Investičný fond Hartenberg, do ktorého vložil český minister financií desiatky miliónov eur, kúpil centrá umelého oplodnenia Iscare.
BRATISLAVA. Český minister financií Andrej Babiš po čase znovu nakupoval na Slovensku. Druhý najbohatší Čech sa stal väčšinovým majiteľom bratislavskej a martinskej kliniky pre umelé oplodnenie, ktoré sú združené pod značkou Iscare.
Kliniky Babiš nekupoval cez svoju skupinu Agrofert, ale prostredníctvom investičného fondu Hartenberg, ktorý spravuje jeho osobné „úspory“. „Iscare je najväčšie centrum asistovanej reprodukcie na Slovensku, má dobrú reputáciu a najskúsenejší tím. Preto sme sa rozhodli pre tento nákup,“ povedal Jozef Janov, šéf fondu Hartenberg.
Akvizícia oboch tunajších kliník podľa Janova pohybovala na úrovni niekoľkýchmilionov eur. Podobným spôsobom Babiš pred niekoľkými mesiacmi ovládol i slovenských výrobcov výživových doplnkov Imunoglukan a Pleruan.
V Česku získal tamojšiu sieť kliník reprodukčnej medicíny, ktorá má svoje centrá v Prahe a v Brne. „Je to prirodzená expanzia našej českej siete na Slovensko,“ dodal Janov.
Denník SME požiadal o vyjadrenie aj Babiša, ale na zaslanú smsku nereagoval. Babišov manažér hovorí o kúpe slovenských kliník na umelé oplodnenie
Vyberá si stabilné firmy
Fond Hartenberg založil Babiš spolu s bývalým investičným riaditeľom Penty Janovom. Pri svojom vzniku mal pre investície k dispozícii 200 miliónov eur – menšiu časť do neho vložil sám Janov.
Cieľom fondu je nakupovať sľubné firmy v Poľsku, Česku či na Slovensku, a to v iných odvetviach, než v ktorých podniká Babišov potravinársko-chemický gigant Agrofert.
Podľa Janova má vždy ísť o dlhodobé projekty. „Vyberáme si stabilné firmy s predvídateľnými peňažnými tokmi, kde sa návratnosť investície pohybuje na úrovni desiatich a viac percent ročne,“ vysvetľuje.
Pre vstup na odvetvia umelého oplodnenia sa fond podľa Janova rozhodol i preto, že v ňom existuje veľký priestor na expanziu – zvlášť v prípade Slovenska. „Pripadá nám zvláštne, že celý slovenský trh umelého oplodnenia predstavuje len desatinu toho českého. Mnoho klientov využíva namiesto slovenských kliník radšej centrá v Českej republike, to budeme chcieť zmeniť,“ hovorí Janov.
Na slovenských kliníkách preto sľubuje investície do nových priestorov a služieb, ale aj ústretovejší prístup ku klientom. To by malo podľa neho prilákať viac klientov zo Slovenska i zo zahraničia.
„Dnes sme v situácii, že v Brne máme rezervované termíny na polroka dopredu, pričom slovenský Iscare má časť kapacity voľnej,“ dodáva.
Zároveň sa Janov chystá v slovenských zdravotných poisťovnich lobovať za to, aby zvýšili počet zákrokov, ktoré pri umelom oplodnení hradia za klientov.
„Chceme s poisťovňami jednať o tom, aby páry, ktoré majú problémy s počatím dieťaťa, výraznejšie podporovali, podobne ako je tomu v Česku,“ vysvetľuje.
Plánuje ďalšie nákupy
Slovenský Iscare zamestnáva tridsať ľudí – predovšetkým lekárov a zdravotnícky personál. Lekársky tím v Bratislave vedú Jozef Války a Michaela Grossová, martinský tím vedie Silvester Galo.
V dohľadnej dobe plánujú Babišovi investori v nákupoch v zdravotníctve pokračovať. Fond Hartenberg má už podľa Janova vyhliadnuté ďalšie kliniky a laboratória, ktoré sa venujú napríklad výskumu genetiky.
„Do konca roku chceme uzavrieť ďalšie dve až tri akvizície v zdravotníctve,“ dodáva.
Babiš kúpil slovenské kliniky na umelé oplodnenie
2,289