Linyi, Šan-tung, 17. júna, 2011 (LifeSiteNews.com) – „Viac ako dve hodiny bili a týrali mňa a môjho manžela, Chena Guangchenga,“ píše Yuan Weijingová, manželka nevidiaceho čínskeho pro-life aktivistu za ľudské práva, Chena Guangchenga, v dnes zverejnenom znepokojujúcom liste.
„S mojím manželom sme boli vážne zranení, ešte aj so zákazom odísť z domu po lekársku pomoc,“ pokračovala: „Viac ako desať mužov ma úplne celú zakrylo dekou a kopalo do rebier a do celého tela.“
Chen získal medzinárodnú povesť pre svoje odvážne snahy o systematické odhalenie a ukončenie tvrdej čínskej politiky jedného dieťaťa. Minulý rok v októbri bol prepustený po štyroch rokoch väzenia za svoj aktivizmus, kde bol opakovane bitý a týraný.
No čínske orgány odvtedy neprestali a uvrhli Chena do domáceho väzenia s 24-hodinovým dohľadom. Týranie opísané v Yuaninom liste sa stalo údajne vo februári po tom, ako sa páru podarilo prepašovať von a uverejniť video záber interiéru ich domu, zachytávajúci podmienky domáceho väzenia.
„Videla som viac ako desať mužov, ktorí obklopovali Chena Guangchenga a týrali ho,“ píše jeho žena. „Niektorí z nich silne vykrútili jeho ruky, zatiaľ čo ostatní tlačili jeho hlavu dole a priliehavo zdvíhali jeho golier.“
„Moja ľavá kosť pod obočím a jedno z mojich ľavých dolných rebier sú asi zlomené. Stratila som zrak na ľavom oku na dobu 5-6 dní pre modrinu, krv v bielku oka a opuch. Dokonca dodnes nemôžem stále rovno stáť a počas dýchania trpím bolesťou.“
Yuanin list taktiež uvádza, že polícia zapečatila ich okná kovovými plechmi, skonfiškovali ich počítač a knihy, odcudzili Chenovu slepeckú palicu a vzali hračky patriace ich malej dcére. Tiež hovorí, že Chenovi bolo odopreté lekárske ošetrenie a jeho zdravie je v ohrození.
Yuanin list končí naliehavou prosbou o právne kroky na ochranu jej rodiny.
Reggie Littlejohnová, prezidentka organizácie ľudských práv Women’s Rights Without Frontiers, dnes odsúdila domáce väzenie Chena a Yuan a vyžiadala si ich okamžité vyslobodenie.
Nabádala tiež podporovateľov, aby nezabúdali na tých, za ktorých Chen „obetoval svoju slobodu, teda čínske rodiny, ktoré boli každý deň zdrvené nútenými potratmi, vynútenými sterilizáciami a zabíjaním novorodencov.“
„Donucovacie presadzovanie čínskej politiky jedného dieťaťa zapríčinilo viac násilia voči ženám a dievčatám ako hociktorá iná oficiálna politika na svete,“ všimla si. „V súčasnosti je to najväčší problém ženských práv na svete. Nikto nepodporuje nútené potraty, pretože to nie je voľba.“
Littlejohnová chválila Chena hovoriac, že aj napriek tomu, že je „ožobráčený, zbitý a slepý, má výnimočné odhodlanie stáť sám proti hrozivému kolosu tohto totalitného režimu.“