Vatikán dáva ultimátum vzdorujúcej katolíckej univerzite

1,912
Kultúra smrti

23. február 2012 (LifeSiteNews.com) - Vatikán dal ultimátum peruánskej katolíckej univerzite, známej svojím odklonom od katolíckeho učenia. Do 8. apríla mali zmeniť svoje stanovy tak, aby sa zhodovali s cirkevným právom.

Svätá stolica publikovala na svojej webovej stránke úradné oznámenie ohľadom tejto záležitosti. Neuvádza v ňom však, aké dôsledky by vyplynuli, ak by sa inštitúcia nepodriadila. Napriek tomu peruánska tlač, rozhlas a televízia informujú, že Pápežská katolícka univerzita v Peru (PUCP) by musela zo svojho názvu vypustiť prívlastky „pápežská“ a „katolícka.“

Toto ultimátum nasledovalo po mesiacoch debát medzi vatikánskymi úradníkmi a touto vzdorujúcou inštitúciou. Tá zamestáva profesorov, ktorí sa vyjadrujú proti morálnym doktrínam katolíckej cirkvi ohľadom potratov a homosexuality.

Svätá stolica nariadila PUCP, aby zmenila svoje stanovy už v júni minulého roka, aby sa tak podrobila cirkevnej vizitácii po desaťročiach vzdoru, čím Svätá stolica naznačuje, že už nie je ochotná dlhšie čakať.

Rádio Vatikán informovalo, že po stretnutí medzi rektorom univerzity Marcialom Rubiom Correaom a vatikánskym štátnym sekretárom Tarciciom Bertonem, „Jeho Eminencia štátny sekretár oznámil Dr. Rubiovi Correaovi, že stanovy PUCP sa musia podriadiť apoštolskej konštitúcii Ex Corde Ecclesiae akonáhle to bude možné, pre dobro samotnej PUCP a cirkvi v Peru.“

V správe sa ďalej uvádza: „Vzhľadom na to, že je evidentne dôležité garantovať katolícku identitu univerzity, Jeho Eminencia štátny sekretár požiadal prítomné kompetentné akademické autority o súhlas, aby do 8. apríla, čiže Veľkonočnej nedele, zosúladili stanovy s pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré boli od univerzity vyžadované 16. júla 2011.“

Okrem straty prívlastkov „pápežská“ a „katolícka“ by PUCP mohla podľa cirkevného právnika Fernána Altuveho stratiť oveľa viac. Mohla by totiž prísť aj o dedičstvo, ktoré bolo univerzite zanechané v 40. rokoch minulého storočia pod podmienkou, že bude fungovať ako katolícka inštitúcia.

„Ak nie ste katolíckou univerzitou a nie ste uznaní Vatikánom, nemôžete toto dedičstvo používať na účel katolíckeho vzdelávania. Takže musíte tieto majetky vrátiť,“ vyjadril sa nedávno Altuve v interview pre peruánsky denník El Comercio. Majetok by sa preto „vrátil arcidiecéze Lima.“

Vzdor univerzity

Napriek varovaniu vedenie univerzity stále vzdoruje. Cituje pritom rozhodnutie zasadania univerzity z 23. septembra 2011: „Vedenie (univerzity) sa rozhodlo neschváliť úpravy stanov univerzity, pretože je to proti jej autonómii.“

„Naša univerzita sa riadi peruánskou ústavou, peruánskymi zákonmi a stanovami,“ dodáva PUCP.

Apoštolská konštitúcia Ex Corde Ecclesiae od univerzity požaduje, aby fungovala v zhode s učiteľskou autoritou katolíckej cirkvi. Tvrdí: „Náležitým spôsobom pre rozličné akademické disciplíny majú byť všetci katolícki učitelia verní katolíckej doktríne a morálke a ostatní učitelia ju majú vo svojom výskume a vyučovaní rešpektovať. Obzvlášť katolícki teológovia, ktorí sú si vedomí toho, že plnia poverenie cirkvi, majú byť verní magistériu Cirkvi a spoľahlivo vykladať Sväté písmo a posvätnú Tradíciu.“ 

Spomínaná konštitúcia požaduje, aby väčšinu študentov tvorili verní katolíci a nariaďuje, aby univerzita študentom poskytla „formáciu v morálnych a náboženských princípoch a sociálnej náuke cirkvi.“ Napriek prívlastku „katolícka“ sa zdá, že vedenie univerzity takéto princípy nie je ochotné akceptovať.

„Univerzita podporuje cirkev, ale rešpektuje rozmanitosť. Sú rozličné spôsoby, ako žiť katolícku vieru. Naša teológia je zameraná viac sociálne, a to sa väčšine konzervatívnych kruhov nepáči,“ povedal minulý rok na začiatku konfliktu rektor univerzity Marcial Rubio.

„Chcú zasiahnuť, keď sa nazdávajú, že morálne postoje nejakého profesora nie sú podľa nich správne,“ povedal pre BBC minulý rok vice-rektor pre výskum Pepi Patron Costa. „Je to priame zasahovanie do našich záležitostí. Pre isté kruhy katolíckej cirkvi nie sme dostatočne katolícki.“

Študenti tiež organizujú protesty, pričom tvrdia, že celá aféra nie je nič viac, ako pokus arcibiskupa Limy Juana Luisa Ciprianiho získať univerzitu pre seba. Hoci ho stanovy univerzity technicky uznávajú ako veľkého kancelára, jeho pokusy priviesť PUCP ku zhode s cirkevným právom boli opakovane zamietnuté. Podľa terajších stanov nemôže rozhodovať o voľbe rektora. Vatikán sa snaží obnoviť toto jeho právo, ktoré bolo peruánskemu arcibiskupovi odňaté v 70. rokoch 20. storočia.

„Zástancovia potratov a gendrovej ideológie“

Carlos Polo, veriaci Peruánec na čele latinskoamerického oddelenia Inštitútu na výskum populácie, povedal LifeSiteNews, že univerzita je centrom radikálnej ľavice už desaťročia. On sám získal titul zo sociálnej antropológie na PUCP v roku 1987.

„Mnohí z hlavných zástancov potratov a gendrovej ideológie v Peru pracujú na univerzite alebo v inštitútoch, ktoré pod ňu spadajú. Veľa mimovládnych organizácií s týmto postojom proti životu dostáva finančnú či akademickú podporu zo strany univerzity,“ povedal Polo.

Ďalej dodal: „Postoj vedenia univerzity je v totálnom protiklade s duchom katolíckej viery. Ignorujú žiadosť preformulovať svoje stanovy, ktorú vyslovil už pred takmer tridsiatimi rokmi (pápežský) nuncius.“

„Verejne urazili kardinála Ciprianiho, ktorý zastáva funkciu veľkého kancelára univerzity. Takisto podporujú protesty proti kardinálovi a katolíckej cirkvi vo všeobecnosti, a to škodí študentom. Verejnosti podávajú nepravdivé informácie opakujúc, že ich stanovy sú v zhode s Ex Corde Ecclesiae. Pretože práve čelia ultimátu z Ríma, je jasné, že je to ďaleko od pravdy.“