RÍM – Pápež František urobil krok proti konzervatívnemu americkému kardinálovi, ktorý bol vyhláseným kritikom potratov a manželstiev rovnakého pohlavia, a vymenil ho iným Američanom, ktorý je menej identifikovaný kultúrnymi vojnami v rámci rímsko-katolíckej cirkvi.
Pápežovo rozhodnutie odvolať kardinála Raymonda L. Burka z Kongregácie pre biskupov bolo prijaté cirkevnými odborníkmi ako signál, že František chce narušíť vatikánsky aparát tak, aby bol viac inkluzívny.
Mnohým sa zdal tento krok menej pokusom o zmenu doktríny v špecifických sociálnych záležitostiach, ako skôr pokusom priviesť štylistickú a pastorálnu konzistenciu do vedenia cirkvi.
“Hovorí, že nemusíte byť konzervatívny, aby ste sa stali biskupom,“ povedal Alberto Melloni, riaditeľ Nadácie Jána XXIII. pre náboženské štúdia v Bologni, Taliansku, liberálneho katolíckeho výskumneho ústavu. „Chce dobrých biskupov, bez ohľadu na to nakoľko ste konzervatívny alebo liberálny.“
Kardinál Burke, ktorý prišiel do Vatikánu v roku 2008 potom, čo slúžil ako arcibiskup v Saint Louis, je obľúbeným medzi mnohými konzervatívnemi katolíkmi v Spojených štátoch pre jeho pridŕžanie sa cirkevných obradov a tradícii uprednostňovaných pápežom Benediktom XVI. Burkova preferencia pre dlhú vejúcu vlečku červeného hodvábu známu ako cappa magna a iné podobné rúcha ho však dostala do zjavného nesúladu s Františkom, ktorý vlastným príkladom ukázal, že preferuje skromnejšie oblečenie.
Minulý týždeň sa takisto zdalo, že sa kardinál Burke dostal do ešte väčšieho protikladu medzi ním a pápežom, keď poskytol interview, kde vyjadril obavy nad Františkovými poznámkami o tom, že cirkev by sa mala menej sústrediť na potraty a manželstvá osôb rovnakého pohlavia.
“Niekto by mohol mať dojem, alebo je to takto interpretované v médiach, že on si myslí, že rozprávam príliš veľa o potratoch, príliš veľa o integrite manželstva medzi jedným mužom a jednou ženou,“ povedal kardinál Burke o pápežovi v interview pre EWTN, katolícku vysielaciu stanicu. „Ale my o tom nikdy nemôžme hovoriť dosť veľa.“
Od jeho zvolenia za pápeža v marci sa Františkovi dostáva žiarivá pozornosť médií a široké ovácie od veriacich pre nastolenie jemnejšej, viac inkluzívnej tváre v globálnej inštitúcii, ktorá bola široko vnímaná ako mimo doby. Vyjadril aj úmysel reorganizovať a pretvoriť Rímsku kúriu, úradnícký aparát, ktorý spravuje cirkev.
Kardinál Burke stále slúži ako prefekt jedného z vatikánskych najvyšších kanonických súdov, ale analytici hovoria, že jeho odvolanie z Kongregácie pre biskupov ostro zníži jeho vplyv, osobitne ohľadne personálnych zmien v americkej cirkvi.
„Kongregácia pre biskupov je najdôležitejšia kongregácia vo Vatikáne,“ povedal otec Thomas J. Reese, jezuitský kňaz a autor knihy „Vo vnútri Vatikánu: Politika a organizácia katolíckej cirkvi.“
“Ona rozhoduje o tých, ktorí sa stanú biskupmi po celom svete,“ dodáva. „Toto je to, čo má najväčší priamy dopad na život miestnej cirkvi.“
Na výmenu za kardinála Burka si František vybral kardinála Donalda Wuerla z Washingtonu, ktorý je ideologicky v strede a má hlboké znalosti o Vatikáne ale rovnako aj pastoračnú prax. Otec Reese poznamenal, že kardinál Burke bol vodcom amerických biskupov, ktorí žiadali, aby katolíckym kandidátom, ktorí podporujú potraty, bolo zakázané dostávať sväté prijímanie, zatiaľ čo kardinál Wuerl si zvolil opačný postoj.
“To je zaiste v súlade s pápežom, ktorý povedal, že Sväté prijímanie nie je odmenou za to, že niekto bol dobrý,“ povedal otec Reese. „Je to sviatosť liečenia, ktorá pomáha ľuďom.“
Pápež rovnako odvolal kardinála Justina Rigaliho, bývalého arcibiskupa Filadelfie, z Kongregácie pre biskupov. Zo svojho postu komisii bol kardinál Rigali dlho kľúčovým hráčom, ktorý tvaroval americkú hierarchiu. Rezignoval zo svojho postu arcibiskupa počas škandálu ohľadom jeho prístupu k tamojším prípadom zneužívania kňazmi.
A pápež znovu potvrdil kongregačný post pre kardinála Wiliama J. Levadu, bývalého prefekta pre Kongregáciu pre náuku viery. Podobne ako kardinal Wuerl je aj kardinál Levada považovaný za stredového.
Niektoré nedávne menovania zato rozladili liberálov v cirkvi, osobitné pápežovo rozhodnutie v októbri, keď schválil menovanie otca Leonarda Blaira za arcibiskupa Hartfordu. On bol ústrednou postavou v cirkevnom vyšetrovaní, ktoré postihlo skupinu amerických sestier, ktoré boli usvedčené z odklonenia sa od náuky cirkvi (ohľadne otvorenej verejnej podpory liberálneho prístupu v otázkach potratov, homosexuality, feminizmu, atď, pozn. prekladateľa).
Mnohí cirkevní pozorovatelia v tomto menovaní videli ruku kardinála Burka, rovnako ako v menovaní Salvatora J. Cordileoneho, vysloveného oponenta manželstiev rovnakého pohlavia, za arcibiskupa v San Franciscu.
V minulotýždňovom interview vo Washingtone kardinál Wuerl naznačil, že pápež mení spôsob, akým biskupská kongregácia fungovala. Napríklad, František si už robí prieskum v širšom kruhu biskupov, nielen medzi tými z kongregácie, povedal kardinál.
“Čo sa týka budúcich biskupov, pýta sa viacerých zdrojov,“ vyjadril sa.
Keď sa spýtal, či na týchto pápežových zmenách záleží, keď má kardinál Burke stále taký veľký vplyv na menovanie biskupov, sa kardinal usmial.
„Nemusíme dať tomuto pápežovi čas?“, odpovedal.
Jim Yardley robil reportáž z Ríma a Jason Horowitz z Washingtonu. Gaia Pianigiani prispela k reportáži z Ríma a Laurie Goodstein z New Yorku.