KANADA, Ottawa, jún 2010 (LifeSiteNews.com) – Tajomné filmy čarodejov, pochmúrnych postáv a sveta temna boli pre kinematografiu vždy atraktívne. V súčasnosti letí populárna sága Súmrak, ktorej tretie pokračovanie nesie názov Zatmenie. Jej úspech analyzuje vo svojej najnovšej knihe kanadský spisovateľ Michael O'Brien. Podľa neho upírie romány nebezpečne prekrúcajú zlo na dobro a môžu mať aj démonické pozadie.
Spisovateľ vyhlásil, že, „séria Súmrak, Harry Potter či Temné hmoty Phillipa Pullmana sú bezprecedentné kultúrne fenomény. Zvažujúc vzťah ku zlu sa pri sledovaní týchto filmov kĺžeme po veľmi tenkom ľade."
„Je načase, aby sa ľudia na Západe prebudili a uvedomili si, že sa nachádzame uprostred kultúrnej revolúcie, ktorá významným spôsobom pretvára naše chápanie reality. Darí sa jej to využívaním hojného množstva zmyselnosti, ktorá stimuluje predstavivosť úplne nesprávnym smerom.“
Vo svojej knihe O'Brien poukazuje na obrovský úspech, ktorý trilógia Súmrak zožala – predalo sa viac ako 85 miliónov kópií, ktoré preložili do 38-mich jazykov. A to aj napriek skutočnosti, že „ide o zle napísané tínedžerské romány. Miešajú sa v nich rôzne emócie - najmä nadprirodzená hrôza a búrlivosť hormónov, ktoré ovplyvňujú stredoškolské vzťahy medzi dievčatami a chlapcami,“ píše O'Brien.
Pokúša sa vysvetliť„ako si tento skresľujúci a plytký námet dokázal získať takú veľkú celosvetovú sledovanosť.“ Naznačuje, že koreňom úspechu je vzbudzovanie romantickej fantázie, nabitej silnou stimuláciou zmyslov.
„V ságe Súmrak sú hlavnými postavami veľmi atraktívni mladí ľudia. Napríklad Bella popisuje Edwarda ako 'neznesiteľne krásneho muža, ktorý bude navždy vyzerať na sedemnásť‛.“ V doteraz vydaných filmoch je Edward stvárnený ’narkoticky krásnym‛ Robertom Pattinsonom, ako sa vyjadrila istá reportérka. Príťažlivá tvár Edwardovho rivala Jacoba Blacka ladí s jeho obnaženou svalnatou hruďou, podobne pôsobia ostatní členovia vlkolačej svorky. Bella, ktorú stvárňuje herečka Kristen Stewart, je tiež atraktívna (aj keď nie až tak, ako jej upírí priatelia). A Volturioví sú ako exotický klan neobyčajne bledých modelov.
„Fyzická krása je tmel, ktorý drží celý banálny príbeh pohromade," píše O'Brien. „Ak by niekto zaclonil krasu a odrátal horor z tých štyroch románov, ... stali by sa len myseľ otupujúcimi Harlequin románmi pre veľmi nezrelé dospievajúce dievčatá.“
O'Brien, ktoreho kniha sa týka ság Súmrak aj Harry Potter, píše „o sexuálnej príťažlivosti a pôsobení na romantické pocity v kombinácii s lákavým tajomstvom, zastierajúcim skutočnú hrôzu v príbehu“. Interpretuje ich ako „degradáciu obrazu a podoby Boha v človeku a ako falošnú domnienku, podľa ktorej konzumácia zdroja životnej sily - krvi - inej ľudskej bytosti, prepožičiava život.“
Citovaním E. Michaela Jonesa na túto tému O'Brien konštatuje, že vampirizmus je anti-téza kresťanstva. „Obaja – Kristus aj Dracula sa zaoberajú krvou a večným životom... No zatiaľ čo Kristus prelial svoju krv, aby jeho nasledovníci mohli mať večný život, Dracula prelieva krv jeho nasledovníkov, aby mohol večne žiť on sám.“
O'Brien chce poukázať aj na pochybné okolnosti vzniku týchto diel. Okrem dôkazov v knihách poukazuje na Meyerovej vlastné vysvetlenie inšpirácie pre svoje romány. Meyerová povedala, že hlavné postavy prijala vo sne; boli „doslova hlasmi v mojej hlave“, keď písala romány.
Kritik tiež cituje autora Steva Wohlberga, ktorý vykreslil desivé podobnosti medzi inšpiráciou Rowlingovej Potterom a Meyerovej Súmrakom. Obe začali neobvyklým snom. „Charakter Harryho Pottera jednoducho vyskočil v mojej hlave, úplne sformovaný,“ spomínala Rowlingová v roku 2001. „Keď sa teraz obzriem, bolo to celé dosť strašidelné!“ Pre zvedavé médiá tiež uviedla, že knihy Harryho Pottera „sa napísali takmer samé.“
Wohlberg píše: „Keď tie fascinujúce príbehy prvýkrát prepukli v mozgoch týchto dvoch žien, ani jedna z nich nebola uznávanou spisovateľkou. Obe boli nováčikmi. Neboli bohaté. Teraz sú hneď niekoľkonásobnými milionárkami. Ich skúsenosti sú podobné, so spoločným súvislosťami. Ich romány sú presiaknuté okultizmom. Na základe toho je vhodné sa pýtať: Je za týmito zjaveniami nadprirodzený zdroj? Ak áno, čo je to?“
O'Brien cituje Meyerovú ako kľúč k odpovedi. „Po svojom nečakanom vzostupe slávy neskôr priznala: ’Po tom, čo som dokončila Súmrak, mala som sen, že Edward prišiel ku mne na návštevu. Uvedomila som si, že ja som to zle pochopila - on pil ľudskú krv ako každý iný upír. Nemohol žiť len z krvi zvierat, ako som napísala. Rozprávali sme sa o tom a on pôsobil príšerne.“
O'Brien dospel k záveru, že duchovný odkaz ságy Súmrak hovorí nasledovné:
„Budete ako bohovia. Premôžete smrť podľa vami stanovených podmienok. Budete pánmi nad smrťou. Dobro a zlo nie sú nevyhnutne tým, čo západná civilizácia až doteraz „dobrom a zlom“ označuje. Vy budete definovať význam symbolov, morálky a ľudskej identity. A to všetko je zhrnuté v hlavnom posolstve: Pokiaľ si „v podstate dobrý človek“, obraz a podoba Boha v Tebe môže byť aj obrazom a podobou boha, ktorý má satanské vlastnosti."
„Týmto spôsobom, akoby plávením sa na obrovskej tsunami omamných vízii a emócii, je obraz nadprirodzeného zla transformovaný do obrazu nadprirodzeného dobra.“
John-Henry Westen