TIANJIN, Čína – Zástancovia potratov nedávno popreli súvislosť medzi potratom a rakovinou prsníka. Nová čínska štúdia však dokázala nielen existenciu takejto súvislosti, ale navyše aj narastajúce riziko rakoviny po každom potrate.
Doktor Joel Brind, endokrinológ na univerzite Baruch College v New Yorku a riaditeľ inštitútu pre prevenciu rakoviny prsníka nazval tieto zistenia „skutočnou ranou“ pre odporcov takzvanej ABC teórie (Abortion – Breast Cancer), teda teórie, že existuje súvislosť medzi rakovinou prsníka a potratmi.
Štúdia, ktorú pomenovali „Metaanalýza súvislosti medzi umelým potratom a rizikom vzniku rakoviny prsníka u čínskych žien“ vyšla tento týždeň v medzinárodne uznávanom časopise o príčinách a kontrole rakoviny Cancer Causes and Control.
Výskumný tím viedol Yubei Huang z katedry epidemiológie a bioštatistiky univerzitného inštitútu pre rakovinu v Tianjin (TMUCIH).
Výskumníci potvrdili, že zo začiatku boli z výsledkov zmätení. Číňanky totiž trpeli rakovinou prsníka menej často, ako ženy zo západu, napríklad z USA.
Zistili však, že za posledných dvadsať rokov prípady rakoviny prsníka v Číne „dramaticky“ narástli. Súvisí to s politikou jedného dieťaťa, ktorú zaviedla Čínska komunistická strana.
Politika jedného dieťaťa sa veľmi prísne dodržiava a ženy, ktoré prekročia „limit“, musia ísť na potrat. Od osemdesiatych rokov sa ich v Číne vykonalo asi 336 miliónov.
Výskumníci vyhlásili, že „pozoruhodné zmeny v prípade rakoviny prsníka súvisia s politikou jedného dieťaťa.“
Reggie Littlejohnová, predsedníčka organizácie Ženské práva bez hraníc povedala, že vedci odhalili „ďalší prípad porušovania ľudských práv, ktorý súvisí s čínskou politikou jedného dieťaťa.“
„Čínske ženy sú traumatizované z nútených potratov, keď prídu o dieťa a o pár rokov neskôr im rakovina prsníka vezme aj zdravie a neskôr i život,“ povedala pre portál LifeSiteNews.com.
K takýmto záverom výskumníci prišli po preskúmaní 36 štúdií, ktoré sa zaoberali súvislosťou medzi potratom a rakovinou prsníka.
Celkové riziko vzniku rakoviny prsníka u žien, ktoré podstúpili jeden potrat sa zvýšilo o 44%.
Výskumníci nazvali tento vzťah „dôsledok prídelu“ a podporili ho informáciou, že so vzrastajúcim počtom potratov sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Dva potraty zvyšujú riziko rakoviny o 76%, tri potraty o 89%.
„Najdôležitejším záverom štúdie je, že vykonanie umelého potratu u Číňaniek úzko súvisí s rizikom vzniku rakoviny prsníka. A riziko rakoviny prsníka sa zvyšuje s narastajúcim počtom umelých potratov,“ usudzujú výskumníci.
Tieto závery považujú za „zhodné“ so závermi doktora Brinda, ktorý v roku 1996 vykonal metaanalýzu, podľa ktorej sa riziko vzniku rakoviny prsníka u žien po potrate zvyšuje až o 30%.
„Štúdia nielen potvrdzuje závery z roku 1996, no ešte ich posilňuje,“ povedal Brind pre portál LifeSiteNews.com.
Povedal, že zástancovia potratov by sa mali kvôli tomuto výskumu „obzvlášť znepokojovať“ , keďže poukazuje na fakt, že „milióny a milióny“ žien po celej Ázii po tejto „bezpečnej“ procedúre, ako ju nazývajú niektorí významní zástancovia, trpia.
Je sklamaný z toho, že „všetko, čo súvisí s mýtmi o „bezpečných potratoch“ sa spochybňuje, popiera, bagatelizuje, znevažuje a zavrhuje.“
Čínsky výskum vychádza z dvoch podobných štúdií, ktoré vyšli na začiatku roku. Jedna sa objavila v máji v medicínskom časopise Indian Journal of Community Medicine. Hovorí o šesťnásobne väčšom riziku vzniku rakoviny prsníka u indiánskych žien, ktoré niekedy podstúpili umelý potrat v porovnaní so ženami, ktoré na potrat nikdy nešli. Podobná štúdia vyšla v apríli v Bangladéšskom časopise Journal of the Dhaka Medical College. Podľa nej sa pravdepodobnosť výskytu rakoviny prsníka u žien po potrate zvýšila až dvadsaťnásobne v porovnaní so ženami, ktoré takýto zákrok nikdy nepodstúpili.
Brind vo svojej správe z minulého mesiaca prirovnal závery oboch štúdií „k akémusi druhu závislosti, aká existuje medzi fajčením cigariet a rakovinou pľúc.“