Putinov poradca obvinil USA z vyzbrojovania ukrajinských "vzbúrencov"

1,266
Kultúra smrti

"Existuje informácia, že sa v priestoroch americkej ambasády vykonáva výcvik bojovníkov, že ich vyzbrojujú," povedal Glazjev

Poradca prezidenta Vladimira Putina zodpovedný za vzťahy s Ukrajinou obvinil Spojené štáty, že vyzbrojujú ukrajinských "vzbúrencov" a vyzval vládu v Kyjeve, aby každý pokus o prevrat potlačila. Informovala o tom agentúra Reuters.

Sergej Glazjev verejne obvinil Američanov, že prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Kyjeve finančne a materiálne podporujú ukrajinskú opozíciu a vyslovil varovanie, že Rusko by mohlo v záujme udržania poriadku u svojho bývalého sovietskeho suseda zasiahnuť.

"Existuje informácia, že sa v priestoroch americkej ambasády vykonáva výcvik bojovníkov, že ich vyzbrojujú," povedal Glazjev a kyjevské veľvyslanectvo USA odmietlo jeho slová komentovať.

Po otázke denníka Kommersant Ukrajina, či by Rusko uvažovalo o "aktívnej intervencii", ak by sa kríza na Ukrajine prehĺbila, si Glazjev pomohol budapeštianskym memorandom z roku 1994. Pripomenul, že na základe tohto dokumentu sú Rusko a Spojené štáty garantmi suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny... a ak vzniknú konfliktné situácie takéhoto charakteru, sú povinní zasiahnuť.

"To, čo teraz robia Američania, že jednostranne a hrubo zasahujú do vnútorných záležitostí Ukrajiny, je jednoznačným porušením uvedenej dohody. Dohoda hovorí o spoločných zárukách a spoločnom postupe," dodal Putinov poradca, ale nespresnil, ako konkrétne by si ruskú intervenciu predstavoval.

Glazjev svoje typicky konfrontačné poznámky vyslovil v predvečer predpokladaného stretnutia ukrajinského prezidenta Janukovyča so šéfom Kremľa na piatkovom otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Soči.

Ukrajina uzavrela kauzu výziev opozície na prevrat, aktuálny je Krym

Výzva na zvrhnutie mocenských orgánov sa začalo vlani v decembri, a to v súvislosti s vyhláseniami viacerých politikov a ich výzvami na násilné zosadenie vlády.  Líder opozičnej strany Vlasť Arsenij Jaceňuk neskôr informoval, že v tejto kauze podozrievali jeho, ako aj lídra strany Sloboda Oleha Ťahnyboka, poslanca za stranu Vlasť Oleksandra Turčinova a ďaľších osem osôb.

SBU, začala vyšetrovať podozrenie zo spáchania trestného činu pokusu o narušenie územnej celistvosti Ukrajiny, ktorej sa podľa predkladateľa, poslanca strany Vlasť Ivana Stojka, dopustili poslanci krymského parlamentu za vládnu Stranu regiónov, keď žiadali od Ruska, aby zasiahlo do vývoja na Ukrajine a ochránilo autonómny štatút Krymskej republiky a práva jej občanov.

S nedávným prijatím zákona o amnestií bolo vyšetrovanie zastavené, kde sa nepodarilo zistiť osoby, ktoré by spáchali tento trestný čin z pokusu o narušenie územnej celistvosti Ukrajiny.

Krymská republika je autonómna republika, ktorá je súčasťou Ukrajiny a nachádza sa na Krymskom polostrove. Republika vznikla 12. februára 1991 ešte ako súčasť Ukrajinskej SSR. Na Kryme, obývanom prevažne Rusmi, existovali pri rozpade ZSSR silné tendencie k znovupripojeniu k Rusku. Autonómia tak bola kompromisom, ktorý dovolil Krym udržať ako súčasť Ukrajiny. Krym bol k Ukrajine pripojený v roku 1954.