Biskupi vs. kultúra smrti - biskupi nesmú mlčať. Ani v mene kolegiality!

2,520
Kultúra života

Biskupi z celého sveta by nemali čakať na národné konferencie biskupov, ale mali by ako jednotlivci prevziať úlohu v boji proti kultúre smrti. V rozhovore pre LifeSiteNews informoval kardinál Raymond Burke:

„Malo by sa zdôrazňovať, že jednotliví biskupi majú zodpovednosť v tejto záležitosti. Niekedy sa stane, že biskupi nie sú ochotní niečo urobiť, lebo čakajú, aby sa vedenia ujala národná biskupská konferencia.“

Kardinál Burke varoval pred byrokratickým trendom, že „výbor je vždy pravdivý“ v cirkevných organizáciách: „Jednoducho pri spôsobe, akým tieto konferencie fungujú, môže prejsť aj niekoľko rokov, pokiaľ sa dospeje k efektívnemu nasmerovaniu. Mnohokrát sa vec predebatuje z mnohých strán natoľko, že potrebné nasmerovanie sa vo svojich základoch oslabí.“

Zdôraznil, že účasť biskupov by mala byť stála a nemalo by v nej ísť iba o vydávanie vyhlásení. „Nepíšeme seminárne práce, v ktorých iba urobíte odkaz na niektorý predchádzajúci dokument a to postačí.“ Povedal, že vo verejnom živote sa správa musí uviesť a priebežne aktualizovať.

Vyhlásenia sú iba jednou časťou. „Ďalšou potrebnou vecou je povzbudzovať ľudí k aktívnemu prejaveniu ich túžby, aby sa morálny zákon rešpektoval.“ Vysvetľuje, že aj v pluralitnej spoločnosti je morálny zákon všeobecný a musí byť upevnený v zákonoch.

Vedúci apoštolskej signatúry, vatikánskeho najvyššieho súdu, hovoril s LifeSiteNews a vyústil až do „pochodu za život“, ktorý sa bude konať 12. mája v Ríme. Kardinál je známy po celom svete ako jeden z najmocnejších hlasov vo vatikánskej kúrii pre učenie cirkvi o posvätnosti ľudského života vo všetkých jeho štádiách. Povedal, že rast týchto pochodov za život, ktoré začali v USA, naznačuje istý posun v názoroch na potraty v mnohých krajinách západného sveta, najmä medzi mladými ľuďmi.

Kardinál Burke povedal, že interrupcia je predovšetkým problémom sociálnej spravodlivosti. Avšak v niektorých hierarchiách, dokonca aj vo Vatikáne, nevidíme, že by sa konalo týmto spôsobom. Nedostatok nadšenia pre boj proti interrupciám medzi vyššou vrstvou cirkevnej správy naozaj treba riešiť.

Povedal, že medzi kardinálmi celkovo existujú obavy ohľadom potratov. „Avšak, ako to vidia prakticky, je už ďalšia vec.“

„Myslím, že na niektorých miestach preláti veľmi pochybujú o tom, či sa zapojiť do verejných prejavov. Mnohí v nich vidia akýsi druh politickej činnosti, ktorá nie je vhodná pre duchovného.“

Burke povedal, že sa neváha zapojiť: Pre mňa ide o otázku spoločného dobra. Chcem vydávať svedectvo o spoločnom dobre. Nie je to politické rally, kde pretekáme o toho či onoho kandidáta, nie je to partizánstvo. Je to dobré po všetkých stránkach.“

Citujúc encykliku emeritného pápeža Benedikta XVI. Caritas in Veritate povedal, že otázka interrupcie, rovnako ako rozšíreného používania umelej antikoncepcie, musí byť prioritou: Viem, že právo na život je prvou výzvou sociálnej spravodlivosti.“

Pochody za život sa šíria vo veľmi liberálnych európskych centrách ako Brusel či Paríž. Rovnako v Taliansku, kde sa národný pochod zvýšil z 1000 na 15000 účastníkov v jednom roku. Kardinál na to reagoval: „Myslím si, že je to dôkazom veľkého záujmu, a to hlavne medzi mladými ľuďmi. Uvedomujú si, že kultúra je naozaj v kríze a robia všetko čo môžu, aby odpovedali na túto situáciu.“

Vníma viditeľný rast záujmu biskupov, hlavne na pochode vo Washingtone. Mediálny výpadok nebol schopný zastaviť osobné svedectvá ľudí o týchto pochodoch. „Verím, že to má veľký vplyv.“

Vyzval nasledujúce generácie mladých pro-life aktivistov, aby prinášali životné problémy ich duchovným.

„Verím, že laickí veriaci vo farnostiach a diecézach by mali ísť za svojimi kňazmi a biskupmi a vyzývať ich k pastoračnému vedeniu, ku ktorému sú povolaní v tejto naozaj zásadnej otázke. Laici majú veľmi dôležitú úlohu v rôznych oblastiach verejného života. Majú vydávať svedectvo evanjelia, no závisia na kňazoch a biskupoch, aby ich vyučovali a dávali im príklad ako čeliť situácii. Potrebujú vedenie. O tom to je.“

Pochody v Taliansku trvajú len tri roky. Rýchlo narástli z malých stretnutí mimo veľkých miest na severe na 15 000 ľudí v minulom roku v hlavnom meste. Organizátori majú stále nádej na verejnú diskusiu, ktorá nenastala, odkedy bol schválený zákon o interrupciách v roku 1978.

Je pravda, že taliansky rebríček potratov je pomerne nízky a len málo doktorov je ochotných sa na nich podieľať. Celkovo 70% lekárov potraty v krajine odmieta, z toho 86% z nich je z rímskeho regiónu Lazio. Štatistiky sa však zvýšili na milióny od legalizácie potratov. Posledné dostupné štatistiky ukazujú, že v roku 2010 bolo vykonaných 115 517 potratov v rámci celkovej talianskej populácie 60,77 miliónov. Národný pomer je 8,5 potratov na 1000 žien vo veku od 18 do 49 rokov.

V roku 2009 bola povolená notoricky známa tabletka RU-486 pre použitie v ranom štádiu tehotenstva. Talianska rozpoltenosť v otázke potratov bola dokázaná v roku 1981, kedy takmer 68% voličov odmietlo národné referendum za zrušenie zákona. Iné referendum, ktoré by odstránilo právne obmedzenia, bolo zamietnuté 88,4% voličov.

Organizátori pochodu za život v Ríme poprosili o pomoc s nákladmi na reklamu. V správe pre média organizátori vysvetlili, že rádiové spoty, plagáty a novinové reklamy majú stáť celkom okolo 10 000 eur. „Prosíme vás, aby ste pomohli v rámci svojich možností, aby táto akcia mala najväčší možný vplyv.“

„Ľudský život je nezaplatiteľný, a preto budeme v uliciach, aby sme spojili svoje hlasy na obranu nevinného ľudského života, ktorý je potláčaný každý deň, každú minútu vo svete a rovnako aj v Taliansku!“

Pre viac informácií ako podporiť akciu navštívte web stránku pochodu za život.