Dokumenty, ktoré pomôžu vzdorovať

2,168
Kultúra života

NEW YORK, 7. október 2011 (C-FAM) - Súčasnou témou a zároveň požiadavkou, ktorú predstavitelia OSN a americkí profesori práva adresujú zahraničným vládam je liberalizácia zákonov o potratoch, ktorú údajne vyžaduje medzinárodné právo. Toto tvrdenie priniesol minulý mesiac špeciálny reportér OSN pre zdravotné otázky. Generálny tajomník správu schválil a krátko na to ju potvrdil aj Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Pro-life aktivisti už roky tvrdia, že ide o falošný poplach. Aj napriek tomu sa však niektoré vlády nechali ovplyvniť a svoje práva liberalizujú. Najvyšší kolumbijský súd, ako aj dvaja sudcovia z Mexika, zákon o potratoch zmenili práve na základe týchto tvrdení výboru OSN.

Odpoveďou na situáciu sú však novovydané pro-life Články San Jose (http://www.sanjosearticles.org), ktoré boli nedávno zverejnené v tlačovej miestnosti v sídle OSN v New Yorku. Profesor Robert George pre tlač OSN a návštevníkov povedal, že boli navrhnuté za účelom pomôcť vládnym predstaviteľom vzdorovať týmto tvrdeniam a vyvíjanému nátlaku.

"Články San Jose navrhla veľká skupina expertov práva, medicíny a verejnej politiky. Poskytnú podporu všetkým, ktorí sa nejakým spôsobom dostali pod tlak zamestnancov OSN či ostatných nepravdivo tvrdiacich, že medzinárodné právo požaduje od vlády zrušenie vnútroštátneho práva, ktoré ochraňuje ľudského jedinca už v zárodku," vyhlásil George. 

Joseph Rees, bývalý americký veľvyslanec pre Východný Timor a zástupca Hospodárskej a sociálnej rady OSN, súhlasí s Georgeom. "Keď som bol v Timore, stal som sa priamym svedkom trvalého úsilia niektorých medzinárodných úradníkov a zástupcov zahraničných mimovládnych organizácií, ako šikanujú malé rozvojové krajiny. Vyhlasujú totiž existujúce pro-life zákony za neplatné. Problémom je, že ľudia, dokonca aj vládni úradníci, majú na vyvrátenie extravagantného tvrdenia, že potrat je medzinárodné ľudské právo, nedostatok argumentov. Cieľom Článkov San Jose je pomôcť im brániť sa."

Vznikali po dobu jedného roka, vrátane dvojdňového marcového rokovania v Costa Rice. Na vypracovaní a podpise navrhnutých dokumentov sa celkovo podieľalo 29 odborníkov. Patria k nim prof. John Finnis z Oxfordu, prof. John Haldane z Univerzity St. Andrews, bývalý väčinový líder Filipínskeho senátu Francisco Tatad, bývalý sudca Európskeho súdu ľudských práv Javier Borrego, prof. Carter Snead z UNESCO medzinárodného výboru o bioetike a Lord Nicholas Windsor, priamy pro-life zástanca, ktorý je členom britskej kráľovskej rodiny.

V nadchádzajúcich dňoch budú Články predstavené v Hornej snemovni britského parlamentu, v Európskom parlamente, talianskom parlamente, v Madride, Washingtone DC, Santiagu, Manille, Buenos Aires, Calgary a San Jose.