MŠ SR reguje na bilbord: Rešpektujeme nezastupitelnú úlohu rodiny vo veciach sexuálnej výchovy.

2,274
Kultúra života

ŽILINA. Svetová zdravotnícka organizácia vydala metodické pokyny pre sexuálnu výchovu v Európe pre deti od 0 do 4 rokov. Na túto skutočnosť upozorňujú bilbordy. Masívna antikampaň, ktorej objednávateľ je doposiaľ neznámy, vyvolala očakávanú vlnu odporu najmä zo strany rodičov.
 

O zmenách rozhoduje ministerstvo

Budeme podľa pokynov postupovať aj na Slovensku? „Pokiaľ bude niečo zakomponované v štátnom vzdelávacom programe, tak sa to premietne aj do školských vzdelávacích programov jednotlivých škôl,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba.

V platnom ŠVP pre predškolské vzdelávanie nie je problematika sexuálnej výchovy zaradená. Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák uviedol, že deti sa dnes primeraným spôsobom oboznamujú s ľudským telom, osobnou hygienou, starostlivosťou o zdravie, rodovými rozdielmi, starostlivosťou o dieťa či rodinnými vzťahmi. „Tieto témy majú MŠ zahrnuté v učebných osnovách a na ich realizáciu využívajú okrem iných prostriedkov najmä vhodné literárne a hudobné diela - riekanky, veršovanky, básničky, rozprávky, piesne atď. MŠ plne rešpektujú nezastupiteľnú úlohu rodiny vo veciach sexuálnej výchovy, objasnil.

Potvrdil, že ministerstvo neuvažuje o zmene obsahu vzdelávania v materských školách vo veci sexuálnej výchovy.
 

Čo na to psychológ?

Podľa detskej psychologičky a riaditeľky Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva Žilina Jany Dejovej Hánovej je sexualita prirodzený pud každého jedinca, v každom veku má však rôzne podoby. „V útlom detstve, v období dojčaťa a batoľaťa, má skôr charakter citovej väzby medzi dieťaťom a rodičom.“

Povedomie sexuálnej odlišnosti nastupuje podľa psychologičky vo veku 2 - 3 roky, kedy dochádza k pohlavnej identifikácii. Deti spájajú s rolami ženy a muža určité kultúrne podmienené činnosti, ale vnímajú aj fyzické rozdiely. Vtedy prichádzajú často otázky typu: kto a či má „pipíka“ a podobne. „Dôležité je, aby to rodič otvorene a veku primerane dieťaťu vysvetlil – určite nie je na mieste tabu a vzbudzovanie pocitov viny u dieťaťa, ale ani odmietanie hľadania „malých“ klamstiev pri odpovedaní. V tomto období sa deti začnú aj fyzicky objavovať, rozhodne ich to nemusíme učiť,“ dodáva Jana Dejová Hánová.

Pomáhať pochopiť malým deťom veci ohľadne sexuality je dobré odvtedy, ako sa začnú na to pýtať.

Čitateľ Dušan zo Žiliny napísal, že jeho 7-ročný syn mu po zhliadnutí bilbordu položil otázku, čo je masturbácia. Ako dieťaťu odpovedať? „Na otázky okolo sexuality je potrebné odpovedať pravdivo, veku primerane a pokojne. Rodič má odovzdať posolstvo, že sexualita je prirodzenou súčasťou života, podporovať prirodzenú zvedavosť, poskytovať presné informácie a modelovať postoj, pokiaľ ide o sexualitu,“ uzatvára psychologička.
 

O bilbordoch rozhodnú tento mesiac

Slogan, ktorý varuje pred sexuálnou výchovou škôlkarov, preveruje Rada pre reklamu (RPR). „Dostali sme viacero sťažností. Budeme posudzovať, do akej miery táto reklama porušuje alebo neporušuje kódex,“ informovala nás riaditeľka RPR Eva Rajčáková. Rada nemá informáciu, kto si bilbord objednal a v najbližších dňoch to budú zisťovať. Ak komisia rady zistí, že sťažnosť bola opodstatnená, môže nariadiť bilbord upraviť alebo úplne stiahnuť. Rozhodovať o tom bude 20. marca.

Mesto bilbord nestiahne. „Mesto za obsah na bilborde nezodpovedá, bez ohľadu na to, či je umiestnený na súkromnom alebo mestskom pozemku. Mesto Žilina za minulý rok neuzavrelo žiadnu nájomnú zmluvu na umiestnenie reklamného zariadenia na svojich nehnuteľnostiach,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba. Naše otázky boli zatiaľ prvým podnetom, ktoré mesto, čo sa týka predmetného bilbordu, dostalo. Mesto takisto nemá informáciu o objednávateľovi reklamy.
 

Veronika Cvinčeková