Untitled-19-810x500.png

Je Trump vlastenec alebo globalista, keď chce ovládnuť Grónsko a Kanadu?

11
Neutral

Donald Trump’s druhým funkčným obdobím môže byť jedným z najvýznamnejších prezidentských období od občianskej vojny.  

Počas dnešnej tlačovej konferencie v Mar-a-Lago Trump zdvojnásobil svoj zámer zmeniť Spojené štáty, čo vyvolalo chválu aj pobúrenie. 

“Potrebujeme väčšiu národnú bezpečnosť,” povedal Trump novinárom, keď sa ho pýtali na jeho verejné vyhlásenia o získaní Grónska, ktoré sa nachádza uprostred severného Atlantického oceánu.  

“Máte tam približne 45 000 ľudí. Ľudia naozaj ani’nevedia, že Dánsko má na to nejaké zákonné právo, ale ak ho má, malo by sa ho vzdať, pretože ho potrebujeme pre národnú bezpečnosť … pre slobodný svet,” tiež povedal. 

Dnes sa Trump’syn Don Jr. spolu s konzervatívnym aktivistom, ktorý sa stal zrejme medzinárodným diplomatom, Charlie Kirkom navštívili krajinu, ktorá je trikrát väčšia ako Texas. 

Trumpove’expanzívne plány pripomínajú kúpu Louisiany Thomasom Jeffersonom’v roku 1803 a mali by okamžitý vplyv na geopolitiku. Tento krok obhajoval ako strategickú nevyhnutnosť, aby udržal ruskú a čínsku armádu mimo regiónu. Hoci sa to môže zdať prehnané, výskumník Dr. Sumantra Maitra upozornil, že myšlienka nad získaním Grónska Spojenými štátmi sa datuje do roku 1867. 

Nápad sa však nestretol s pochopením vonkajších strán. Nielenže sa proti Trumpovým výrokom ohradil grónsky’premiér, ale aj dánsky kráľ, ktorý zmenil svoj erb na zdôraznil Grónsko viac ako v minulosti ako akt vzdoru.  

Ale Trump novinárom povedal, že môže použiť “veľmi vysoké” clá na Dánsko a že nevylučuje ani vojenský nátlak, aby zabezpečil, že sa Grónsko stane územím USA.  

Trump tiež (opäť) nadhodil možnosť, že by sa 51. štátom stala Kanada.  

“Ako viete, Kanada s nami nezaobchádza dobre,” povedal. “Kanada dostáva dotácie vo výške približne 200 miliárd dolárov ročne, plus ďalšie veci. V podstate nemajú vlastnú armádu, spoliehajú sa na našu armádu. Je to všetko v poriadku, ale viete, že za to musia platiť. Je to’veľmi nespravodlivé.” 

Trump neskôr povedal, že Kanada “by mala byť štátom” a že použije “ekonomickú silu”, aby sa tak stalo, čím zopakoval podobné poznámky, ktoré vyslovil na X a počas večere, ktorú mal s odchádzajúcim kanadským premiérom Justinom Trudeauom koncom novembra. 

Aj keď je realita, že by sa Kanada stala štátom, vzhľadom na jej historické väzby na Spojené kráľovstvo prakticky nemožná, Trump neustúpil od presadzovania určitej zvýšenej úrovne spolupráce.  

“Kanada a Spojené štáty, to by bolo naozaj niečo,” povedal. “Zbavíte sa tejto umelo nakreslenej hranice a pozriete sa, ako to vyzerá — a bolo by to oveľa lepšie aj pre národnú bezpečnosť.” 

Trumpove”vyjadrenia vyvolali silnú podporu, ale aj odpor na sociálnych sieťach a v káblových televíziách.  

Kanadský investor a podnikateľ Kevin O’Leary pre Fox povedal, že vyzval Trumpa, aby sa zasadil o “Severoamerickú úniu.” 

Konzervatívny influencer Benny Johnson zverejnil príspevok X s rozšírenou mapou Ameriky s Kanadou a Grónskom pod jej vplyvom. Podobné mémy zverejnili aj ďalší. 

Iné hlasy však videli v práci zlovestnejší plán. 

Snímka obrazovky X príspevku kritizujúceho Trumpových priaznivcov za to, že podporujú jeho výroky o rozširovaní

Skutočne, konzervatívny autor na dôchodku Pat Buchanan varoval pred Severoamerickou úniou vo svojom knihe State of Emergency a vo svojich ďalších spisoch  

“Po celé generácie sa americké a zahraničné elity snažili znížiť americkú suverenitu a oslabiť našu národnú identitu. Predposledný krok k svetovej vláde, Severoamerická únia vybudovaná podľa vzoru Európskej únie — ktorá by sa s ňou jedného dňa spojila do Svetovej únie národov a národov — je na stole,” povedal. 

Trump sa dnes dostal do povedomia aj vyhlásením, že chce premenovať Mexický záliv na “Americký záliv” a že krajina Panama porušila dohodu so Spojenými štátmi, pretože “Čína v podstate preberá (Panamský prieplav).”  

Prieplav bol “vybudovaný pre našu armádu” a je “životne dôležitý pre našu krajinu,” povedal Trump a zároveň dodal, že nevylučuje vojenský alebo ekonomický tlak na jeho opätovné získanie. 

Takže, čo má Trump v skutočnosti za lubom? Snaží sa jednoducho ochrániť Ameriku rozšírením jej hraníc? Plní príkaz nejakého zákernejšieho globalistického sprisahania? Úprimne povedané, v tejto chvíli to neviem.  

Získanie Grónska znie, akoby to mohol byť nevyhnutný krok, ktorý zabezpečí, že Amerika bude mať nejaký “životný priestor”, ktorý by sa dal použiť na odradenie Číny a Ruska od zvýšenia invázie na západnej pologuli. Ale prečo potom Trump nič z toho nevytiahol počas predvolebnej kampane? Pripravuje nás na prípadnú realizáciu “Veľkej Ameriky” alebo “Severoamerickej únie”? Ľudia oveľa vzdelanejší ako ja sú vhodnejší na zodpovedanie takýchto otázok. Predpokladám, že sa v najbližších dňoch podelia so svetom o svoje myšlienky. Všetko, čo môžeme dovtedy urobiť, je, ako povedal náš Pán, bdieť a modliť sa.