Chemický potrat je potrebné zakázať zákonom. Návrh podali Obyčajní ľudia

1,582
Kultúra života

Odborné štúdie dokázali, že potratová tabletka má pre ženu viacnásobné negatívne dôsledky

V utorok a stredu sa v parlamente debatovalo o umelých potratoch. Poslanci Erika Jurínová, Richard Vašečka a Branislav Škrípek (OĽANO) navrhli zakázať potrat tabletkami v potratovom zákone.

Na snímke Richard Vašečka za OĽaNO drží v ruke fotografiu 7 týždňového plodu

Taký potrat podľa dnes platnej legislatívy ani nie je legálny, hoci potratové tabletky sa vo veľkom predávajú cez internet. Pred rokom ich dokonca potichu zaregistroval Štátny úrad pre kontrolu liečiv. Na odpor verejnosti a tretieho sektora ministerstvo, že sa tak udialo v rozpore s medzinárodnými záväzkami, ktoré vyžadujú verejnú diskusiu. V odpovediach na interpelácie poslancov ministerka Zvolenská vysvetlila, že údajne SR tak musela urobiť na základe európskej legislatívy, hoci 10 štátov EÚ ich nemá registrované. Uznala, že ich zavedenie by bolo v rozpore s platnou potratovou legislatívou.

Krátko nato, začali propotratové organizácie cez Výbor pre rodovú rovnosť pri Úrade vlády SR žiadať, aby ministerstvo vyhláškou umožnilo chemické potraty tabletkami. Prijatie takej vyhlášky by však bolo protiústavné, nakoľko by bolo v priamom rozpore s vyššou právnou normou – potratovým zákonom, ktorý vyžaduje, aby zákrok prebehol v zdravotníckom zariadení. Tieto snahy sa iste budú opakovať a aby teda bolo zabránené protiústavnému stavu, navrhli poslanci výslovný zákaz chemických potratov.

V rozprave poslanec Vašečka odzbrojil oponentov, keď ukázal obrázok dieťaťa v 7. týždni po počatí, dokedy je legálne potratové tabletky predpísať. Dieťa v tomto štádiu má ľudskú podobu, vyvinutý základ všetkých orgánov, diferencované prsty na rukách a nohách, dokonca i tvár. Tabletka je však zaregistrovaná aj na použitie po 3. mesiaci tehotenstva, keď sa potraty zo zdravotných dôvodov financujú zo zdravotnej poisťovne. Ide o cca. 1000 potratov ročne, na ktoré prispievajú všetci občania.

Martin Poliačik zo SaS strašil poslancov, žeby sa tým zakázali aj tabletky po. Faktom je, že nielen tabletky po, ale aj každá hormonálna antikoncepcia a vnútromaternicové teliesko môžu zabiť týždňové embryo tým, že mu znemožnia uhniezdiť sa v maternici. Medzinárodná federácia gynekológov (FIGO) a antikoncepčný priemysel si však zadefinovali, že tehotenstvo začína od uhniezdenia v maternici a na základe toho tvrdia, že tieto antikoncepčné prostriedky nespôsobujú potrat.

Centrum pre bioetickú reformu (CBR) poslalo všetkým poslancom prehľad štúdií, ktoré vyvracajú stokrát opakovanú lož, že potrat tabletkou je šetrnejší ako chirurgický potrat. Podľa Jany Tutkovej z CBR referál Európskej komisie (čím sa potratové tabletky registrovali v EÚ) z roku 2007 nebral do úvahy najnovšie megaštúdie, ktoré potvrdzujú väčšiu rizikovost chemických potratov.

Fínska štúdia (2009) na 42 500 ženách ukázala, že potrat tabletkou má 4-násobne viac negatívnych dôsledkov. V austrálskej štúdii na 7000 ženách potrat tabletkou mal 2-násobne vyššiu mieru vykrvácania a 3-násobne vyššiu mieru infekcie ako chirurgický potrat. Navyše úmrtnosť pri potrate tabletkou je 10-násobne vyššia ako úmrtnosť pri chirurgickom potrate. Podľa štúdie tímu Dr Spitza na 2015 ženách, o ktorú sa opieralo FDA pri schvaľovaní tabletky v USA, 8-23% žien (podľa odstupu času až do 63. dňa) muselo ešte podstúpiť chirurgický potrat, lebo efektívnosť tabletky sa znižovala.

Smer sa zdržal hlasovania o návrhu a zmietol tak iniciatívu zo stola.