Vykonáva katolícka nemocnica v Barcelone potraty?

4,382
Kultúra smrti

BARCELONA, 29. Jún, 2011 (LifeSiteNews.com) - Pod zvyšujúcim sa tlakom negatívnych správ médií a protestujúcich, vydala Barcelonská Arcidiecéza vyhlásenie, v ktorom popiera akékoľvek vykonávanie potratov v nemocnici Santa Creu i Sant Pau. Tvrdí tiež, že nemocničný výbor vydal príkaz nevykonávať potraty.

Obvinenia z vykonávania potratov v nemocnici začali minulú jeseň po odhalení faktu, že miestne zdravotnícke autority uviedli nemocnicu na zoznam poskytovateľov potratov. Španielsky denník ABC potom vydal správu o dvadsiatich potvrdených potratoch vykonaných v Sant Pau v jednom roku. Nemocnica tiež mala podľa správy lobovať v prospech legalizácie abortívneho lieku RU-486, ktorý aj distribuovala.

Arcidiecéza napriek tomu nemocnicu bráni tvrdením, že sa ,,vyznačuje vysokou mierou účinnosti zdravotnej starostlivosti vykonávanou v súlade s etickými princípmi kresťanského humanizmu a morálnymi normami katolíckej cirkvi. Stanovisko arcidiecézy tiež uvádza: ,,Takéto postupy boli v nemocnici konštantne dodržiavané v celej jej histórii. Dvaja kňazi prítomní v nemocničnom predstavenstve spolu s arcibiskupom vždy dohliadali an to, aby bol rešpektovaný takýto spôsob myslenia.” Arcidiecéza ďalej tvrdí: ,,Nemocnica nikdy nežiadala o akreditáciu na vykonávanie potratov,” a dodáva, že ,,vedenie nemocnice vydalo inštrukcie zakazujúce vykonávanie potratov."

Otec Custodio Ballester, kňaz vedúci protesty proti pokračujúcim vzťahom medzi arcidiecézou a nemocnicou však zdôrazňuje, že verejné záznamy protirečia tvrdeniam vydaným arcidiecézou.

Na webovej stránke Ministerstva Zdravotníctve Katalánskej vlády je nemocnica Canta Creu i Sant Pau opakovane zaznamenaná ako poskytovateľ potratov od roku 2006 až do posledného roku, ku ktorému sú prístupné záznamy, teda do roku 2009. Aj ďalšia katolícka nemocnica v Barcelone, nemocnica Hospital of Granollers, je tiež uvádzaná  ako poskytovateľ potratov.

,,Myslím, že v najlepšom prípade predstavenstvo nemocnice Sant Pau podvádza Barcelonskú arcidiecézu. Ak boli potraty vykonané, je iba logické, že sa nemocnica nachádza na zozname poskytovateľov potratov,” povedal Ballester pre LifeSiteNews. ,,Ak sú obvinenia krivé, je povinnosťou nemocnice a arcidiecézy vyžiadať si od Katalánskej vlády morálne odškodnenie a okamžitú verejnú nápravu, za vťahovanie tejto a iných cirkevných nemocníc do takých hanebností,” dodal Ballester.

Medzičasom španielsky denník ABC oznámil, že jeden z dvoch kňazov z predstavenstva nemocnice Santa Creu i Sant Pau rezignoval na svoj post pre tlak a kontroverznosť situácie. Stal sa tak už druhým kňazom, ktorý v posledných mesiacoch rezignoval v dôsledku tohto škandálu.  V súčasnosti ostáva v predstavenstve iba jeden kňaz.