Bergoglio: Vracia sa k nám latinská omša

2,831
Kultúra života

V kostole svätého Michala archanjela v Buenos Aires sa zhromaždili stovky veriacich, aby sa zúčastnili na starodávnej liturgii.

Štyridsať rokov po tom, čo latinskú omšu nahradila bohoslužba v jazyku každej krajiny, aby jej rozumeli všetci veriaci, sa tento obrad vracia do kostola v Buenos Aires. Na bohoslužbu prišli stovky veriacich, ktorí túžili prežiť omšu tradičným spôsobom.

Liturgia sa konala 48 hodín po tom, čo pápež Benedikt XVI. z vlastnej iniciatívy podpísal dekrét, ktorý povoľuje svätú omšu slúžiť takýmto spôsobom. Dovtedy totiž latinskú omšu musel schváliť miestny biskup. Od tejto chvíle, ak si veriaci takúto omšu žiadajú, kňaz by mal ich požiadavke vyhovieť.

Avšak arcibiskup Buenos Aires, kardinál Jorge Bergoglio, určil fixné miesto, kde sa bude latinská omša slúžiť, aby sa vyhol problému vychádzajúceho z faktu, že mnoho kňazov tradičné obrady neovláda.

Tým miestom sa stala farnosť sv. Michala archanjela v centre mesta. Farár Ricardo Dother je odborníkom na liturgiu. Vo farnosti tak oprášili starý misál z roku 1962, na oltár namiesto dvoch sviec prichystali šesť a zohnali organistu, ktorý ovláda staré piesne.

„In nomine Patris, et Filii et Spiritus Sancti,“ povedal kňaz na úvod svätej omše pri prežehnávaní. Bohoslužby sa zúčastnili najmä dospelí a starší ľudia, ale objavilo sa aj pár mladých ľudí či žien, ktoré boli zahalené v tradičných španielskych šatkách z hodvábu. Niektoré mali na sebe dlhé sukne a tri ženy boli zahalené úplne.

Veľa z prítomných ovládalo starodávnu liturgiu. Niektorým sa dokonca zdalo, že svätá omša úplne nekorešpondovala s tradičným spôsobom a obsahovala aj pár moderných prvkov.

Sväté prijímanie veriaci prijímali pokľačiačky. Niektoré časti liturgie, ako ich poznáme my, chýbali, keďže v starodávnom spôsobe slávenia liturgie ešte neboli. „Tento spôsob slávenia omše je slávnostnejší, pretože obsahuje prvky starobylej liturgickej tradície,“ povedal Fabian (45) vychádzajúc z kostola. Podľa Caroliny (21), študentky filozofie, bola takáto omša „duchovne povznášajúcejšia“.