Manžel sa súdi, aby ukončil život tehotnej ženy na prístrojoch

2,202
Kultúra života

FORT WORTH , USA – Manžel tehotnej ženy z Texasu, ktorú proti jeho želaniu, udržiavajú pri živote prístroje, dnes podal žalobu, aby prístroje odpojili - krok, ktorým by zabili ich nenarodené dieťa. Zatiaľ, čo pro-potratoví aktivisti žalujú v jeho mene štát Texas, pro-life aktivisti konali v nedeľu vigíliu (video) pred Nemocnicou Johna Petra Smitha (JPS), kde sú matka s dieťaťom pacientami.

Marlise Munozová, ktorá 26. novembra utrpela doma srdcový záchvat ostáva napojená na prístroje vďaka texaskému štátnemu zákonu zakazujúcemu nemocniciam a doktorom odpojiť tehotné ženy od život udržiavajúcich prístrojov predtým, ako je dieťa schopné pôrodu. Zákon je platný aj keď pacient podpísal príkaz neoživovať ako súčasť svojho predoperačného vyjadrenie vôle.

Ale jej manžel Erik argumentuje, že zákon by sa nemal uplatňovať pre jeho ženu, pretože mu doktori povedali, že je „mozgovo mŕtva.“ Nemocnica však opakovane odmietla potvrdiť, že by to tak bolo, uviedla iba, že je „tehotná a vo vážnom stave.“

„Marlise Munozová je mŕtva a dala jasné inštrukcie manželovi a rodine - Marlise nemala ostať pripojená na žiadnom type prístroja ‚umelo udržiavajúcom život‘, ventilátoroch a podobne,“ uviedli Erikovi právnici Heather King a Jessica Hall Janicek v písomnnom podaní obžaloby. „Nie je žiaden dôvod, aby nemocnici JPS malo byť dovolené pokračovať v liečbe mŕtveho tela Marlise Munozovej a súd by mal nariadiť nemocnici JPS, aby ju prerušila.“

Hovorkyňa nemocnice JPS Jill Labbeová uviedla, že zákon je jasný v tom, že život Marilisinho dieťaťa má prednosť pred Erikovými želaniami.„Nemocnica JPS má povinosť správať sa spoločensky zodpovedne, pokiaľ sa stará o zabezpečenie citlivej a kvalitnej starostlivosti o našich pacientov,“ povedala Labbeová pre agentúru AFP. „V každom prípade bude nemocnica JPS postupovať podľa zákona, ktorý platí pre zdravotnú starostlivosť v štáte Texas. Štátny zákon hovorí, že umelé udržiavanie života nemôže byť odmietnuté alebo prerušené v prípade tehotnej pacientky.“

Podľa zákona musí byť Marlise udržiavaná pri živote, až kým nebude jej dieťatko dostatočne vyvinuté, aby prežilo mimo maternice. V tom bode môže byť dieťa porodené cisárskym rezom a Marlisin manžel Erik ju bude môcť nechať odpojiť od prístrojov, ak tak bude chcieť.

Známa skupina obhajujúca potraty NARAL Pro-Choice America sa zapojila do tejto roztržky, keď vytvorila petíciu adresovanú štátnemu porokurátorovi v Erikovom mene, kde sa čiastočne píše i toto: „Rodina Munozovcov si zaslúži viac - a to je na najvyššom štátnom prokurátorovi Gregovi Abbottovi, aby dokázal, že štát Texas rešpektuje ich želania a súkromie.“

Petícia požaduje, aby štát Texas „zanechal ťažké, osobné rozhodnutia v rukách rodín a podporuje rozhodnutie rodiny Munozovcov odpojiť Marlisu od prístrojov.“

Medzičasom konali pred nemocnicou pro-life aktivisti vigíliu na podporu dieťatka Munozovcov.

„Musíme zachrániť toto dieťatko. Je to človek s ústavou garantovanou ochranou,“ povedal pastor Stephen Brode, ktorý modlitbovú vigíliu pred nemocnicou v nedeľu viedol. „Je tu náhrada za túto rodinu. Sú rodiny, ktoré sú ochotné zobrať si dieťa a zabezpečiť pre neho bezpečné miesto. Keď robíme chybu, mali by sme ju robiť na tejto strane života.“

„Cítime obrovský súcit pre rodinu Marlisy Munozovej a jej nenarodené dieťatko,“ povedal Troy Newman z organizácie Operácia Záchrana (Operation Rescue) vo vyjadrení pred modlitbovou vigíliou. „Nikto by iste nechcel byť v takejto ťažkej a tragickej situácii. Marlise chcela toto dieťa, a kým je živá šanca, že by ono alebo ona mohli byť zachránení, podporujeme nemocnicu Johna Petra Smitha v ich rozhodnutí posluchnúť zákon a ochrániť život tohoto dieťatka.“

Joe Pojman, výkonný riaditeľ Texaskej aliancie za život, povedal pre LifeSiteNews, že prípad „zvýrazňuje základný princíp, že zatiaľ čo v drvivej väčšine prípadov by mal zodpovedný lekár a nemocnica konať podľa želania rodiny, v situáciách, kedy je pacient neschopný reagovať, sú také prípady, kedy lekár alebo nemocnice nie sú právne alebo morálne viazané nasledovať želania rodiny, ak to nie je v najlepšom záujme pacienta.“

Pojman dodáva, „Tu je prípad, kde rodina zjavne chce, aby nemocnica a zodpovedný lekár nepoužil alebo prerušil zariadenia udržiavajúce túto ženu pri živote, a my si nemyslíme, že by zákon vyžadoval, aby nemocnica alebo lekár konali podľa ich želania, pretože tu je druhý pacient, to nenarodené dieťatko, ktorého život má byť ochránený.“