Záborská: Lajčák asi nevie, ako pracuje Európsky parlament

1,677
Neutral

 

 
Minister skritizoval slovenských europoslancov za to, že sa nezúčastnili na rokovaní o Benešových dekrétoch.
 
BRATISLAVA. Europoslankyňa Anna Záborská (KDH) kritizovala ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka pre jeho vyjadrenia na adresu slovenských europoslancov.
 
Šéf slovenskej diplomacie v stredu po rokovaní vlády vyjadril svoje sklamanie z toho, že na rokovaní petičného výboru europarlamentu o Benešových dekrétoch sa nezúčastnil ani jeden z trinástich slovenských europoslancov.
 
"Prekvapuje ma, že minister zahraničných vecí nerozumie spôsobu práce v Európskom parlamente. Povinnosťou každého poslanca je v prvom rade účasť na práci výborov, v ktorých je členom,“ reaguje Záborská.
 
Zasadnutie petičného výboru sa podľa nej konalo v rovnakom čase, ako zasadnutia ostatných výborov.
 
„Napríklad ja som sa musela zúčastniť na hlasovaní v dvoch ďalších výboroch. Toto je práca, pre ktorú mi občania dali mandát, nie silácke reči v diskusiách o minulosti," bráni sa europoslankyňa.
 
Pripomenula tiež, že podľa vlastných slov ministra Lajčáka sú Benešove dekréty uzavretou témou.
 
Europarlament po iniciatíve maďarských europoslancov opäť otvára otázku Benešových dekrétov. Slovensko bude musieť vysvetľovať okolnosti prijatia deklarácie o nemennosti Benešových dekrétov z roku 2007.
 
Národná rada SR vtedy konštatovala, že Benešove dekréty, ktoré po druhej svetovej vojne obmedzili občianske a majetkové práva maďarskej a nemeckej menšiny, sú nedotknuteľné.
 
Parlament vo svojom uznesení, za ktoré hlasovali všetci koaliční i opoziční poslanci s výnimkou Strany maďarskej koalície (SMK), odmieta pokusy o spochybňovanie povojnových dekrétov. Právne a majetkové vzťahy, ktoré vznikli ich následkom, vyhlásil za nedotknuteľné.