zároveň by chceli otvoriť aj tému, či je systém pri prideľovaní grantov nastavený správne. Ak už raz o jeho pridelení rozhodne ministerstvo, je podľa neho na zváženie, či treba k jeho potvrdeniu ešte podpis samosprávneho kraja. Môže sa totiž stať, že podobné prípady aké sa stali dvom banskobystrickým umeleckým súborom, zďaleka nebudú posledné.
Tichý protest bielou stužkou
Iveta Škripková tiež informovala o tichom nenásilnom proteste Biela stuha, ktorým chcú bojovať za právo slobodne tvoriť. Protest má mať širšie súvislosti a už teraz nachádza podporu divadelníkov z viacerých kútov Slovenska.
„Od roku 1989 sa nestalo, aby vrcholný predstaviteľ kraja nepodpísal schválený projekt a takýmto spôsobom hrubo, nekompetentne a totalitne zasiahol do dramaturgického plánu divadla,“ dodala riaditeľka.
Bábkové divadlo na Rázcestí prišla na tlačovú konferenciu podporiť aj riaditeľka Divadla Štúdio tanca Zuzana Hájková a Alžbeta Lukáčová, dramaturgička Štátnej opery v Banskej Bystrici. „Spájaním sa chceme ukázať, že takéto praktiky nemajú v spoločnosti miesto a zďaleka sa to netýka iba divadelníkov. Verím projektu Bielej stužky aj preto, lebo som presvedčená, že na tom nie sme až tak zle, aby sme sa začali báť,“ konštatovala Zuzana Hájková s tým, že na viacerých miestach Slovenska bude tanečný súbor organizovať cyklus verejných diskusií, v ktorých sa chcú venovať téme umeleckej slobody, cenzúry, ale aj otázkam extrémizmu .
Ani pre Alžbetu Lukáčovú nie je súčasná situácia prijateľná: „Divadelníctvo potrebuje slobodu prejavu. Ak ju nemá, umenie nahradí lacná zábava.“
Kraju sa nepáči Amnesty International
Riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Uhrík zdôvodnil nepodpísanie projektu hlavne participáciou Amnesty International. „Táto mimovládna organizácia v minulosti opakovane obvinila Slovákov z rasizmu, xenofóbie a údajnej diskriminácie cigánov,“ konštatoval. Nepozdávala sa im však ani samotná inscenácia, kde je boj proti rasizmu prezentovaný podľa neho ako „boj proti bielym“.
Dodal, že politika do kultúry nepatrí a pôsobenie mimovládnych organizácií na školách označil z ich pohľadu za neprijateľné. „Okrem toho majú mimovládne organizácie v dotačnom systéme väčší priestor ako tradične orientované súbory. Považuje to za nespravodlivé. “