Zhromaždenie za život v Dubline malo obrovský úspech

4,380
Kultúra života

DUBLIN, 4. júl, 2011 (LifeSiteNews.com) – Sobotné pro-life zhromaždenie v Dubline bolo mimoriadne úspešné. Organizátori odhadujú účasť na viac ako 7000 ľudí, čo je až dvojnásobok posledného zhromaždenia v Dubline v roku 2009.  

Organizátori celoírskeho zhromaždenia za život vyhlásili, že táto obrovská účasť slúži od väčšinovej strany Fine Geal ako varovanie pre menšinovú Labouristickú stranu, ktorá plánuje zlegalizovať potraty v Írsku. Väčšina Írov s tým však odmieta nesúhlasiť. 

Na zhromaždení sa zúčastnilo viac mladých ľudí ako kedykoľvek predtým a prišiel aj biskup z Derry, Séamus Hegarty. Účastníci  začali na Záhrade spomienok v Parnell parku a kráčali dole O’Connellskou ulicou. Sprevádzal ich otvorený autobus, hudba, rozdávanie balónov a festivalová atmosféra. Pochod skončil na Dáil Éireann, kde si účastníci vypočuli bývalú poslankyňu Európskeho parlamentu, Danu Rosemary Scallonovú.

Scallonová v príhovore povedala jasajúcemu davu, že ústava patrí ľudu a že politici majú ľudom slúžiť, nie rozhodovať za nich, ani umožniť Európe vnútiť im potraty. Keď prehovorila, dav kričal: ,,Dana za prezidentku!" Zrejme išlo o odkaz na nadchádzajúce prezidentské voľby v Írsku, ktoré sa budú konať v októbri.

Ďalší hovorcovia zhromaždenia vyzvali premiéra Enda Kennyho, aby dodržal sľub, ktorý dal v posledných voľbách keď vyhlásil, že ,,Fine Geal bude proti legalizácii potratov."

Niumh Ui Bhriain za Inštitúciu života povedal v príhovore obrovskému davu, že labouristi sa ponáhľajú s legalizáciu potratov, nadväzujúc tak na rozhodnurie Európskeho súdu v prípade ABC, ktorý sa pričinil o neúspech strany vo voľbách 2011.

Fine Geal musí teraz zriadiť skupinu expertov, aby preskúmali rozhodnutie Európskeho súdu. Pro-life väčšina im tu a teraz odkazuje: ,, Nebudeme akceptovať výbor, ktorý stojí proti nenarodenému dieťaťu alebo ignoruje dôkazy, ktoré jasne hovoria, že potrat nikdy nie je z lekárskeho hľadiska nevyhnutný," povedala za búrlivého potlesku.

Prihovorila sa aj jej spolupracovníčka Carolyn Johnston. Za pro-life skupiny Youth Defence povedala, že ľudia požadujú ,,jasnosť a poctivosť a žiadajú tiež, aby táto vláda počúvala pro-life väčinu a povedala Áno životu a Nie potratom. Enda Kenny musí povedať Európskemu súdu, že nesmie zasahovať do práva suverenity ľudu, ktorý rozhodoval o írskych pro-life zákonoch," povedala zhromaždeniu.

Bernadette Smythová, riaditeľka organizácie Vzácny život a jedna z hostiteľov zhromaždenia, vyvolala jasot davu svojím vyhlásením, že Írsko, ochraňujúce život, je svetlom sveta.

Ďalšie plánované Celoírske zhromaždenie za život sa usporiada v Belfaste v Severnom Írsku v sobotu 7. júla 2012.