URÁŽKA zo strany Ministerstva zahraničných vecí UK- Pápež má OTVORIŤ POTRATOVÚ KLINIKU?!

1,332
Kultúra smrti

Rím – V internom vyhlásení, ktoré Ministerstvo zahraničných vecí v rozpakoch odvolalo, funkcionári ľavicovej vlády navrhli „ideálnu“ pápežskú návštevu – otvorenie potratovej kliniky a účasť na svadbe homosexuálov. Dokument navrhol aj to, aby pápež založil novú značku kondómov – s názvom „Pápež Benedikt“.

Napriek oficiálnym ospravedlneniam katolícki vodcovia a komentátori dokumentu reagovali rozhnevane. Vyjadrili sa, že dokument presne vyjadruje postoj ľavicovej vlády voči kresťanstvu , a obzvlášť voči katolicizmu.

Podľa vyhlásenia Ministerstva zahraničných vecí bol dokument spracovaný skupinou „mladých pomocníkov“, ktorí mali za úlohu navrhnúť nápady na pápežovu návštevu v septembri. Hovorca povedal: „je jasné, že to je nerozumný návrh a v žiadnom prípade nereprezentuje názory ani postoje britskej vlády alebo Ministerstva zahraničných vecí. Mnoho nápadov v dokumente je jednoznačne neuvážených, naivných a neúctivých.“

„Osoba za to zodpovedná bola preradená na inú pozíciu. Bolo jej povedané ústne i písomne, že urobila vážnu chybu v úsudku. Ona toto vysvetlenie prijala. Ministerstvo ľutuje tento incident a hlboko ľutuje pohoršenie, ktoré sa vyvolalo.“

Internetové spravodajstvo Daily Paragraph cituje jedného z úradníkov: „hneď, ako sa o tom dospelí dozvedeli, bola dotyčná osoba predvolaná a zosadená.“ Škótsky tajomník Jim Murphy, poslanec zodpovedný za plánovanie a prípravu návštevy, a zároveň katolík, povedal: návrhy boli „úplne opovrhujúce a podlé“. „Sú urážajúce, je to hanba. Myslím, že sa môžem vyjadriť v mene celej Británie: chceme sa jeho Svätosti Pápežovi ospravedlniť,“ povedal.

Tajomník zahraničných vecí David Miliband bol „zdesený“ a nazval to „kolosálnou chybou v úsudku.“ Britský ambasádor vo Vatikáne Francis Campbell ponúkol ospravedlnenie prednostným úradníkom Svätej Stolice.

Biskup Malcolm McMahon z nottinghamskej diecézy povedal médiám, že bol návrhmi ochromený a nazval to prípadom „desivých manierov.“ „Nepozvete predsa niekoho do svojej krajiny, aby ste ho potom takto znevážili. Je podivné a hanebné predpokladať, že hociktoré zdaných nápadov sú vhodné pre pápeža.“

McMahom dúfa, že návrhy boli mienené ako „vtip“ a doplnil, že katolíci určite nebudú veľmi nahnevaní, veď si už museli zvyknúť, že tlač o nich píše hanlivo.“

Komentátori obidvoch strán Kanálu však neprepustia vládu len tak ľahko. Nazývajú dokument indikáciou ideologickej angažovanosti britskej politiky v modernom sekulárnom protikatolicizme.

Damian Thompson – redaktor katolíckych novín Catholic Herald aredaktor blogu Daily Telegraph - položil katolíckym biskupom Anglicka a Waleska rečnícku otázku: „Čo ste čakali?“ Aj keď bol dokument popretý Ministerstvom zahraničných vecí, určite odzrkadľuje postoje Brownovej vlády ako i jeho „politicky korektných zamestnancov“ voči katolicizmu.

„Tak už konečne chápete aký druh falošných, lacných a ignorantských predsudkov kvitne pod touto vládou a jej úradníkmi – veľkoplošní sekularisti, pre ktorých je rímsko-katolícka cirkev pri najlepšom zastaralá bezvýznamnosť a pri najhoršom zvrátený vtip?“

Gerald Warner, dlhodobý člen konzervatívnej strany a súčasný komentátor pre Telegraph sa pýta, prečo zodpovední úradníci neboli prepustení. Poukazuje na to, že v„politicky korektnej, ultra-sensitívnej“ Británii Gordona Browna platí - „zaves si krížik do práce a prepustia ťa; hrubo urážaj pápeža a budeš preradený na inú pozíciu.“

„Zlyhanie ukončiť pracovnú zmluvu úradníka“, povedal, „je vzdorné gesto opovrhovať kresťanstvom. Ak by ten lotrovský dokument urážal Islam, etnické minority alebo homosexuálov, vinník by sa nemal o čo oprieť.“

Warner nazval Ministerstvo zahraničných vecí „úradom, ktorý zdivel“ a povedal, že jeho panovačná sekulárna mentalita je výsledkom „čiernej legendy pápežstva“ vymyslenej v16. storočí klamlivými elizabetánskymi lekármi.“

Naivnosť anti-katolíckej povesti, ktorá bola voľakedy len anglickým predsudkom, teraz zotrváva v agende sekularistov. To je hlavná pointa tohto dokumentu – cez nepriamy priestupok, kde je však myslenie odhalené.“

Diana Alfieri napísala pre taliansky denník II Giornale, že návrh naznačuje „vážne problémy“ v zahraničných veciach, ktoré takmer spôsobili diplomatický incident a necháva britskej vláde len málo času na „odčinenie škody, ktorá je veľká.“ Chyba bola „najväčšia – čo sa týka povesti v celej histórii britského Ministerstva zahraničných vecí.“

„Dokument naznačuje, že 5 mesiacov pred jeho návštevou Británie, je pápež predmetom výsmechu.“

Podľa Marca Tosattiho (z denníka La Stampa), „to nepomáha zlepšiť existujúcu proti-pápežskú atmosféru, ktorú sa niektoré sektory snažia živiť.“

Hovorca Vatikánu Federico Lombardi popiera chýr medzi britskými médiami, že Vatikán zvažoval zrušenie návštevy. Povedal, že “prípad je uzavretý” a nebude mať “absolútne” žiaden vplyv na návštevu pápeža.